Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń komórek tego narządu. Do rozprzestrzeniania się wirusa dochodzi najczęściej poprzez niewysterylizowany sprzęt, używany m.in. podczas procedur medycznych. Jak przebiega WZW typu C? Czy chorobę tę można wyleczyć?
Czym jest WZW typu C?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez grupę wirusów pierwotnie hepatotropowych, bezpośrednio uszkadzających hepatocyty. W Polsce jest to poważny problem zdrowotny - szacuje się, że może dotyczyć nawet 200 tysięcy pacjentów. WZW typu C jest trudne w diagnostyce, ze względu na często całkowicie bezobjawowy przebieg. Niestety, przewlekła postać choroby może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy.
Jak można zarazić się wirusem HCV?
Wirusowym zapaleniem wątroby typu C można zarazić się poprzez kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi. W Polsce główną przyczyną zachorowań pozostaje zaniedbanie procedur bezpieczeństwa i używanie niewysterylizowanych narzędzi podczas procedur medycznych, przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry lub błon śluzowych. Z tych samych powodów do zakażenia może dojść podczas wizyty w salonie kosmetycznym lub w trakcie wykonywania tatuażu. WZW typu C jest też chorobą powszechnie występującą wśród osób uzależnionych od narkotyków podawanych drogą dożylną.
Przebieg WZW typu C
WZW typu C bardzo często przebiega bezobjawowo, co utrudnia postawienie diagnozy. U części pacjentów mogą pojawić się zaburzenia łaknienia, osłabienie, ciemne zabarwienie moczu, powiększenie wątroby lub żółtaczka. Szacuje się, że w około 20% przypadków dochodzi do samoistnego ustąpienia choroby, zaś w pozostałych zakażenie przechodzi w postać przewlekłą.
Wielu pacjentów o zakażeniu WZW C dowiaduje się przypadkowo, podczas rutynowych badań lub w następstwie pojawienia się objawów uszkodzeń wątroby, rozwijających się po wielu latach choroby. Do najpoważniejszych powikłań należy marskość i rak wątroby, a także choroby pozawątrobowe, m.in zapalenie kłębuszków nerkowych.
Diagnostyka WZW C
W przypadku podejrzenia zakażenia WZW typu C, lekarz zleca badanie poziomu swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę. Następnie diagnozę potwierdza się za pomocą testów wykrywających materiał genetyczny (RNA) wirusa we krwi.
W Polsce rutynowym badaniom pod kątem WZW C poddawani są dawcy krwi i narządów, a także osoby dializowane. Procedura ta jest także zalecana kobietom ciężarnym.
Leczenie WZW typu C
Rozpoznanie WZW typu C pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii, umożliwiającej całkowitą eliminację wirusa i pełne wyleczenie. Im wcześniej włączone zostaną leki, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań i uszkodzeń wątroby.
Schemat leczenia WZW typu C opiera się na lekach o bezpośredniej aktywności przeciwwirusowej (DAA - ang. Direct Acting Antivirals). W uzasadnionych przypadkach stosuje się je w połączeniu z interferonem. Ponadto bardzo istotna jest lekkostrawna dieta, nieobciążająca wątroby, odpoczynek oraz regularne nawadnianie organizmu.
Regenerację wątroby można wspomóc stosując preparaty bez recepty, w skład których wchodzą fosfolipidy sojowe (Esseliv, Essetil Forte), L-asparginian L-ornityny i cholina (Hepatil) lub wyciągi z ostropestu (Ostropest plamisty Colfarm, Ostropest Plamisty Max). Pamiętajmy jednak, aby planowaną kurację skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym.
Wybrany preparat znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Czy istnieje szczepienie przeciwko WZW typu C?
Niestety, do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Jedyną skuteczną metodą profilaktyki jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i sterylizowanie sprzętu, którego używa się podczas zabiegów przerywających ciągłość skóry i błon śluzowych. Decydując się na zabieg w gabinecie kosmetologicznym lub tatuaż, wybierajmy sprawdzone miejsca i zwracajmy uwagę na czystość używanych narzędzi oraz zachowanie personelu.
Bibliografia:
- Tuszyński, P., Wiesner A.., Uman-Ntuk, E. (2020). Zeszyty Apteczne: Choroby zakaźne i szczepienia ochronne. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, s. 185-187.
- Hartleb, M., Milkiewicz, P., Mach, T., Cichoż-Lach, H. (2016). Zakażenie HCV : epidemiologia, wyzwania diagnostyczne i szanse stworzone przez nowe terapie. Gastroenterologia Kliniczna, 8(3), s. 75–84.
- WZW typu C KONIECZNOŚĆ ZMIAN W ORGANIZACJI SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA (2017). HTA Consulting. Raport systemowy. Kraków. Dostepne na: https://www.ceestahc.org/pliki/nasze_publikacje/raporty/Raport_systemowy_WZW_typu_C_2017.pdf
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.