Majowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności (maj 2023 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-05-24 15:00
Rozsypane, kolorowe tabletki na blacie. W tle opakowania leków - pudełka, blistry, buteleczki.

Z dniem 15 maja zaczęła obowiązywać nowa lista leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, potocznie nazywana listą antywywozową. Kolejny raz lista uległa znacznemu skróceniu, choć nadal znajduje się na niej przeszło 200 leków.

Aktualna lista antywywozowa – co się zmieniło?

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności aktualizowana jest co dwa miesiące, a jej kształt zależy od aktualnej sytuacji na rynku farmaceutycznym.

Lista marcowa liczyła 256 pozycji (w sumie 306 produktów leczniczych), została wówczas poszerzona o 5 nowych produktów, lecz 18 zostało wykreślonych. Wykaz majowy niesie ze sobą znacznie więcej zmian – lista skurczyła się do 182 pozycji (w sumie 222 produktów leczniczych).

Jakie leki pojawiły się na majowej liście antywywozowej?

Na najnowszej liście antywywozowej pojawiło się 5 nowych produktów leczniczych oraz środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dodatkowym nadzorem resortu zdrowia objęto:

 • Zawierające karbamazepinę leki przeciwpadaczkowe Finlepsin 200 retard i Finlepsin 400 retard oraz Tegretol CR 200 i Tegretol CR 400. Dostępność tych leków w aptekach od dłuższego czasu jest niska – poniżej 25% wszystkich aptek.
 • Lipancrea 16 000 zawierający pankreatynę, będącą wyciągiem z trzustek wieprzowych, zawierających enzymy trawienne (amylazę, lipazę, proteazę). Lek ten stosuje się m.in. u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki lub po usunięciu tego narządu, jak również u osób chorujących na mukowiscydozę.
 • Preparaty mlekozastępcze Neocate Junior o smaku truskawkowym i waniliowym. Stosuje się je w postępowaniu dietetycznym u dzieci po ukończeniu 1. roku życia, które cierpią na alergię na białko mleka krowiego, złożoną nietolerancję białek pokarmowych, a także inne schorzenia, przy których wskazane jest stosowanie diety elementarnej.
 • Torecan zawierający tietylperazynę działającą przeciwwymiotnie. Lek ma formę tabletek powlekanych, stosuje się go w leczeniu nudności i wymiotów u pacjentów leczonych lekami o działaniu toksycznym, a także po zabiegach chirurgicznych, chemio- i radioterapii.

Jakie leki usunięto z listy antywywozowej w maju 2023 r.?

W maju z wykazu usunięto przeszło 80 preparatów, w tym także leki, które figurowały na nim od dłuższego czasu.

Z listy usunięto znaczną część silnych, opioidowych leków przeciwbólowych zawierających oksykodon (Accordeon, OxyContin, Oxydolor, Reltebon) i fentanyl w różnych dawkach i postaciach (plastry Durogesic, Fenta MX, Fentanyl Actavis, Matrifen, tabletki podpoliczkowe Effentora i Vellofent, aerozole Instanyl i PecFent). Leki te objęto dodatkowym nadzorem przy okazji styczniowej listy antywywozowej.

Ponadto z wykazu wykreślono sporo leków stosowanych w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zawierających kombinację budezonidu i formoterolu:

 • Airbufo Forspiro (160 mcg + 4,5 mcg);
 • Bufomix Easyhaler 160 mcg + 4,5 mcg i 320 mcg + 9 mcg;
 • DuoResp Spiromax 160 mcg + 4,5 mcg i 320 mcg + 9 mcg;
 • Symbicort i Symbicort Turbuhaler w dawkach 80 mcg + 4,5 mcg, 160 mcg + 4,5 mcg i 320 mcg + 9 mcg.

Z listy zniknęły także zawiesiny do nebulizacji zawierające budezonid - Nebbud w dawkach 0,25 mg.ml, 0,5 mg/ml i 0,25 mg/ 2 ml oraz Pulmicort 0,5 mg/ml.

Oprócz wspomnianych preparatów w najnowszym wykazie nie zobaczymy już poniższych produktów:

 • Penicylina fenoksymetylowa Ospen 750 w formie zawiesiny doustnej oraz tabletek powlekanych - Ospen 1000 i Ospen 1500.
 • Działająca przeciwzakrzepowo heparyna drobnocząsteczkowa – nadroparyna w formie roztworu do wstrzykiwań – Fraxodi oraz Fraxiparine w wyborze dawek.
 • Tabletki Cliovelle 1 mg/0,5 mg zawierające kombinację estrogenu i progestagenu. Lek stosuje się jako hormonalną terapię zastępczą w leczeniu niedoborów estrogenów u kobiet, które są co najmniej rok po menopauzie.
 • Cortiment MMX - lek zawierający budezonid, wskazany u pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz u pacjentów z aktywnym mikroskopowym zapaleniem jelita grubego.
 • Roztwór do wstrzykiwań Exacyl zawierający kwas traneksamowy - syntetyczny aminokwas o działaniu przeciwkrwotocznym. Lek wskazany jest w zapobieganiu i leczeniu krwotoków np. krwotoków miesiączkowych, krwawień z przewodu pokarmowego, a także krwawień po zabiegach chirurgicznych.
 • Flexbumin 200 g/l - albumina ludzka w formie roztworu do infuzji, stosowana w celu uzupełnienia i utrzymania odpowiedniej objętości krwi krążącej, gdy dochodzi do zmniejszenia objętości krwi i występuje wskazanie do zastosowania koloidu.
 • Co-Prestarium w czterech dawkach – lek zawierający kombinację amlodypiny i peryndoprylu, stosowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego oraz stabilnej choroby wieńcowej.
Banner zachęcający do sprawdzenia aktualnej listy antywywozowej.

Leki zagrożone wywozem a dostępność w aptekach

Dostępność leków w aptekach to temat budzący wiele emocji. W przypadku części farmaceutyków problemy z dostępnością ciągną się od miesięcy i mimo obietnic producentów o dostawach, leków nadal brakuje na półkach aptecznych. 

Wykres dostępności niektórych leków w ostatnich 4 tygodniach 2023 r.

Dane z KtoMaLek.pl na podstawie stanów magazynowych ponad 10 600 aptek.

W ciągu ostatnich czterech tygodni mogliśmy zaobserwować znaczące zmiany dostępności niektórych leków. W ujęciu miesięcznym poprawiła się dostępność insuliny NovoMix 30 Penfill, która aktualnie utrzymuje się na poziomie ponad 50% aptek, choć jeszcze tydzień temu lek można było nabyć w przeszło 80% aptek w kraju. Zwiększyła się również dostępność leku wziewnego Spiriva, stosowanego w leczeniu POChP – aktualnie lek dostępny jest w ponad 60% aptek. 

Mniejsze wzrosty dotyczą leku Lipancrea 16 000 (który można nabyć w około 50% aptek) oraz przeciwpadaczkowego Finlepsin 400 Retard, który aktualnie jest dostępny w około 30% aptek, podobnie jak Finlepsin 200 Retard.

Znaczny spadek dostępności obserwujemy w przypadku insuliny Lantus, która i tak była dostępna w ograniczonej liczbie aptek. W ostatnich dniach jest ona praktycznie nie do zdobycia.

 

Dostępność niektórych leków na tle województw

Analizując dostępność na podstawie danych z poszczególnych województw, możemy zauważyć, że w przypadku niektórych leków sytuacja powoli ulega poprawie. W aptekach pojawił się Ozempic w dawce 250 mcg oraz 500 mcg – około 30% aptek w całym kraju.

Wzbudzający podobne zainteresowanie lek Trulicity, póki co jest nadal niemal nieosiągalny. Dawki 1,5 mg/0,5 ml i 750 mcg/0,5 ml można znaleźć w mniej niż 10% aptek, lecz pozostałe są właściwie niedostępne.

Mapka prezentująca dostępność leku Ozempic 250 na poziomie województw.

Jak szukać trudno dostępnego leku? Zapisz się do systemu powiadomień

Zdarza się, że szukanie trudno dostępnego leku to istna droga przez mękę, która nie zawsze kończy się sukcesem. Narzędziem, z którego warto skorzystać jest KtoMaLek.pl – wyszukiwarka, dzięki której sprawdzisz dostępność leku w ponad 10 600 aptekach w Polsce.

Jak sprawdzić dostępność leku?

Wpisz w wyszukiwarce swoją lokalizację i podaj nazwę leku, a system wygeneruje listę pobliskich aptek, w której jest on dostępny.

Co zrobić, jeśli lek nie jest dostępny?

Zapisz się do systemu powiadomień. Podaj swój adres e-mail, a KtoMaLek.pl poinformuje Cię, gdy produkt pojawi się w okolicznych aptekach.

Źródło: https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2023/34/akt.pdf

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów