Olejek pichtowy – na co może pomóc? Właściwości i zastosowania
Olejki eteryczne stosowane były w wielu krajach już w starożytności jako środki lecznicze, zapachowe lub rytualne. Jednym z nich był olejek pichtowy, który używany jest do dnia dzisiejszego zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jakie zastosowanie i właściwości posiada olejek pichtowy? Jak działa i kto może korzystać z jego dobrodziejstw? Sprawdźmy!
Olejek pichtowy – pochodzenie
Olejek pichtowy wytwarzany jest z drzewa rosnącego na terenach Mongolii, Chin oraz Syberii, którym jest jodła białokorowa. Roślina ta inaczej nazywana jest także jodłą syberyjską lub pichtą syberyjską, należącą do rodziny Pinaceae. Drzewo to może sięgać nawet do 40 metrów wysokości. Wytwarza wiecznie zielone iglaste liście o 3 centymetrach długości i 1-2 milimetrach szerokości. Olejek pichtowy otrzymuje się ze świeżych szczytów pędów i szpilek jodły w procesie destylacji z parą wodną. Olej należy przechowywać w chłodnym miejscu i ciemnym pojemniku, chroniąc przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Olejek pichtowy – właściwości
Olejek pichtowy charakteryzuje się gorzkim smakiem i silnym aromatycznym zapachem. Może przybierać barwę żółtozieloną lub bezbarwną. W skład olejku pichtowego wchodzą jedynie naturalne substancje o szerokim zastosowaniu. Są to między innymi: alfa-pinen, beta-pinen, beta-kariofylen, octan bornylu, kamfen, myrcen i cyneol.
Właściwości olejku znane są już od dawna, a w obecnych czasach docenia się go za działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- wykrztuśne,
- przeciwalergiczne,
- przeciwutleniające,
- odnawiające wątrobę,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- antyseptyczne,
- stymulujące układ odpornościowy,
- zwalczające bakterie tlenowe, grzyby drożdżopodobne, pleśniowe i dermatofity.
Ponadto, olejek z igieł jodły białokorej wpływa na wzmocnienie organizmu. Przypisuje mu się właściwości łagodzące infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel i katar. Jest pomocny w zwalczaniu łuszczycy czy trądziku oraz przyspiesza gojenie się ran.
Olejek pichtowy – zastosowanie
Olejek z młodych pędów sosny może być stosowany zarówno zewnętrznie do pielęgnacji ciała, jak i wewnętrznie. Do jednych z najbardziej znanych sposobów zastosowanie olejku pichtowego należą kąpiele z jego dodatkiem. Już kilka kropel olejku dodanego do wody pozwala na lepsze odprężenie i rozluźnienie mięśni. Ponadto zmniejsza występujący obrzęk. Jest także składnikiem kremów, balsamów czy szamponów. Wykazuje działanie przeciwłupieżowe oraz wpływa na porost włosów.
Olejek pichtowy do stosowania węwnętrznego sprawdza się przy owrzodzeniach, kamicy żółciowej czy reumatyzmie. Zaleca się przyjmowanie od 5 do 20 kropli dziennie na łyżeczce soku lub miodu. Preparaty z olejkiem pichtowym można znaleźć w ogólnodostępnych aptekach, są to między innymi: ETJA Olejek pichtowy, Olejek pichtowy w żelu, Olejek pichtowy EkaMedica, Olejek pichtowy do użyt./wewnętrz. Przed każdym użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania!
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Olejek pichtowy na zatoki
Olejek pichtowy, dzięki właściwościom łagodzącym infekcje górnych dróg oddechowych, znalazł swoje zastosowanie w inhalacjach. Używa się go w czasie uporczywego kataru lub bólu zatok. Wystarczy kilka kropel olejku pichtowego dodać do ciepłej wody, a następnie wykonać inhalację.
Olejek pichtowy na twarz
Olejek pichtowy, dzięki swoim bakteriobójczym i przeciwzapalnym właściwościom, polecany jest osobom z problematyczną i tłustą cerą. Sprawdza się jako produkt do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ pobudza ją do regeneracji i zwiększa krążenie krwi. Hamuje wydzielanie łoju oraz przeciwdziała pojawianiu się wyprysków skórnych i trądziku. Co więcej, olejek pichtowy tonizuje skórę i wygładza zmarszczki, dzięki czemu jest odpowiedni do stosowania dla osób w każdym wieku. Wystarczy kilka kropel olejku zmieszać z kremem i wsmarować w skórę twarzy, szyi oraz dekoltu.
Olejek pichtowy – przeciwwskazania
Olejku pichtowego nie należy stosować, jeśli występuje uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ponadto, nie należy podawać go dzieciom poniżej 3. roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Przed użyciem preparatów z olejkiem pichtowym warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
- Kędzia, A., Kędzia, A.W. (2019). Aktywność olejku pichtowego (Oleum Pichtae) wobec bakterii beztlenowych. Post. Fitoter., 20(1), s. 30-34.
- Bardel, A. (2015). Produkty z pogranicza. LAB, nr 4.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.