Grypa żołądkowa - jak sobie z nią poradzić?

2018-06-21 16:02
Grypa żołądkowa - jak sobie z nią poradzić?

Grypa żołądkowa, czyli popularna "jelitówka", często bywa mylona z zatruciem pokarmowym. Jednak jej objawy utrzymują się znacznie dłużej i mocno osłabiają organizm. A o zarażenie wirusem nie jest trudno. Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co należy robić, gdy zachorujemy?

Grypa żołądkowa - skąd się bierze?

Grypa żołądkowa, fachowo nazywana zapaleniem żołądkowo-jelitowym, to nic innego, jak zakażenie układu pokarmowego wywołane przez różne drobnoustroje. Z prawdziwą grypą nie ma wiele wspólnego, gdyż nie wywołuje jej wirus grypy. Najczęstszą przyczyną są rotawirusy (głównie u dzieci), adeno- i norowirusy, jednak zakażenia mogą wywołać również bakterie (Salmonella, Campylobacter, Clostridium difficile), pasożyty (Lamblia) i niektóre grzyby (zwykle Candida albicans).

Jak dochodzi do zarażenia grypą żołądkową?

Większe natężenie zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność jest osłabiona. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Z tego względu w okresie gryp i przeziębień trzeba zadbać o prawidłową higienę, w tym o dokładne i częste mycie rąk. Możliwe jest również zakażenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami, których wcześniej używała osoba chora. Najbardziej na zachorowanie narażone są dzieci i młodzież, gdyż w dużych skupiskach ludzkich infekcje przenoszą się błyskawicznie.

Trzeba również uważać na to, co trafia na nasze talerze. Warzywa oraz owoce powinny być dokładnie umyte, a spożywane mięso z bezpiecznego i sprawdzonego źródła.

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy jelitowej mogą się pojawić już po kilku godzinach od kontaktu z osobą chorą. Typowe symptomy jelitówki to:

  • wysoka gorączka i dreszcze,
  • osłabienie i uczucie rozbicia, bóle mięśni
  • bóle głowy,
  • bolesne, kłujące bóle całej jamy brzusznej,
  • nudności i wymioty,
  • obfita i wodnista biegunka.

Wymienione dolegliwości pojawiają się nagle. To ile trwać będzie grypa żołądkowa, uzależnione jest od kondycji organizmu. Zwykle jednak utrzymuje się przez 3-4 dni, maksymalnie do tygodnia. Grypa żołądkowa w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga hospitalizacji.

Grypa żołądkowa - objawy KtoMaLek.pl

Jak leczyć grypę żołądkową?

Zapalenie żołądkowo-jelitowe leczy się objawowo, nie istnieją bowiem leki, które pomogłyby w zwalczaniu choroby. Podstawowym elementem terapii jest prawidłowe nawadnianie organizmu, co pozwala uniknąć odwodnienia. Zakłada się, że po każdych wymiotach lub luźnym stolcu chory powinien przyjąć około 500-700 ml płynów w różnej postaci. Sama woda wbrew pozorom nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie dostarcza do organizmu wielu wartości odżywczych. Warto zatem postawić na lekkie zupy, musy warzywno-owocowe lub preparaty elektrolitowe (Floractin elektrolity, Dicoflor Elektrolity, Litorsal, Stoperan Elektrolity). Jeśli wymioty ustąpią, chory powinien zacząć przyjmować posiłki. Dzięki temu błona śluzowa żołądka i jelit szybciej się zregeneruje, a wodniste biegunki zelżeją. Kondycja mikroflory bakteryjnej jest bardzo ważna, dlatego warto sięgnąć po probiotyki i synbiotyki (Multilac, Dicoflor, Acidolac, Trilac), które przyspieszą jej odbudowę.

W trakcie grypy jelitowej można stosować leki przeciwgorączkowe (Panadol, APAP, Paracetamol, Panadol Extra, Solpadeine, Pyralgina). Nie poleca się stosowania leków przeciwbiegunkowych, gdyż mogą one wydłużyć czas infekcji. Jeżeli infekcja ma podłoże bakteryjne, lekarz może zalecić antybiotykoterapię. Działanie oraz skład poszczególnych leków można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, który umożliwia ich zarezerwowanie w najbliższej aptece.

Grypa żołądkowa u dzieci

U dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, grypa żołądkowa może być bardzo niebezpieczna. Najczęściej wywoływana jest przez rotawirusy grupy A, rzadziej przez adenowirusy i norowirusy. Niestety zakaźność wirusa jest bardzo wysoka, w efekcie całe grupy przedszkolne i klasy chorują w jednym momencie.

Najczęstszym objawem jelitówki u dzieci jest biegunka, charakterystyczne są również wymioty, bóle brzucha i wysoka gorączka. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas lub są bardzo intensywne, należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Małe dzieci szybko się odwadniają, dlatego konieczna może być hospitalizacja oraz podawanie płynów drogą dożylną.

Grypa żołądkowa w ciąży

Zapalenie żołądkowo-jelitowe może być bardzo niebezpieczne dla przyszłych mam i zdrowia płodu. Choć sam wirus nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się dziecka, odwodnienie w trakcie infekcji może być już groźne. Jeżeli objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów