Krwawnik pospolity - właściwości. Na co stosować krwawnik pospolity?

Redakcja K. 2019-08-01 13:12
Krwawnik pospolity - właściwości

Ziele krwawnika znane było już za czasów Hipokratesa, kiedy to wykorzystywano je w celu leczeniu hemoroidów. Dziś w dalszym ciągu należy do bardzo popularnych surowców roślinnych, stosowanych zarówno w zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jak działa ziele krwawnika i kiedy może nam pomóc?

Krwawnik pospolity - właściwości

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) jest przedstawicielem rodziny astrowatych (Asteraceae). Tę dziko rosnącą roślinę można spotkać na terenie całej Polski. Ze względu na szereg korzystnych dla zdrowia właściwości ziele krwawnika (Millefolii herba) stanowi uznany surowiec zielarski. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienia zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ponadto napary z krwawnika stymulują pracę przewodu pokarmowego, działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, wzmagają wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Dodatkowo pomagają w regulacji cyklu menstruacyjnego i łagodzeniu dolegliwości związanych z miesiączką. Z kolei stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie i ściągająco, łagodzi zapalenia skóry i błon śluzowych oraz przyspiesza gojenie ran i oparzeń.

Ziele krwawnika (Millefolii herba) - czemu zawdzięcza swoje działanie

W składzie chemicznym ziela krwawnika znajdują się olejki eteryczne, których głównymi składnikami są chamazulen, flawonoidy (glikozydy apigeniny, kwercetyny, luteoliny), gorzkie seskwiterpeny (gwajakolidy, eudesmanolidy), achilleina, garbniki, kumaryny, kwas mrówkowy, octowy, izowalerianowy, cholina, kwas salicylowy oraz witaminy C, A i K, sole cynku, miedzi, żelaza i siarki.

Kiedy sięgać po ziele krwawnika?

Napary z ziela krwawnika stosuje się głównie przy różnego rodzaju schorzeniach przewodu pokarmowego: nieżytach i stanach zapalnych, wrzodach żołądka, niestrawnościach, przewlekłych zaparciach, wzdęciach czy nudnościach. Ponadto, ze względu na obecność substancji goryczkowy, warto po niego sięgać w celu pobudzenia apetytu u osób z zaburzeniami łaknienia. Jest także polecany kobietom z nieregularnymi bądź/i bolesnymi miesiączkami.

Krwawnik to nie tylko ziółko do picia. Napary z krwawnika można stosować zewnętrznie na skórę i błony śluzowe, szczególnie przy stanach zapalnych i trudno gojących się ranach. Pacjenci zmagający się z chorobą hemoroidalną często wykorzystują go do przygotowania popularnych nasiadówek, które mają wspomóc proces leczenia żylaków odbytu. Także doskonale sprawdza się w formie płukanek przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Do tego poprawia wygląd skóry, zmniejsza pory i zmarszczki. Z tego powodu spotykany jest w składach kosmetyków, szczególnie tych dedykowanych cerze wrażliwej, tłustej i ze skłonnością do trądziku, a także cerze dojrzałej.

Kiedy sięgać po ziele krwawnika? KtoMaLek.pl

Kto nie powinien stosować ziela krwawnika?

Ze względu na brak aktualnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania ziela krwawnika u dzieci i młodzieży do 12. roku życia nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, dlatego nie powinny one sięgać po niego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Krwawnik pospolity w aptece

Ziele krwawnika jest bardzo popularnym produktem dostępnym w aptekach i sklepach zielarskich. Spośród całej gamy produktów najbardziej wartościowymi są sypkie zioła do zaparzania jak np. Zioł. Ziele krwawnika, Zioł. Ziele krwawnika Flos, Ziele krwawnika Herbatka ziołowa i po te warto sięgać w pierwszej kolejności. Do wyboru mamy też bardziej wygodną formę fixów jak Zioł. fix Krwawnik, Zioł. fix Ziele Krwawnika, Rodzina Zdrowia Herbatka Krwawnik, Herbatka Fix Krwawnik Ziele. Kupując taki preparat warto również zwrócić uwagę na to, czy jest to produkt o statusie leku czy też środek spożywczy - w przypadku leku mamy pewność, że surowiec, który kupujemy jest najwyższej jakości, co przekłada się na zachowanie jego właściwości i działanie na organizm.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów