Nocne poty – przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-19 11:51
Nocne poty – przyczyny, objawy, leczenie

Nocne poty są dolegliwością, która może spotkać każdego z nas. Niestety, objaw ten nie wskazuje na żadną konkretną jednostkę chorobową. W takim razie jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się w nocy? Jakie są inne towarzyszące temu objawy? Czy istnieje skuteczny sposób leczenia nocnych potów?

Nocne poty – definicja

Nadmierne nocne pocenie się – hiperhydroza – to stan, w którym pot jest wydzielany przez nasz organizm w ilości większej, niż jest to potrzebne. Co więcej, nadmierne pocenie się ma miejsce w pomieszczeniu o pokojowej temperaturze (15-25°C).

Przyczyny nocnych potów

Nocne poty mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Pocenie się jest naturalnym sposobem naszego organizmu na regulowanie temperatury naszego ciała (tzw. termoregulacja). Jeżeli ilość potu, jaki wytwarza nasz organizm, wzrasta – może to wskazywać np. na toczącą się wewnątrz organizmy infekcję. Inną przyczyną zwiększonej ilości wydzielanego potu może być nadwaga.

Zła temperatura otoczenia

Najprostszą przyczyną nadmiernego pocenia się w trakcie nocy jest nieodpowiednia (zbyt wysoka) temperatura w sypialni. Czasami może mieć to również związek ze zbyt dużą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy. Dlatego istotne jest częste wietrzenie sypialni (w szczególności w okresie letnim). Warto dodatkowo unikać pościeli wykonanych z tworzyw sztucznych, które mogą potęgować uczucie ciepła i nasilać nocne poty.

Hormony

Nadmierne pocenie się może również być powiązane ze zmianami hormonalnymi, które fizjologicznie przebiegają w organizmie kobiety.  Czasem zbyt duża ilość potu może być związana ze stanami chorobowymi, cechującymi się zaburzeniami hormonalnymi, jak np. nadczynność tarczycy. Wówczas pacjent będzie obserwował u siebie również kołatanie serca i drżenie rąk.

Nowotwory

W bardzo drastycznych przypadkach, nocne pocenie się, w połączeniu z nagłą utratą wagi, a także wzrostem częstotliwości pracy serca, może wskazywać na postępującą chorobę nowotworową. Wówczas konieczne jest udanie się na konsultację do lekarza.

Emocje

W niektórych przypadkach nocne pocenie się ma podłoże psychosomatyczne. Ciągła ekspozycja na nadmierny stres, wysokie napięcie mięśniowe czy przyspieszone tempo życia, przedkłada się na zwiększone stężenie kortyzolu i adrenaliny we krwi. Taki stan, gdy trwa długo, może doprowadzić do wzrostu ilości wydzielanego przez nas potu. 

Leki

Inną znaną przyczyną nadmiernego pocenia się w trakcie snu są przewlekle stosowane leki. Niektóre z nich mogą wpłynąć na zaburzenie pracy ośrodka termoregulacji, w wyniku czego dochodzi do zwiększonej sekrecji potu. Do leków, które najczęściej wywołują taki stan zaliczamy m.in. leki sterydowe, a także leki przeciwdepresyjne

Nadmierne pocenie się skóry twarzy i głowy

W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się nie dotyczy całego ciała, a jedynie skóry twarzy i głowy. Co więcej, stan ten może pojawiać się nie tylko w ciągu nocy, ale także w dzień. Wówczas za najczęstsze przyczyny takiej sytuacji uważa się zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, np. menopauza u kobiet, andropauza u mężczyzn, dojrzewanie u nastolatków. W takiej sytuacji objawem towarzyszącym jest często trądzik.

Uważa się, że nadmierna potliwość skóry twarzy i głowy jest cechą dziedziczną. Współczesna medycyna wiąże ją z nadmiernym stresem, zmęczeniem, a także życiem w ciągłym, zbyt dużym napięciu.

Nocne poty - leczenie

W większości przyczyn nocnego pocenia się nie ma konieczności udania się do lekarza. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zgłosić się po poradę w celu ustalenia przyczyny nocnych potów i wdrożenia ewentualnego leczenia. Gdy nocne poty są wywołane przez nadczynność tarczycy, wówczas lekarz endokrynolog może zaordynować leki zmniejszające jej aktywność (tyreostatyki)  – zaliczamy do nich pochodne tiazolu (Thyrozol), lub też preparaty zawierające jod (Jodid, Płyn Lugola).  Sama diagnostyka tarczycy polega na oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy (T3 i T4), a także hormonu tyreotropowego (TSH).

Dostępność wybranych preparatów leczniczych w aptece w Twojej okolicy możesz sprawdzić przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.

Jeżeli natomiast nocne poty są spowodowane przez stosowanie leków przeciwdepresyjnych, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, w celu wprowadzenia zmian w aktualnym sposobie leczenia. Można również starać się zminimalizować ilość nocnych potów wynikających ze stanów emocjonalnych poprzez wypracowanie swego rodzaju “rytuałów” uspokajających, stosowanych na krótko przed zaśnięciem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów