Globulki dopochwowe - kiedy i jak się stosuje? Rodzaje globulek i ich działanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-16 13:17
Globulki dopochwowe w blistrach na różowym tle.

Globulki dopochwowe to miejscowe preparaty, które są wykorzystywane w wielu wskazaniach. Mogą, w zależności od składu, wykazywać działanie nawilżające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub zawierać probiotyki. Jak prawidłowo je aplikować i ile czasu wchłania się globulka?

Globulki dopochwowe bez recepty

Globulki dopochwowe dostępne bez recepty są stosowane w wielu wskazaniach. Mogą zawierać:

 • bakterie probiotyczne, 
 • substancje nawilżające, 
 • substancje przeciwdrobnoustrojowe.

Probiotyki dopochwowe stosowane są jako terapia wspomagająca leczenie infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Probiotykoterapia zwiększa skuteczność kuracji i zmniejsza ryzyko nawrotów zakażenia. Może zostać rozpoczęta tuż po zakończeniu leczenia przeciwgrzybiczego/przeciwbakteryjnego lub w jego trakcie, ponieważ większość szczepów jest oporna na stosowane miejscowo antybiotyki i chemioterapeutyki.

Globulki dopochwowe przeciwgrzybicze i przeciwzapalne

Zapalenie pochwy może być spowodowane między innymi przez zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Określenie typu infekcji pozwala na dobranie skutecznego leczenia i uzyskanie odpowiedniego efektu terapeutycznego. Pamiętajmy, że w przypadku nawracających infekcji lub nieskuteczności samodzielnego leczenia, należy udać się na konsultację ginekologiczną.

Infekcje grzybicze

Charakterystycznymi symptomami grzybiczego zapalenia pochwy są:

 • świąd, 
 • pieczenie, 
 • gęste, serowate, grudkowate upławy,
 • przekrwienie i obrzęk sromu.

W takim przypadku bez recepty dostępne są kremy do stosowania na skórę lub dopochwowo na bazie klotrimazolu lub globulki zawierające w składzie klotrimazol lub fentikonazol. Na powodzenie terapii wpływ ma prawidłowe aplikowanie preparatów oraz odpowiedni czas kuracji. 

Globulki dopochwowe bez recepty z klotrimazolem przeznaczone są do jednorazowej aplikacji. W przypadku preparatów z fentikonazolem, w zależności od dawki, wymagana jest aplikacja jedno lub trzydniowa.

Kremy dopochwowe powinny być aplikowane do pochwy (a nie na wargi sromowe). Stosuje się je na noc, przez 6 kolejnych dni. Jeśli objawy utrzymują się po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

W przypadku kremów stosowanych na skórę warg sromowych i ujście pochwy, leczenie należy kontynuować przez okres od 2 do 4 tygodni przy stosowaniu kremu 2-3 razy dziennie. Pomimo odczuwania ulgi podczas stosowania kremów, samo leczenie zewnętrzne jest niewystarczające. Aby osiągnąć trwały efekt powinny być również zastosowane globulki o działaniu przeciwgrzybiczym

Infekcje bakteryjne

Objawy wskazujące na infekcję o podłożu bakteryjnym to:

 • upławy, 
 • wydzielina o nieprzyjemnym, rybim zapachu,
 • wydzielina szaro-biała, homogenna.

Globulki dopochwowe z substancjami przeciwbakteryjnymi są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza i mogą zawierać m.in. metronidazol, nifuratel, chlorek dekwaliny. Wyjątkiem jest preparat zawierający polikrezulen, zarejestrowany jako lek bez recepty.

Globulki dopochwowe nawilżające

Suchość pochwy to jeden z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do farmaceuty. Dotyczy około 50 % kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym, ale może również występować u młodszych pacjentek i być spowodowana czynnikami psychologicznymi, spadkiem poziomu estrogenów czy zażywaniem niektórych leków, np. miejscowo stosowanych antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwalergicznych czy przeciwnadciśnieniowych. Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentki są świąd i pieczenie sromu oraz ból i dyskomfort w trakcie stosunków seksualnych. Leczenie suchości pochwy związanej z menopauzą może przyjmować postać przyczynową, z zastosowaniem hormonalnej terapii zastępczej lub objawową, z zastosowaniem globulek dopochwowych lub żeli nawilżających.  

Globulki nawilżające mogą zawierać:

Kwas hialuronowy (Mucovagin, Feminella Hyalosoft) poza działaniem nawilżającym pozwala na regenerację nabłonka i ma działanie przeciwzapalne. Kwas mlekowy (HydroVag, Vagisan) pozwala dodatkowo na obniżenie pH pochwy, co ma znaczenie w zapobieganiu infekcjom intymnym. Globulki dopochwowe nawilżające stosuje się raz dziennie na noc przez 5-7 kolejnych dni, a następnie w leczeniu podtrzymującym jedną globulkę co 3 dni, do uzyskania trwałej poprawy.  

Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Jak wykonać aplikację i ile wchłania się globulka dopochwowa?

Globulki dopochwowe najczęściej aplikuje się na noc, po oddaniu moczu i umyciu okolic intymnych oraz rąk. Najwygodniej wykonywać aplikację w pozycji półleżącej z lekko podkurczonymi nogami. Aplikacja tuż przed snem pozwala na odpowiednio długie działanie preparatu oraz zmniejsza ryzyko wycieku substancji. Warto jednak w czasie stosowania globulek wspomóc się wkładkami higienicznymi, gdyż istnieje ryzyko zabrudzenia bielizny. Globulki dopochwowe, w zależności od składu, rozpuszczają się od 10 do 30 minut.   

Bibliografia:

 1. Gałęcka, M., Szachta, P. (2013). Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, Forum Zakażeń, 4(2).
 2. Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu (2011). Ginekol Pol., 82, s. 869-873.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów