Cukier kokosowy – właściwości i zastosowanie. Czy cukier kokosowy jest zdrowy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-20 10:43
Cukier kokosowy

Rynek produktów spożywczych, oprócz tradycyjnego białego cukru, oferuje nam wiele innych jego zamienników. Jednym z nich jest cukier kokosowy. Jakie właściwości posiada cukier kokosowy? Gdzie znalazł zastosowanie? Czy cukier kokosowy należy do produktów zdrowych i polecanych?

Czym jest cukier kokosowy?

Cukier kokosowy pozyskiwany jest z soku pąków kwiatowych palmy kokosowej, obfitującej w antyoksydanty, kwas octowy oraz enzymy mające wpływ na prawidłowy poziom cukru we krwi. W jego skład wchodzi głównie sacharoza (ok. 70%), glukoza (ok. 3%) i fruktoza (ok. 3%). Znajdziemy w nim również potas, magnez, żelazo, cynk oraz witaminy: B1, B2, B3 i B6. Zawiera także błonnik pokarmowy zwany inuliną, która może spowalniać absorpcję glukozy. Błonnik pokarmowy znaleźć możemy także w preparatach aptecznych SOLGAR Błonnik Multiple Fibre Formula, SOLGAR Błonnik z łusek babki płesznik 500 mg, Błonnik naturalny Produkty Bonifraterskie. Wykazuje także korzystny wpływ na rozwój mikroflory bakteryjnej jelit. Cukier kokosowy posiada niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier stołowy. Wartość IG dla zwykłego cukru wynosi 70, a dla cukru kokosowego 35 – to znacząca różnica, która na pewno pozytywnie wpłynie na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Cukier kokosowy produkowany jest w dużej mierze na wyspach południowo-wschodniej części Azji.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Właściwości cukru kokosowego

Cukier kokosowy jest naturalną substancją słodzącą, stanowiącą bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnego cukru białego lub trzcinowego. Posiada oryginalny kokosowy smak oraz charakterystyczny zapach. Cukier kokosowy sprzedawany jest zarówno w formie kryształów, kostek cukrowych, a także w postaci płynnej. Ma brązową barwę oraz ciekawy egzotyczny zapach i smak. Z powodzeniem zastępuje cukier tradycyjny 1:1. Kaloryczność cukru kokosowego to 375 kcal/ 100 g.

Zastosowanie cukru kokosowego

Cukier kokosowy jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym: do wypieków, wyrobów cukierniczych oraz jako substancja słodząca. Nie jest poddawany procesowi rafinacji, dzięki czemu nie zawiera sztucznych barwników i posiada wysoką zawartość składników mineralnych. Może być stosowany przez diabetyków – pozwala ustabilizować poziom glukozy we krwi. Cukier kokosowy nadaje się do codziennego użytku w kuchni: do słodzenia kawy i herbaty, do wyrobu ciastek, wypieków oraz koktajli. Sprawia, że dania nabierają niepowtarzalny smak i aromat, charakterystyczny dla kokosa. Jest doskonałą alternatywą dla cukru tradycyjnego. Stosowany jest np. do zrównoważenia słonego smaku ryb oraz do dań typu curry i sosów. Cukier z palmy kokosowej z powodzeniem zastępuje posypkę na wypiekach i doskonale komponuje się z daniami orientalnymi.

Czy cukier kokosowy jest zdrowy?

Każdy cukier z reguły uchodzi za produkt niekoniecznie pożądany w codziennym jadłospisie. Jednak zwykły cukier możemy zastąpić zdrowszą jego wersją – np. cukrem kokosowym. Przez obecność nie tylko węglowodanów, ale również innych substancji odżywczych dostarczamy do organizmu cenne składniki – cynk, żelazo, potas i wapń odpowiedzialne są za prawidłową pracę układu nerwowego, pracę serca oraz ogólną homeostazę organizmu. Poprzez niższy indeks glikemiczny cukier kokosowy nie powoduje dużych wahań stężenia glukozy, dzięki czemu może być stosowany przez diabetyków jako zdrowszy zamiennik chemicznych słodzików. Cukier kokosowy jest produktem nierafinowanym, co również jest dużym plusem.

Cukier kokosowy okiem dietetyka

Cukier może być nie tylko słodki ale również wartościowy. Przez swój bogaty skład oraz wszechstronne zastosowanie może stanowić doskonały zamiennik tradycyjnego cukru. Dzięki niskiemu IG jest doskonałą alternatywą dla osób chorych na cukrzycę, którzy nie wyobrażają sobie życia bez małej słodkiej przyjemności. Pamiętajmy jednak o umiarze! Cukru kokosowego jak i każdego innego nie należy nadużywać. Umiar jest kluczem do sukcesu w dbaniu o zdrowie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów