Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF wycofuje z obrotu 2 serie leku Rivanol

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-05 16:06
Kobieta trzyma na dłoni butelkę z brązowego szkła z biała nakrętką.

5 grudnia 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wycofującą z aptek na terenie całego kraju dwie serie popularnego roztworu do odkażania skóry i powierzchownych jej uszkodzeń – Rivanol 0,1%. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego leku? Których partii produktu dotyczy komunikat GIF?

Lek Rivanol 0,1% - kiedy się go stosuje?

Rivanol 0,1% ma postać płynu przeznaczonego do stosowania na skórę. Zastosowaną substancją czynną jest mleczan etakrydyny (Ethacridini lactas) – barwnik akrydynowy o działaniu antybakteryjnym. Substancja ta jest skuteczna wobec paciorkowców, gronkowców oraz innych bakterii Gram-dodatnich.

Rivanol 0,1% stosuje się do odkażania skóry oraz powierzchownych uszkodzeń skóry (np. otarcia naskórka). Stosuje się go do kilku razy na dobę w postaci okładów, płukań i przymoczek. 

W których miejscowościach wykupiono najwięcej opakowań wadliwych serii leku Rivanol 0,1%?

Zgodnie z informacjami serwisu KtoMaLek.pl każdego miesiąca pacjenci wykupują około 2000 – 2500 opakowań tego leku (o pojemności 140 ml).

W ciągu ostatnich 30 dni sprzedano ponad 1250 opakowań wadliwych serii leku Rovanol 0,1%. Najwięcej opakowań wykupiono w Warszawie, a także Poznaniu, Bydgoszczy, Raciborzu, Wrocławiu i Szczecinie.

Lista miast, w których wykupiono najwięcej opakowań wadliwych serii leku Rivanol 0,1%.

 

Dlaczego wycofano 2 serie leku Rivanol 0,1%?

Podmiot odpowiedzialny - Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol" S.A.-  przesłał do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informację o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru pH dla leku Rivanol 0,1% dla dwóch serii tego produktu. Były to wyniku rutynowego badania stabilności w 3 miesiącu przechowywania. Jako prawdopodobną przyczynę wystąpienia tej wady wskazano wadliwą serię szklanych butelek, w które zapakowano produkt.

Zdaniem GIF lek ten mógł stanowić ryzyko dla pacjentów, wynikające z wpływu niezgodności na skuteczność działania leku. W związku z powyższym zdecydowano o jego wycofaniu ze sprzedaży.

Zgodnie z decyzją nr 25/2022 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Rivanol 0,1% (Ethacridini lactas), 1 mg/g, płyn na skórę, butelka 140 g:

  • numer serii 10722, termin ważności 06.2024
  • numer serii 140422, termin ważności 03.2024

Podmiotem odpowiedzialnym są Poznańskie Zakłady Zielarskie HERBAPOL S.A. z siedzibą w Poznaniu.

Źródła:

  1. https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4321
  2. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13368/characteristic

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów