Które leki są zagrożone brakiem dostępności? (styczeń 2025 r.)
Od 21 stycznia 2025 r. obowiązuje znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Znalazło się w nim przeszło 270 produktów leczniczych, co oznacza wzrost względem poprzedniego obwieszczenia. Pojawiło się kilkanaście nowych pozycji, lecz większość produktów stanowią leki, które widnieją na liście od dłuższego czasu.
![Starsza kobieta trzyma w dłoniach blistry leków.](https://static.ktomalek.pl/blog/zdjecie/lista-antywywozowa-styczen-2025.jpg?size=bl)
Co zmieniło się w wykazie leków zagrożonych wywozem?
Aktualny lista antywywozowa liczy 271 pozycji - o 15 więcej w porównaniu do poprzedniego wykazu. Na liście pojawiło 18 nowych produków, 3 usunięto.
Celem tworzenia listy antywowozowej jest ograniczenie wywozu leków i innych produktów leczniczych poza granice kraju, zapewniając tym samym dostęp do leków polskim pacjentom. Istnieje bowiem realne ryzyko, że dostępność ujętych w wykazie leków z różnych powodów mogłaby się zmniejszyć, co stanowiłoby zagrożenie dla pacjentów.
Nowe leki na liście antywywozowej
W styczniowym wykazie znalazło się 18 nowych produktów leczniczych, w tym:
- Aspulmo – aerozol inhalacyjny zawierający salbutamol – lek działający rozszerzająco na oskrzela i zapobiegający stanom spastycznym oskrzeli, stosowany u pacjentów astmą.
- Clarithromycin Adamed oraz Klabax, Klacid, Klarmin i Taclar – antybiotyk makrolidowy, który stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na klarytromycynę – zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych (m.in. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie gardła, zapalenie zatok), zakażeń skóry i tkanki podskórnej, a także w przebiegu eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy.
- Diacomit – zawierający styrypentol, lek przeciwpadaczkowy. Na liście ujęto dawki 250 mg i 500 mg w formie kapsułek twardych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
- Dicloabak – krople do oczu zawierające diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Lek ten stosuje się w celu zwężenia źrenicy oka podczas operacji zaćmy, zapobieganiu zapalenia w operacji zaćmy i przedniego odcinka oka, a także w zwalczaniu bólu gałki ocznej w operacji keratektomii fotorefrakcyjnej.
- Ondansetron Bluefish w dawce 4 mg – tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, stosowane w leczeniu oraz zapobieganiu nudnościom i wymiotom u pacjentów onkologicznych i w okresie pooperacyjnym.
- Sandostatin LAR – lek stosowany u pacjentów z akromegalią, a także w leczeniu objawów u pacjentów z hormonalnie czynnymi guzami żołądka, jelit i trzustki.
Dodatkowym nadzorem objęto także samoprzylepne opatrunki piankowe Biatain Adhesive (wymiar 7,5 cm x 7,5 cm), które stosuje się w przypadku różnych rodzajów ran z wysiękiem (m.in. owrzodzeń, oparzeń, miejsc pobrania czy ran pooperacyjnych). Ponadto na liście znalazły się hydrofilowe cewniki urologiczne dla kobiet i mężczyzn oraz dziewczynek i chłopców.
Sprawdź, jakie inne leki znalazły się na ➡️ najnowszej liście antywywozowej.
Które leki usunięto z wykazu?
Na liście styczniowej nie znalazły się 2 leki z poprzedniego wykazu. Są to:
- Brintellix – preparat zawierający wortioksetynę, stosowaną w leczeniu dużych epizodów depresji.
- Detriol w dawkach 0,25 mcg i 0,5 mcg – miękkie kapsułki zawierające kalcytriol, metabolit witaminy D3 stosowany w ciężkiej lub postępującej wtórnej nadczynności przytarczyc, dziedzicznej krzywicy hipofosfatemicznej oraz hipokalcemii wywołanej niedoczynnością przytarczyc.
Jak szukać swoich trudno dostępnych leków?
Serwis KtoMaLek.pl od lat stara się pomagać pacjentom, którzy napotykają trudności w poszukiwaniu trudno dostępnych leków, potrzebnych do kontynuacji leczenia. Niektórych preparatów od miesięcy brakuje w aptekach, czego odzwierciedleniem są powtarzające się każdego dnia pytania na platformie Zapytaj Farmaceutę.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w szukaniu leku, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Dzięki niej sprawdzisz dostępność potrzebnego leku w ponad 10 900 aptekach w całej Polsce. Jak to zrobić?
Wpisz w polu wyszukiwania nazwę miejscowości i podaj nazwę potrzebnego leku, a system wskaże Ci pobliskie apteki które mają ten produkt na stanie. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację leku, będziesz mieć pewność, że opakowanie zostało dla Ciebie odłożone przez farmaceutę.
Nigdzie nie ma mojego leku!
Może się zdarzyć, że żadna okoliczna apteka nie będzie mieć na stanie leku, którego szukasz. Możesz wówczas zapisać się do systemu powiadomień w KtoMaLek.pl.
Podaj swój adres e-mail, a my poinformujemy Cię o dostępności leku, gdy pojawi się on w pobliskich aptekach.
Źródła
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2025 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dostępne na: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2025/8/
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dostępne na: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/108/
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.