Krew w kale – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-10 14:05
Mężczyzna trzyma się za pośladki, odczuwa ból.

Krew w kale jest objawem, który zawsze powinien zwracać naszą uwagę i nie należy go lekceważyć. Może wynikać z niegroźnych chorób, na przykład hemoroidów, ale może także być zwiastunem wielu poważnych schorzeń. Ważna jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Co może być przyczyną pojawienia się krwi w kale? Jakie inne objawy możemy zaobserwować? Czy krew w kale można skutecznie leczyć?

Czy krew w kale powinna niepokoić?

Krew w kale, inaczej określana hematochezją, zawsze jest niepokojącym objawem, który w zależności od przyczyny może przybierać różne postaci. Może to być świeża krew o jasnoczerwonym kolorze. Można także zaobserwować krew ciemnoczerwoną lub smolisty stolec o bardzo ciemnej barwie. Świeża krew może pojawiać się na papierze toaletowym, może powlekać stolec, a nawet zabarwiać wodę w muszli klozetowej. Wszystkie te szczegóły dotyczące objawu są bardzo ważne, ponieważ na ich podstawie lekarz może ustalić przyczynę krwawienia oraz określić, jakiego odcinka przewodu pokarmowego dotyczy.

Jakie są przyczyny pojawienia się krwi w stolcu?

Krew w kale może pojawiać się w przypadku:

  • hemoroidów, czyli pękniętych guzków krwawniczych,
  • szczeliny odbytu,
  • chorób zapalnych jelit, 
  • uchyłków jelita,
  • wrzodów żołądka lub dwunastnicy,
  • krwawienia z przełyku,
  • infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • raka jelita grubego.

Jakie objawy towarzyszą pojawieniu się krwi w kale?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to jedna z przyczyn pojawienia się krwi w kale. Objawiają się one bólem, pieczeniem i świądem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżnień. Wynikają z nieprawidłowej diety, siedzącego  trybu życia czy przewlekłych zaparć. Mogą także pojawić się u kobiet w ciąży.

Jeśli przyczyną pojawienia się krwi w kale jest szczelina odbytu to towarzyszy jej silny, piekący ból w okolicy odbytu, zwłaszcza podczas wypróżniania się.

Inną przyczyną krwawień są choroby zapalne jelit, m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna. Stan zapalny rozwija się najczęściej w końcowym odcinku jelita krętego, ale może obejmować całe jelito cienkie i grube. Oprócz krwi w kale pacjenci skarżą się na silne osłabienie, występuje u nich gorączka, a także znaczny spadek wagi. Do nieswoistych chorób zapalnych jelit należy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, objawiające się biegunką, w której występuje krew. W przebiegu choroby występują również bóle brzucha, gorączka, osłabienie i zmniejszenie masy ciała.

Krew w kale może też być objawem raka jelita grubego, który zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwykle po 40. roku życia. Pacjenci zmagają się wówczas z biegunkami i zaparciami, często odczuwają silne bóle i skurcze brzucha, a ze względu na częste krwawienia towarzyszy im niedokrwistość.  

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy także może przebiegać z krwawieniem. Pojawiają się wówczas smoliste stolce lub wymioty o konsystencji fusów po kawie. Zazwyczaj pacjenci odczuwają też piekący ból w nadbrzuszu na czczo i od 1 do 3 godzin po posiłku. Utrata krwi podczas krwawienia z wrzodów żołądka i dwunastnicy jest duża, wymaga szybkiej diagnozy i natychmiastowego leczenia, aby nie doszło do wstrząsu krwotocznego.

W trakcie przebiegu infekcji bakteryjnych może także pojawić się krew w kale. Pacjenci skarżą się wówczas na biegunkę, bóle brzucha i złe samopoczucie. Objawy te pojawiają się w przypadku zakażeń gronkowcem, pałeczką okrężnicy, durem brzusznym lub salmonellą.

Krew w kale – diagnostyka

Występowanie krwi w kale zawsze wymaga diagnostyki i wizyty u specjalisty (proktologa). Przeprowadza on badanie per rectum lub z użyciem krótkiego wziernika – rektoskopu. Na tej podstawie można rozpoznać hemoroidy i wykluczyć inne przyczyny pojawienia się krwi w kale. Jeśli potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka dolegliwości, przeprowadza się kolonoskopię, czyli badanie okrężnicy. Wówczas endoskop wprowadzany jest przez odbyt. Daje to możliwość usunięcia niepokojących zmian i pobrania fragmentu tkanki do dalszego badania. Jeśli podejrzewamy, że krwawienie wynika ze schorzeń żołądka lub dwunastnicy, można przeprowadzić gastroskopię. Endoskop wprowadza się wówczas przez usta i przełyk, aż do żołądka i dwunastnicy.

Krew w kale – leczenie dolegliwości

Jeśli przyczyną pojawienia się krwi w kale są hemoroidy, można zastosować maści, czopki żele lub tabletki dedykowane leczeniu hemoroidów. Większość tych preparatów jest dostępna w aptece bez recepty. Preparaty te zawierają w swoim składzie substancje wzmacniające naczynia krwionośne – diosminę, działające przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo – tribenozyd oraz znieczulające – lidokainę. Niektóre preparaty wzbogacone są o dodatek glikokortykosteroidów, czyli substancji o działaniu przeciwzapalnym (np. hydrokortyzonu), jednak te preparaty dostępne są tylko na receptę. W leczeniu hemoroidów wspomagająco działają również nasiadówki z dodatkiem kory dębu. Jeśli środki te nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne może być leczenie operacyjne.

W przypadku chorób zapalnych jelit konieczne jest stosowanie leków, które odpowiednio dostosuje lekarz specjalista -  gastroenterolog, dostępnych tylko z przepisu lekarza. Są to preparaty zawierające w swoim składzie mesalazynę lub sulfasalazynę.

Chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy leczy się, stosując inhibitory pompy protonowej: pantoprazol, omeprazol lub esomeprazol. Ważne jest, by lekarz przeprowadził właściwą diagnostykę, a następnie zlecił odpowiednie leczenie. Część preparatów jest dostępna tylko na receptę, jednak leki z omeprazolem i pantoprazolem można kupić w aptece bez recepty. 

Rak jelita grubego wymaga bardzo szczegółowej diagnostyki i najczęściej leczy się go operacyjnie.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów