Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Implant antykoncepcyjny - skuteczność i działanie. Jakie są wady i zalety tej formy antykoncepcji?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-07 23:32
Rysunkowe ramię z widocznym implantem antykoncepcyjnym.

Dobór właściwej metody antykoncepcji to kwestia niezwykle istotne nie tylko z uwagi na skuteczność czy wygodę stosowania, ale również z punktu widzenia wpływu na zdrowie kobiety. Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji jest implant antykoncepcyjny, zakładany na określony czas przez ginekologa. Jak działa implant antykoncepcyjny? Jakie są wady oraz zalety stosowania tej formy antykoncepcji?

Czym jest implant antykoncepcyjny?

Metody antykoncepcji można podzielić na naturalne oraz sztuczne, a także odwracalne, jak i nieodwracalne. Wśród odwracalnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży wymienić można m.in. podskórny implant antykoncepcyjny. Oznacza to, że po zakończeniu stosowania implantu uzyskuje się ponownie płodność.

Założeniem oraz usunięciem implantu zajmuje się zaznajomiony z instrukcją tych procedur ginekolog. Implant antykoncepcyjny zakłada się podskórnie na ramieniu (po wewnętrznej stronie).

Implant antykoncepcyjny - działanie

Hormony płciowe i leki regulujące czynność układu płciowego w zależności od użytego preparatu wywołują działanie na gospodarkę hormonalną organizmu, wpływając na funkcje reprodukcyjne. Mechanizm działania podskórnego implantu antykoncepcyjnego polega na zahamowaniu u kobiety jajeczkowania, czyli owulacji.

Działanie implantu antykoncepcyjnego opiera się na uwalnianiu do organizmu zawartego w nim środka hormonalnego. Jakie to hormony? Np. rdzeń implantu, który mogą stosować kobiety w USA, ma w sobie progestagen-etonogestrel. Podobnie implant antykoncepcyjny dostępny w Polsce ma kształt pręcika z etonogestrelem.

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego a powrót płodności

Poprzez usunięcie implantu (procedurę tę wykonuje lekarz ginekolog) następuje powrót płodności. Owulacja ponownie pojawia się u kobiety po zaprzestaniu stosowania implantu antykoncepcyjnego zazwyczaj w ciągu kilku tygodni.

Czy podskórny implant antykoncepcyjny to popularna metoda zapobiegania ciąży?

Implant antykoncepcyjny, podobnie jak pierścień dopochwowy czy plaster należą do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych. Tego typu preparaty wciąż nie są zbyt popularne - wg szacunków z 2014 roku, stosowało je około 1-3% populacji kobiet.

Warto zaznaczyć, że w doborze antykoncepcji dla młodych oraz dojrzałych pań powinien uczestniczyć ginekolog. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zbadaniu pacjentki oraz poznaniu jej obaw i preferencji związanych z metodą antykoncepcji powinien doradzić właściwy dla danej kobiety preparat. Jeśli wybór padnie na implant antykoncepcyjny, pacjentka usłyszy od lekarza, na czym polega jego mechanizm działania, jak długo może go stosować oraz jakie są potencjalne działania niepożądane wynikające z noszenia podskórnego implantu.

Implant antykoncepcyjny - zalety

Bez wątpienia zaletą implantu antykoncepcyjnego dla pacjentki jest wygoda jego stosowania, gdyż nie musi ona pamiętać np. o codziennym spożywaniu tabletki doustnej. Dodatkowo założony podskórnie implant można stosować do 3 lat, dzięki czemu nie ma konieczności częstego wyciągania i zakładania implantu

Należy pamiętać, że pacjentka ma prawo poprosić lekarza o usunięcie implantu antykoncepcyjnego w dowolnym momencie jego stosowania (wcześniej niż po upływie 3 lat).

Metoda ta cechuje się wysoką skutecznością działania, co dla kobiet stosujących antykoncepcję jest niezwykle istotne.

Implant antykoncepcyjny - wady

Podobnie jak w przypadku innych produktów leczniczych, istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania implantu antykoncepcyjnego, których należy bezwzględnie przestrzegać. 

Implant należy usunąć, gdy u pacjentki wystąpi m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, rozwinie się nadciśnienie. W związku z tym, kobieta korzystająca z tej metody antykoncepcji powinna poddawać się regularnej kontroli stanu zdrowia i zgłaszać zauważone zmiany lekarzowi rodzinnemu lub ginekologowi.

Dosyć rzadkim zjawiskiem, lecz mogącym wystąpić, jest przesunięcie się implantu, co może nieść za sobą szereg trudności m.in. w jego usunięciu.  

Implant antykoncepcyjny a tycie

Jednym z częstszych działań niepożądanych stosowania implantu antykoncepcyjnego, który wymienia się w charakterystyce produktu leczniczego, jest zwiększenie masy ciała. W związku z czym kobieta decydująca się na tę metodą antykoncepcji musi liczyć się z potencjalnym ryzykiem tycia.

U pacjentek zmagających się z otyłością, konieczna bywa wcześniejsza wymiana implantu antykoncepcyjnego, niż przewidywany okres 3 lat, w celu zachowania skuteczności jego działania.

Pamiętaj, że dostępność wybranych preparatów w aptekach możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Implanon NXT, 68 mg, implant. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: http://chpl.com.pl/data_files/2011-12-15_11_12_ImplanonNXT_SmPC_clean.pdf?fbclid=IwAR0sYOAXJtBu9kVvMdy3n8tXSITb7KFQ55Vj08tNpHvj2_St-P-HDyYuVGc.
  2. Piróg, M., Podgórniak, M., Putowski, M., Zawiślak, J., Sadowska, M., Padała, O. (2014). Opieka ginekologiczna wśród młodych kobiet w Polsce z zastosowaniem technologii medycznych. European Journal of Medical Technologies, 3(4), s. 17-23.
  3. Ressler, I.B., Jain, T. (2010). Odwracalne metody antykoncepcji: wpływ na przyszłą płodność. Ginekologia po dyplomie, s. 45-29. Dostępne na: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/052/original/45-49.pdf.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów