Seria leku Cernevit wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-29 15:58
Kroplówka szpitalna na ciemnym tle.

29 listopada 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu jedną serię preparatu wielowitaminowego Cernevit, który podaje się pacjentom domięśniowo lub dożylnie. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego produktu?

Lek Cernevit – czym jest i kiedy się go stosuje?

Cernevit to preparat wielowitaminowy, który ma postać proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Jedna fiola proszku (5 ml) zawiera 12 witamin:

Lek ten podaje się pacjentom żywionym pozajelitowo (przez kroplówkę) w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminy. Zgodnie z ChPL lek ten podaje się dzieciom powyżej 11. roku życia i dorosłym pacjentom.

Dlaczego wycofano serię leku Cernevit?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał zgłoszenie podejrzenia niespełnienia wymagań jakościowych, przesłane przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie. Powodem było wystąpienie niezgodnej z Charakterystyką Produktu Leczniczego barwy roztworu przygotowanego przez personel medyczny w aptece Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Co więcej, było to drugie zgłoszenie z tej apteki, które dotyczyło tej samej serii leku.

Wskazana wada została uznana za poważną, jednak jej przyczyna nie została jeszcze wyjaśniona – podmiot odpowiedzialny prowadzi postępowanie wyjaśniające. Istnieje jednak ryzyko, że wada powstała na skutek nieszczelności spowodowanych zarysowaniami na szyjkach fiolek, w których lek się znajduje.

Zgodnie z decyzją nr 24/2022 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Cernevit (preparat witaminowy), 75 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji: 

  • numer serii: LE22V049 
  • termin ważności: 31.03.2024 r.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Baxter Polska Sp. z o.o.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4320

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów