Anemia w ciąży − czym grozi, jak ją rozpoznać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-22 10:12
Anemia w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Jest to jednak również czas, w którym przyszła mama powinna szczególnie zadbać o stan swojego zdrowia, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Podczas ciąży należy regularnie kontrolować m.in. parametry krwi kobiety, ponieważ może wystąpić np. anemia, czyli niedobór żelaza. Czym dokładnie jest anemia? W jaki sposób można ją rozpoznać?

Czym jest anemia w ciąży?

Anemia to inaczej niedokrwistość. Stosunkowo często obserwuje się anemię w ciąży, gdyż szacuje się, że dotyka około 40% przyszłych mam. Cechuje się ona zmienionym składem krwi i zbyt małą ilością hemoglobiny, która odpowiada za dostarczanie tlenu do tkanek naszego organizmu.

Anemia w ciąży − rozpoznanie

Aby postawić pewną diagnozę anemii w ciąży, należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. Lekarz ginekolog prowadzący ciąże, powinien skierować kobietę ciężarną na niezbędne badania, w tym badania krwi. 

Naturalną sytuacją w ciąży jest zwiększenie objętości krwi, jednak w wyniku wzrostu objętości spada zawartość erytrocytów, a tym samym także hemoglobiny. W celu sprawdzenia istotnych parametrów wykonuje się morfologię krwi obwodowej. Anemię w ciąży stwierdza się, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl bądź wartość hematokrytu wynosi mniej niż 30%.

Przyczyny anemii w ciąży

Najczęstszą przyczyną anemii w ciąży jest niewystarczająca podaż żelaza lub zaburzenie jego wchłaniania. Może jednak wynikać także z niedoboru innych istotnych elementów diety: kwasu foliowego oraz witaminy B12 − niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki.

Anemia w ciąży − objawy

W jaki sposób można zaobserwować obecność anemii w ciąży? Istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić przyszłą mamę i skłonić do wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. 

Wczesne objawy anemii w ciąży są mało specyficzne, należą do nich m.in.:

Bagatelizowanie wymienionych wyżej symptomów może doprowadzić, do pogorszenia się stanu zdrowia przez nasilenie anemii. Występujące wówczas objawy, to m.in.:

Czym grozi anemia w ciąży?

Szybko wykryta anemia i wprowadzenie odpowiedniego leczenia nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia kobiety ciężarnej oraz dla rozwijającego się płodu. W przypadku, gdy anemia w ciąży jest zaawansowana, istnieje ryzyko zaburzenia rozwoju dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić nawet do poronienia, a w ostatnim trymestrze sprzyja przedwczesnemu narodzeniu się malucha. Takie zaburzenia zdarzają się jednak naprawdę rzadko.

Anemia w ciąży − czynniki ryzyka

Co prawda ciężki przebieg anemii u ciężarnych nie występuje często, jednak należy zdawać sobie sprawę, iż istnieje szereg czynników, które sprzyjają zaostrzeniu anemii. Do czynników tych zalicza się między innymi:

  • ciążę bliźniaczą (i inne ciąże mnogie),
  • używki − palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu,
  • obecność chorób przewlekłych układu pokarmowego,
  • niewłaściwą dietę − w tym niedożywienie oraz obecność licznych niedoborów,
  • stosowanie niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych,
  • obecność wrodzonych chorób krwi.

Leczenie anemii w ciąży

Sposób leczenia anemii w ciąży zależy od jej przyczyny oraz stopnia ciężkości. Zazwyczaj stosuje się preparaty żelaza (Tardyferon, Tardyferon-Fol, Ascofer, ActiFerol Fe). Gdy anemia wynika z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego (Folik) w diecie, zaleca się stosowanie preparatów dostarczających te składniki. Suplementację powinien zlecić lekarz i nie należy zażywać preparatów bogatych w wyżej wymienione składniki bez wiedzy specjalisty prowadzącego ciążę!

Dostępność niezbędnych preparatów w najbliższej aptece możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Żelazo w pożywieniu

Podczas ciąży należy zadbać o właściwą dietę, która dostarczy przyszłej mamie wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów, w tym także żelaza. Do produktów spożywczych bogatych w żelazo zalicza się np. żółtka jaj, mięso wołowe, cielęcinę czy ryby, a także nasiona roślin strączkowych oraz zielone i żółte warzywa liściaste.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów