Heparyna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym podawanym w zastrzykach. Istnieją żele i maści z heparyną do stosowania na siniaki i krwiaki. Jakie właściwości ma heparyna? Kiedy się ją stosuje, a kiedy nie powinieneś jej stosować? Jakie skutki uboczne możesz zauważyć podczas terapii heparyną?
Heparyna - co to jest?
Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym - hamuje krzepnięcie krwi. Osobom z ryzykiem zakrzepu podaje się ją pozajelitowo. Nie istnieją tabletki z heparyną. Heparyna jest dużą cząsteczką i nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Z tego powodu nie można podawać heparyny doustnie i konieczne są zastrzyki podskórne lub podanie dożylne.
Heparyna niefrakcjonowana i heparyna drobnocząsteczkowa
Jeśli używasz heparyny, z pewnością spotkałeś się z określeniem heparyna niefrakcjonowana i heparyna drobnocząsteczkowa. Heparyna niefrakcjonowana to mieszanka łańcuchów cukrowych o różnej długości. Jest ona szybciej rozkładana przez organizm niż heparyna drobnocząsteczkowa, dlatego działa krócej. Fakt, że występują w niej łańcuchy o różnej długości sprawia, że nie do końca można przewidzieć efekt jej stosowania. Konieczne jest monitorowanie wpływu heparyny niefrakcjonowanej na krzepnięcie krwi.
Preparaty heparyny drobnocząsteczkowej mają łańcuchy podobnej długości i dlatego łatwiej przewidzieć ich zachowanie w organizmie. Monitorowanie działania heparyny drobnocząsteczkowej zwykle nie jest konieczne.
Dostępność leków z heparyną w najbliższej aptece możesz sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.
Jaki jest mechanizm działania heparyny?
Właściwości przeciwzakrzepowe heparyny wynikają z jej oddziaływania na czynniki krzepnięcia. Jednym z białek ważnych dla procesu krzepnięcia jest trombina, to dzięki niej krew krzepnie. Działanie trombiny hamuje antytrombina, a heparyna nasila działanie antytrombiny, tym samym hamując proces krzepnięcia krwi.
Zastosowanie heparyny
Zastrzyki z heparyną są lekiem wydawanym na receptę. Dostępne są też maści z heparyną na siniaki i pajączki na nogach.
Wskazania do stosowania heparyny obejmują m.in.:
- zakrzepicę żył głębokich;
- zatory płucne;
- pacjentów leżących lub częściowo unieruchomionych;
- kobiety w ciąży z ryzykiem zakrzepicy;
- dławicę piersiową.
Heparyna w ciąży
W ciąży zwiększa się ryzyko zakrzepicy, która mogłaby być niebezpieczna dla ciężarnej i dziecka. Dzieje się tak dlatego, że podczas ciąży zwiększa się produkcja czynników krzepnięcia. Dochodzi dodatkowo do zmniejszenia zdolność rozpuszczania zakrzepów.
Podczas ciąży, przez zmiany hormonalne, zmniejsza się średnica naczyń w nogach, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. W związku z tym lekarze nieraz zalecają cięarnym stosowanie zastrzyków z heparyną.
Czy heparyna w ciąży jest bezpieczna?
Heparyna efektywnie zapobiega zakrzepom. Nie przechodzi przez łożysko i nie jest szkodliwa dla dziecka. Nie przechodzi też do mleka matki, jest więc bezpieczna również dla noworodka karmionego piersią.
Heparyna przed lotem samolotem
U niektórych osób podczas lotu samolotem istnieje ryzyko zakrzepicy i zatorów płucnych. Dotyczy to głównie lotów długich, trwających ponad 6 godzin. Aby zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom, lekarz może zalecić wstrzyknięcie heparyny przed lotem samolotem. Taką profilaktykę stosuje się m.in u osób, u których wystąpił wcześniej epizod zakrzepicy, a także u pacjentów z nowotworem lub po operacjach.
Heparyna - przeciwwskazania
Heparyna w przypadku wielu osób jest lekiem ratującym życie. Oczywiście nie jest ona przeznaczona dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania.
Do przeciwwskazań stosowania heparyny należą:
- trwające duże krwawienia;
- krwawienia wewnątrzczaszkowe;
- alergia na lek;
- skaza krwotoczna (hemofilia).
Heparyna a alkohol
Heparyny nie wolno łączyć z alkoholem. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień.
Skutki uboczne działania heparyny
Do najczęstszych działań niepożądanych stosowania zastrzyków z heparyny należą krwawienia oraz siniaki w miejscu wstrzyknięcia. Występują one u ponad 10% pacjentów. U 1-10% pacjentów może nastąpić zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Jeśli działania niepożądane są uciążliwe, skontaktuj się z lekarzem. Nigdy nie odstawiaj leku na własną rękę.
Maści i żele z heparyną
Dostępnych jest wiele preparatów bez recepty w postaci maści lub żeli z heparyną. Mają one wiele zastosowań. Maści lub żele z heparyną możesz użyć na pajączki na nogach.
Heparyna pomaga także zmniejszyć ból, zaczerwienienie i rozpuszcza skrzepy powstające w drobnych naczyniach. Poprawia też krążenie w małych żyłach.
Żele lub maści z heparyną mogą pomóc w leczeniu hemoroidów. Pomogą zmniejszyć ból, obrzęk, świąd i wielkość żylaków odbytu. Sprawią, że wypróżnianie będzie bardziej komfortowe. Preparaty z heparyną do stosowania miejscowego pomogą także w leczeniu urazów i skręceń stawów, w których występują krwiaki. Heparyna pozwala na szybsze wchłonięcie się krwiaka, zmniejsza obrzęk, ból i ruchomość w stawie.
Jak stosować heparynę?
Zwykle zastrzyk z heparyną wykonuje się w brzuch. Istotne jest, aby wykonanie iniekcji odbyło się za pomocą właściwej techniki. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy:
- upewnić się, że strzykawka nie została uszkodzona;
- sprawdzić wygląd płynu w strzykawce;
- sprawdzić, czy na brzuchu nie ma niepokojących zmian skórnych po poprzednich wstrzyknięciach.
Jak wybrać miejsce wstrzyknięcia? Zastrzyki z heparyny najczęściej podaje się w brzuch w odległości około 5 cm od pępka. Regularnie zmieniaj miejsca wstrzyknięcia pomiędzy lewą, a prawą stroną brzucha. Niektóre preparaty można wstrzykiwać także w uda. Warto, abyś sprawdził to w ulotce.
Nie powinieneś wstrzykiwać heparyny w okolice blizn czy siniaków.
Jak zrobić zastrzyk z heparyny w brzuch?
Poniżej znajdziesz instrukcję, jak prawidłowo zrobić zastrzyk z heparyną w brzuch. Oto ona:
- Umyj ręce wodą z mydłem i wytrzyj do sucha.
- Przyjmij wygodną pozycję, tak abyś dobrze widział miejsce wstrzyknięcia. Odpowiedni może być fotel lub łóżko z poduszkami.
- Przetrzyj miejsce wstrzyknięcia wacikiem nasączonym środkiem odkażającym.
- Zdejmij osłonkę z igły. Nie dotykaj igłą żadnych powierzchni, aby zachować sterylność. Nie usuwaj pęcherzyków powietrza ze strzykawki, może to zmniejszyć dawkę leku.
- Strzykawkę trzymaj w dominującej ręce. Drugą ręką, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, utwórz fałd skórny. Upewnij się, że trzymasz skórę pewnie i nie puścisz jej podczas wstrzyknięcia.
- Wprowadź w fałd skórny całą długość igły pod kątem 90 stopni.
- Naciśnij tłok strzykawki i wprowadź całą zawartość w tkankę tłuszczową brzucha.
- Wyjmij igłę ze skóry i puść fałd skórny. Nie rozcieraj miejsca wstrzyknięcia.
- Strzykawkę wyrzuć do specjalnego pojemnika na odpady medyczne.
Bibliografia:
- Heparyna. Medycyna Praktyczna. Baza Leków. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371 (Dostęp: 08.2023)
- Frołow, M. (2016). Poradnik dla osób leczonych heparyną drobnocząsteczkową. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/66242,poradnik-dla-osob-leczonych-heparyna-drobnoczasteczkowa. (Dostęp: 08.2023)
- Frołow, M. (2017). Żylaki. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki. (Dostęp: 08.2023)
- Warnock, L.B., Huang, D. (2023). Heparin. Steal Pearls. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538247/.
- Clexane. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. (Dostęp: 08.2023)
- Fraxiparine. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. (Dostęp: 08.2023)
- Gajewski, P. (red.) (2017). Interna Szczeklika 2017. Medycyna Praktyczna, Kraków.
- Droździk, M., Kocić, I., Pawlak, D. (red) (2016). Mutschler Farmakologia i toksykologia. MedPharm, Wrocław.
- Mulloy, B., Hogwood, J., Gray, E., Lever, R., Page, C. P. (2016). Pharmacology of Heparin and Related Drugs. Pharmacological reviews, 68(1), s. 76–141.
- Vecchio, C., Frisinghelli, A. (2008). Topically applied heparins for the treatment of vascular disorders : a comprehensive review. Clinical drug investigation, 28(10), s. 603–614.
- Saini, V., Samra, T., Ahuja, N., Sethi, S. (2018). A prospective randomized study to evaluate safety and efficacy of heparin topical solution (1000 IU/ml) compared to heparin topical gel (200 IU/g) in prevention of infusion-associated phlebitis. Indian journal of pharmacology, 50(6), s. 344–349.
- Klainguti, A., Forgacs, A., Berkes, I., Castellacci, E. (2010). A plaster containing DHEP and heparin for mild to moderate contusions and sprains with haematoma: a double-blind randomized study. Current medical research and opinion, 26(9), s. 2243–2251.
- Ng, L., Monagle, K., Monagle, P., Newall, F., Ignjatovic, V. (2015). Topical use of antithrombotics: review of literature. Thrombosis research, 135(4), s. 575–581.
- Bazzan, M., Donvito, V., (2001). Low-molecular-weight Heparin During Pregnancy. Thrombosis Research, 101(1), s. 175-186.
- Kher, A., Bauersachs, R., Nielsen, J. D. (2007). The management of thrombosis in pregnancy: role of low-molecular-weight heparin. Thrombosis and haemostasis, 97(4), s. 505–513.
- Porter, R., (2010). Flying and thromboembolism. Australian Prescriber, 33, s. 32-33.
- Philbrick, J. T., Shumate, R., Siadaty, M. S., Becker, D. M. (2007). Air travel and venous thromboembolism: a systematic review. Journal of general internal medicine, 22(1), s. 107–114.
- Gupta, P. J. (2002). Use of enzyme and heparin paste in acute haemorrhoids. Romanian journal of gastroenterology, 11(3), s. 191–195.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.