Maść z witaminą F — czy warto włączyć ją do pielęgnacji skóry?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-24 16:05
Otwarta tubka maści z witaminą F.

Maść z witaminą F ze względu na swoje właściwości polecana jest do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Sama witamina F stanowi ważny element w codziennej diecie, dlatego tak ważne jest, aby ją dostarczać z pożywieniem. Kiedy zacząć używać maści i kremów z witaminą F? Czy mogą one uchronić skórę przed starzeniem?

Czym jest witamina F?

Witamina F należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to tak naprawdę mieszanina kwasu alfa-linolenowego, gamma-linolenowego (ALA), kwasu linolowego (LA) i kwasu arachidonowego. Nie jest ona syntezowana w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać ją w codziennej diecie

Właściwości maści z witaminą F

Witamina F odpowiedzialna jest między innymi za regulację procesu rogowacenia naskórka, dlatego jej niedobór może prowadzić do nieprawidłowego złuszczania się go oraz przerostu warstwy rogowej, co przyczynia się między innymi do zaczopowania ujść łojowych. Dochodzi wtedy do gromadzenia się bakterii i powstawania trądziku.

Inną właściwością witaminy F jest zapobieganie wysuszaniu skóry i przyspieszenie jej regeneracji.

Niedobory witaminy F

Niedobory witaminy F mogą powodować zmiany skórne. Bardzo często u młodych osób z dietą ubogą w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, występuje tendencja do nasilonych zmian trądzikowych. Dodatkowo inną konsekwencją może być zmiana pH skóry, a co za tym idzie, rozwój bakterii i grzybów, które są przyczyną stanów zapalnych na twarzy.

W cięższych przypadkach niedobory witaminy F mogą prowadzić do utrudnionego gojenia ran skórnych. Zaczerwienienie, suchość i łuszczenie naskórka, prowadzi do występowania nadżerek i sączenia się z zagięć skóry, co jest bardzo bolesne.

Czy warto włączyć witaminę F do pielęgnacji?

Osobom zmagającym się z wrażliwą i suchą skórą, zaleca się stosowanie kosmetyków z witaminą F. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, do których zaliczamy witaminę F, stanowią istotną rolę w pielęgnacji tego typu cery. Dzięki ich regenerującym właściwościom zapobiegają wysuszaniu skóry i zmianie pH, a co za tym idzie stanom zapalnym, które mogą doprowadzić m.in. do trądziku. To cenny składnik produktów do skóry z AZS czy skóry dojrzałej. Warto, aby kosmetyki z witaminą F do tego rodzaju cer, zawierały również inne substancje, wspomagające walkę z określonym problemem dermatologicznym czy kosmetycznym, które będą koić i wyciszać stany zapalne. Należą do nich: pantenol, alantoina, witamina E i C. 

Atopowe zapalenie skóry a witamina F

Za rozwój atopowego zapalenia skóry odpowiedzialne są czynniki genetyczne. U osób z AZS stwierdzono obniżoną ilość kwasu linolowego. Pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami np. maścią z witaminą F może złagodzić objawy AZS, na które do tej pory nie znaleziono lekarstwa. Substancja ta przyspiesza gojenie ran oraz zapobiega wysuszaniu skóry, które bardzo często występują przy tym schorzeniu.

Witamina F na trądzik

Trądzik wymaga odpowiedniego dobrania pielęgnacji. Kosmetyki zawierające witaminę F działają przeciwzapalnie na ogniska trądzikowe, a także będą go redukować, regulując produkcję i wydzielanie sebum. Warto wtedy wypróbować krem z witaminą F, który będzie lżejszy dla twarzy, w porównaniu z maścią z witaminą F.

Maść z witaminą F na zmarszczki  

Zmarszczki powstają wskutek długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, a dokładniej na promieniowanie (UV). Witamina F jak już wyżej wspomniano, przyśpiesza regenerację, ale również zatrzymuje wodę w skórze. Jej utrata prowadzi do powstawania zmarszczek. Dlatego pielęgnacja skóry kosmetykami z witaminą F oraz regularne stosowanie filtrów (UV), pozwoli na jak najdłuższe utrzymanie młodego wyglądu skóry.

Witamina F nie tylko w kosmetykach

O stan skóry warto zadbać także „od środka”. Dieta bogata w kwasy omega-3 i omega-6 jest niezbędna, aby uchronić skórę przed wysuszeniem, łuszczeniem, stanami zapalnymi czy przedwczesnym starzeniem. 

Do produktów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zaliczamy: ryby, skorupiaki, olej z wiesiołka, olej lniany, sojowy, rzepakowy, olej z pestek dyni, orzechy włoskie, laskowe, migdały, nerkowca, a także siemię lniane, nasiona chia i słonecznika - warto włączyć je do diety całej rodziny.

Dostępność maści z witaminą F w najbliższych aptekach znajdziesz na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Schagen, S. K., Zampeli, V. A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermato-endocrinology, 4(3), 298–307. https://doi.org/10.4161/derm.22876
  2. Kołodziejczak, Anna. (2020). Kosmetologia t. 2. PZWL Wydawnictwo Lekarskie. s. 600
  3. Padlewska, Kamila. (2014). Medycyna estetyczna i kosmetologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa. s. 256
  4. Martini, Marie-Claude. (2006). Kosmetologia i farmakologia skóry.PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa. s. 472
  5. Nasrollahi, S. A., Ayatollahi, A., Yazdanparast, T., Samadi, A., Hosseini, H., Shamsipour, M., Akhlaghi, A. A., Yadangi, S., Abels, C., & Firooz, A. (2018). Comparison of linoleic acid-containing water-in-oil emulsion with urea-containing water-in-oil emulsion in the treatment of atopic dermatitis: a randomized clinical trial. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 11, 21–28. https://doi.org/10.2147/CCID.S145561
  6. Zhu, Z., Yang, Z., Wang, C., & Liu, H. (2019). Assessment of the Effectiveness of Vitamin Supplement in Treating Eczema: A Systematic Review and Meta-Analysis. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2019, 6956034. https://doi.org/10.1155/2019/6956034
  7. Molski, Marcin. (2014). Nowoczesna kosmetologia. Tom 2. Wydawnictwo Naukowe PWN,  Warszawa. s. 334

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów