Witaminy i minerały dla czterdziestolatków

Choć nadal aktywni i młodzi duchem, ludzie po czterdziestce powoli zaczynają odczuwać negatywne skutki starzenia się. To czas, w którym dostarczanie do organizmu odpowiednich witamin i minerałów jest szczególnie ważne. Osoby po czterdziestce nadal są bowiem aktywne zawodowo, realizują się w życiu rodzinnym, mają swoje hobby. O jakich witaminach trzeba pamiętać po 40. roku życia?

Artykuł rekomendowany przez:
Witaminy i minerały dla czterdziestolatków

Antyoksydanty w walce z czasem

Upływający czas odbija widoczne piętno na naszym zdrowiu, sprawności ruchowej,kondycji, a także skórze. Tego procesu nie da się zatrzymać, można jednak podjąć działania, które go opóźnią. Aby tak się stało, w naszej diecie powinny się znaleźć przeciwutleniacze - substancje posiadające zdolność neutralizacji wolnych rodników. Jak wiemy, wolne rodniki są jedną z przyczyn niektórych chorób cywilizacyjnych, w tym tych atakujących układ sercowo-naczyniowy czy nerwowy. Antyoksydanty chronią komórki naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników. Gdzie je znajdziemy? Takie właściwości wykazuje m.in. witamina A, C oraz E (Ceviforte C, Vitaminum A + E, Humavit V, Naturell Beta-Karoten + E), a także karotenoidy i flawonoidy. Karotenoidy to barwniki roślinne, które znajdziemy w zielonych oraz żółtych i pomarańczowych warzywach. Flawonoidy obecne są w warzywach, w tym roślinach strączkowych, orzechach, a także herbacie, kawie i czerwonym winie. Składniki te wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

Mocne i zdrowe kości

W wyniku starzenia się układu szkieletowego może dojść do rozwinięcia się osteoporozy. Choroba ta rozwija się po 40. roku życia i objawia się zmniejszeniem gęstości mineralnej kości. Do grupy ryzyka należą zwłaszcza starsze kobiety, gdyż menopauza przyspiesza utratę masy kostnej. Dlatego tak ważnym jest, by zadbać o prawidłową podaż wapnia i witaminy D. Wapń obecny jest przede wszystkim w mleku i jego przetworach, jak jogurt, kefir czy sery. Znajdziemy go także w rybach oraz niektórych warzywach i nasionach (strączki, orzechy, jarmuż). Jeśli chodzi o witaminę D, znacznie trudniej pozyskać ją z jedzenia w odpowiednich dawkach. Pomocne będą suplementy z odpowiednią dawką tej witaminy (D3-Ecovit, D3 Mono, Vitrum D3, Vigantoletten, Solevitum D3, Vita Buer D3). Pamiętajmy także o odpowiedniej podaży magnezu, który reguluje metabolizm kostny.

Jakie witaminy dla skóry po czterdziestce?

W trosce o układ nerwowy i krwionośny

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym tak groźnych dla naszego zdrowia schorzeń układu krwionośnego. Nasze złe nawyki żywieniowe i brak ruchu mogą wpływać na pojawienie się niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych. Jak zadbać o zdrowie serca i układu krwionośnego? Oprócz wspomnianych wcześniej witamin (A, C, E), które wykazują działanie antyoksydacyjne, należy również pamiętać o witaminach B6 i B12 razem z kwasem foliowym (Humavit, Prewenit Intensiv, Fibrotin), które regulują poziom homocysteiny i zmniejszają ryzyko miażdżycy. W diecie powinny się także znaleźć produkty bogate w selen, cynk i magnez. Jeżeli chcemy zadbać o prawidłowe ciśnienie, przyda się także sód, wapń i potas. Nie zapominajmy również o żelazie, jego niedobór może być wyjątkowo groźny dla zdrowia.

Chcąc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, warto włączyć do diety produkty bogate w kwasy omega-3 (Mega Omega 3, Solgar Omega 3, Olimp Omega 3). Usprawniają one przepływ bodźców nerwowych oraz pracę mózgu. Przynoszą także korzyści dla naszego układu sercowo-naczyniowego, gdyż regulują poziom cholesterolu oraz obniżają poziom trójglicerydów we krwi.

Skład oraz działanie wspomnianych preparatów można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl. Serwis ułatwi również rezerwację wybranych produktów w pobliskich aptekach.

Odpowiednie nawodnienie!

To, o czym wiele osób zapomina, to prawidłowe nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Bez wody nasze ciało nie może prawidłowo funkcjonować. Dzięki wodzie organizm szybciej usuwa pozostałości przemiany materii i sprawniej transportuje witaminy i minerały tam, gdzie są potrzebne. Jej niedostateczne spożycie może być dla naszego zdrowia fatalne w skutkach. Musimy zatem pamiętać, by każdego dnia dostarczać sobie co najmniej 2 litry wody, a w upalne dni jeszcze więcej.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów