Globulki dopochwowe - kiedy i jak się stosuje? Rodzaje globulek i ich działanie
Globulki dopochwowe to miejscowe preparaty, które są wykorzystywane w wielu wskazaniach. Mogą, w zależności od składu, wykazywać działanie nawilżające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub zawierać probiotyki. Jak prawidłowo je aplikować i ile czasu wchłania się globulka?
Globulki dopochwowe bez recepty
Globulki dopochwowe dostępne bez recepty są stosowane w wielu wskazaniach. Mogą zawierać:
- bakterie probiotyczne,
- substancje nawilżające,
- substancje przeciwdrobnoustrojowe.
Probiotyki dopochwowe stosowane są jako terapia wspomagająca leczenie infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Probiotykoterapia zwiększa skuteczność kuracji i zmniejsza ryzyko nawrotów zakażenia. Może zostać rozpoczęta tuż po zakończeniu leczenia przeciwgrzybiczego/przeciwbakteryjnego lub w jego trakcie, ponieważ większość szczepów jest oporna na stosowane miejscowo antybiotyki i chemioterapeutyki.
Globulki dopochwowe przeciwgrzybicze i przeciwzapalne
Zapalenie pochwy może być spowodowane między innymi przez zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Określenie typu infekcji pozwala na dobranie skutecznego leczenia i uzyskanie odpowiedniego efektu terapeutycznego. Pamiętajmy, że w przypadku nawracających infekcji lub nieskuteczności samodzielnego leczenia, należy udać się na konsultację ginekologiczną.
Infekcje grzybicze
Charakterystycznymi symptomami grzybiczego zapalenia pochwy są:
- świąd,
- pieczenie,
- gęste, serowate, grudkowate upławy,
- przekrwienie i obrzęk sromu.
W takim przypadku bez recepty dostępne są kremy do stosowania na skórę lub dopochwowo na bazie klotrimazolu lub globulki zawierające w składzie klotrimazol lub fentikonazol. Na powodzenie terapii wpływ ma prawidłowe aplikowanie preparatów oraz odpowiedni czas kuracji.
Globulki dopochwowe bez recepty z klotrimazolem przeznaczone są do jednorazowej aplikacji. W przypadku preparatów z fentikonazolem, w zależności od dawki, wymagana jest aplikacja jedno lub trzydniowa.
Kremy dopochwowe powinny być aplikowane do pochwy (a nie na wargi sromowe). Stosuje się je na noc, przez 6 kolejnych dni. Jeśli objawy utrzymują się po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku kremów stosowanych na skórę warg sromowych i ujście pochwy, leczenie należy kontynuować przez okres od 2 do 4 tygodni przy stosowaniu kremu 2-3 razy dziennie. Pomimo odczuwania ulgi podczas stosowania kremów, samo leczenie zewnętrzne jest niewystarczające. Aby osiągnąć trwały efekt powinny być również zastosowane globulki o działaniu przeciwgrzybiczym.
Infekcje bakteryjne
Objawy wskazujące na infekcję o podłożu bakteryjnym to:
- upławy,
- wydzielina o nieprzyjemnym, rybim zapachu,
- wydzielina szaro-biała, homogenna.
Globulki dopochwowe z substancjami przeciwbakteryjnymi są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza i mogą zawierać m.in. metronidazol, nifuratel, chlorek dekwaliny. Wyjątkiem jest preparat zawierający polikrezulen, zarejestrowany jako lek bez recepty.
Globulki dopochwowe nawilżające
Suchość pochwy to jeden z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do farmaceuty. Dotyczy około 50 % kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym, ale może również występować u młodszych pacjentek i być spowodowana czynnikami psychologicznymi, spadkiem poziomu estrogenów czy zażywaniem niektórych leków, np. miejscowo stosowanych antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwalergicznych czy przeciwnadciśnieniowych. Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentki są świąd i pieczenie sromu oraz ból i dyskomfort w trakcie stosunków seksualnych. Leczenie suchości pochwy związanej z menopauzą może przyjmować postać przyczynową, z zastosowaniem hormonalnej terapii zastępczej lub objawową, z zastosowaniem globulek dopochwowych lub żeli nawilżających.
Globulki nawilżające mogą zawierać:
- kwas hialuronowy,
- kwas mlekowy,
- witaminę A i witaminę E,
- glikogen.
Kwas hialuronowy (Mucovagin, Feminella Hyalosoft) poza działaniem nawilżającym pozwala na regenerację nabłonka i ma działanie przeciwzapalne. Kwas mlekowy (HydroVag, Vagisan) pozwala dodatkowo na obniżenie pH pochwy, co ma znaczenie w zapobieganiu infekcjom intymnym. Globulki dopochwowe nawilżające stosuje się raz dziennie na noc przez 5-7 kolejnych dni, a następnie w leczeniu podtrzymującym jedną globulkę co 3 dni, do uzyskania trwałej poprawy.
Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Jak wykonać aplikację i ile wchłania się globulka dopochwowa?
Globulki dopochwowe najczęściej aplikuje się na noc, po oddaniu moczu i umyciu okolic intymnych oraz rąk. Najwygodniej wykonywać aplikację w pozycji półleżącej z lekko podkurczonymi nogami. Aplikacja tuż przed snem pozwala na odpowiednio długie działanie preparatu oraz zmniejsza ryzyko wycieku substancji. Warto jednak w czasie stosowania globulek wspomóc się wkładkami higienicznymi, gdyż istnieje ryzyko zabrudzenia bielizny. Globulki dopochwowe, w zależności od składu, rozpuszczają się od 10 do 30 minut.
Bibliografia:
- Gałęcka, M., Szachta, P. (2013). Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, Forum Zakażeń, 4(2).
- Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu (2011). Ginekol Pol., 82, s. 869-873.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.