Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Profilaktyczne odrobaczanie organizmu - fakty i mity

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-12 14:46
Kobieta trzyma w dłoniach syrop przeznaczony do odrobaczania organizmu.

Pasożyty u dzieci to problem dość powszechny, zwłaszcza pośród tych najmłodszych. Atak niechcianych lokatorów, wśród których prym wiodą głównie owsiki, spędza sen z powiek nie jednemu opiekunowi. Dlatego wśród większości rodziców bardzo popularne stało się tak zwane profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Czy warto je wykonywać? Oto kilka faktów i mitów na temat profilaktycznego odrobaczania organizmu.

Jak można zarazić się pasożytami?

Wbrew pozorom “złapanie” i wyhodowanie sobie pasożyta bytującego w przewodzie pokarmowym nie jest trudną sprawą. Głównym i podstawowym czynnikiem prowadzącym do zakażenia jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. O ile dorośli przeważnie nie mają z tym problemu, u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, może stanowić to wyzwanie. Wystarczy nieuwaga podczas zabawy w piaskownicy, nie umycie rąk po skorzystaniu z toalety czy zjedzenie nieumytych owoców i nieszczęście gotowe. Możemy być pewni - jeśli jedno dziecko nabawi się pasożytów, trzeba podjąć działania mające na celu ich zwalczenie u całej rodziny.

Do najczęściej występujących pasożytów u małych dzieci i dorosłych możemy zaliczyć:

Jakie są objawy zakażenia pasożytami?

Objawy zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego są często nieswoiste i mogą zostać błędnie zinterpretowane. Do głównych symptomów zaliczyć można:

Jak widać, objawy te mogą być łatwo pomylone z symptomami innej choroby. Dlatego jeśli długotrwałe leczenie danego schorzenia nie przynosi efektów, zwłaszcza u małych dzieci, warto rozważyć obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym.

Jak rozpoznać zakażenie pasożytami?

Diagnostyka chorób pasożytniczych zależy w dużej mierze od rodzaju pasożyta, który zaatakował nasz organizm, a także od objawów, jakie występują. Podstawą rozpoznania jest odpowiednio przeprowadzony dokładny wywiad z osobą chorą lub jej opiekunem. Następnie w celu potwierdzenia na zlecenie lekarza przeprowadzane są badania diagnostyczne, takie jak:

  • badanie kału lub wymiocin;
  • wymaz z okolicy odbytu;
  • badanie krwi;
  • badanie treści dwunastniczej;
  • badanie wycinka błony śluzowej jelita.

Po odpowiednim rozpoznaniu lekarz wdraża właściwe leczenie.

Leki na odrobaczenie

Leczenie zakażenia pasożytami polega głównie na podawaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych oraz zachowaniu należytej higieny. Lekami stosowanymi w leczeniu przeciwpasożytniczym są między innymi: albendazol, mebendazol i pyrantel. Ten ostatni jest dostępny bez recepty w aptekach i zarejestrowany jest głównie do leczenia owsicy.

Dodatkowo ważną kwestią w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego jest odpowiednia higiena. W tym celu należy regularnie zmieniać bieliznę, dezynfekować toaletę oraz przedmioty często przez nas używane. Ponadto bardzo ważne jest wypranie pościeli, ręczników i bielizny w odpowiednio wysokiej temperaturze.

Jeśli choć jedna osoba w domu jest nosicielem pasożytów, leczeniu poddawana jest cała rodzina.

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez konieczności wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Czy profilaktyczne odrobaczanie dzieci ma sens?

Rodzice małych dzieci na pewno niejednokrotnie spotkali się z profilaktycznym odrobaczaniem dzieci. Takie zalecenia można spotkać na forach internetowych, grupach dla rodziców czy po prostu usłyszeć je od sąsiadki, która ma “doświadczenie” w kwestii leczenia i wychowywania własnych dzieci. Pamiętajmy, że nie są to żadne oficjalne zalecenia, nie otrzymamy takich porad od lekarza rodzinnego czy pediatry. Podawanie profilaktyczne leków na odrobaczenie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ działają one w momencie już aktywnego zakażenia pasożytem, nie zapobiegają zakażeniu. Ponadto, jak każdy inne leki, również te przeciwpasożytnicze wywołują działania niepożądane, dlatego cykliczne podawanie ich dzieciom nie jest najlepszym pomysłem. Ostatnio też coraz częściej mówi się o narastającej oporności pasożytów na niektóre grupy leków.

Obok leków na odrobaczanie możemy natknąć się na różnych forach internetowych na specyfiki ziołowe polecane przez często przez osoby o nieznanym wykształceniu. Unikajmy podawania ich sobie oraz dzieciom, ponieważ często ich zastosowanie nie ma żadnego poparcia naukowego. Jeśli chodzi o leczenie zdajmy się w tej kwestii na swojego lekarza.

Jedyną skuteczną i słuszną formą profilaktyki przed zakażeniami pasożytniczymi jest przestrzeganie odpowiedniej higieny oraz właściwe mycie i obróbka żywności przed spożyciem.

Bibliografia:

  1. Parfieniuk-Kowerda, A. (2017). Diagnostyka zarażeń pasożytniczych. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/159373,diagnostyka-zarazen-pasozytniczych#:~:text=W%20zara%C5%BCeniach%20paso%C5%BCytniczych%20przewodu%20pokarmowego,%2C%20ultrasonograficzna%2C%20rezonans%20magnetyczny).
  2. Popielska, J. (2014). Czy naprawdę „rutynowe odrobaczanie” dzieci jest tak niebezpieczne? Skoro diagnostyka jest trudna, problem występuje powszechnie (10%), a większość leków podaje się w jednorazowej dawce, czy nie warto jednak podjąć ryzyka leczenia „w ciemno”?. 500 pytań z pediatrii. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.12.13.
  3. Mach, T.,Nowak, S., Stefaniak, J. (2022). Interna Szczeklika – Podręcznik Chorób Wewnętrznych. Owsica. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.24.4.4
  4. Duszczyk, E. (2016). Zarażenia pasożytami (robaczyce). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce.
  5. Wiercińska, M. (2022). Lamblioza (giardioza): przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74653,giardioza-lamblioza.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów