Witaminy i minerały dla trzydziestolatków
Trzydziestolatkowie to wyjątkowo zabiegani ludzie. U szczytu swojej kariery zawodowej, często rodzice jednego, dwóch, a nawet kilkorga dzieci. Wstający wcześnie rano i pracujący do późnych godzin, by utrzymać rodzinę i dom, zaplanować udane wakacje. Taki tryb życia jest bardzo wymagający, dlatego w tym wieku szczególnie warto zadbać o dietę. Jakich witamin i minerałów potrzebują ludzie po trzydziestce?
Życie trzydziestolatka
Wielu współczesnych trzydziestolatków żyje bardzo intensywnie. Praca zawodowa pochłania większość czasu, który starają się wykorzystać co do minuty. Ale realizacja na rynku pracy to tylko część zabieganego dnia. W końcu liczy się również życie rodzinne. Małe i dorastające dzieci wymagają stałej opieki oraz poświęcania czasu na naukę i zabawę. A przecież trzeba jeszcze posprzątać w domu, zrobić obiad, przygotować pranie. Potrzeba wiele samozaparcia i dobrej organizacji czasu, by to wszystko "ogarnąć". Trzydziestolatkowie nie zapominają również o swoich zainteresowaniach i pasjach. Czasem odbywa się to kosztem snu, czasem pominięciem posiłku.
Przy tak napiętym grafiku dnia zdarza się zapominać o własnym zdrowiu. A w tym wieku organizm wybacza coraz mniej. Pomijanie posiłków czy jedzenie w biegu fatalnie oddziałuje na nasze zdrowie, o czym wiele osób zdążyło się przekonać. Jak sobie pomóc, by zdrowie nie szwankowało?
Za mało snu
Trzydziestolatkowie, a zwłaszcza młodzi rodzice, często miewają kłopoty z zasypianiem. Zwykle wynika to z nadmiernego stresu, przepracowania oraz nieregularnych godzin snu. Podstawą powinno być wyeliminowanie tych czynników, jednak z praktyki doskonale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Pomóc możemy sobie dietą bogatą w witaminy z grupy B, witaminę D, magnez oraz wapń. Szczególnie warto pamiętać o witaminie D, której większość z nas ma niedobory. Z uwagi na to, że trudno je uzupełnić w sposób naturalny, najlepiej sięgnąć po takie suplementy, jak Vitrum D3, Vigantoletten Max, D-Vitum Forte czy Molekin D3.
Gdy brakuje czasu na posiłek
Pomijanie posiłków, jedzenie w biegu czy sięganie po fast foody to grzeszki, które wielu z nas ma na sumieniu. Nie warto im ulegać, bo efekt szybko zobaczymy na wadze. Źle zbilansowane posiłki fatalnie odbiją się na naszym zdrowiu. Każdego dnia powinniśmy dbać o zdrową i zbilansowaną dietę, obfitującą w potrzebne witaminy i mikroelementy, a także błonnik. Jednak czasem mimo starań, w naszej diecie brakuje niektórych witamin i minerałów. Na które witaminy i minerały szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?
- Osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej powinny pamiętać o suplementacji witaminy B12, której brakuje w diecie roślinnej (Biovitum Vega B12, Molekin B12, Olimp B12 Forte).
- Witaminę B12 warto połączyć z witaminą B6 oraz kwasem foliowym, które razem usprawniają działanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego (Humavit, Prewenit Intensiv, Fibrotin). Co więcej, witaminy w tym połączeniu regulują poziom homocysteiny, która jest jednym z czynników rozwoju miażdżycy.
- Aby wspomóc działanie układu krwionośnego i nerwowego, pamiętajmy o dostarczaniu sobie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 w odpowiednich proporcjach (Mega Omega 3, Olimp Omega 3, Solgar Omega 3).
Zdrowa aktywność
Uprawiając sport musimy pamiętać, że zwiększa się nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Niezależnie od tego, czy chcemy wyrzeźbić ciało, czy schudnąć, należy dostarczać sobie odpowiednie dawki białka, tłuszczów i węglowodanów oraz minerałów i witamin. Biegacze powinni zadbać o odpowiednią podaż witaminy C, która nie tylko działa antyoksydacyjnie, ale bierze również udział w produkcji kolagenu, który jest głównym budulcem tkanki łącznej (Protego Witamina C 1000, Singularis Witamina C, Ceviforte C, Cewitan Max). Wśród mikro- i makroelementów warto zwrócić uwagę na magnez, potas i sód, wapń oraz cynk. Mają one wpływ na pracę i regenerację mięśni, a także syntezę białek.
Odpowiedzialna mama
Mamy bardzo często zapominają o swoim zdrowiu, poświęcając całą uwagę pociechom. Warto jednak o siebie zadbać, zwłaszcza, że nasze codzienne nawyki mają wpływ na zdrowie dzieci. Podstawą powinna być oczywiście zdrowa i urozmaicona dieta, bogata w świeże owoce i warzywa, produkty zbożowe, ryby, orzechy i nasiona, a także mięso w rozsądnych proporcjach.
O suplementacji kwasu foliowego przed ciążą z pewnością wie każda przyszła mama, ale w tym szczególnym okresie warto również zadbać o odpowiednią podaż kwasu DHA (Prenatal DHA, Pregna250 DHA, Feminovit + DHA). Jest on potrzeby do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu, a także siatkówki oka. DHA powinno stanowić ważny składnik diety mam karmiących, gdyż zmniejsza ryzyko rozwoju alergii oraz wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Wspomniany wcześniej kwas foliowy również warto suplementować przez cały okres karmienia piersią i dłużej (Folik, ActiFolin, FolActivin).
W trosce o skórę
Trzydziestka to moment, w którym pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Skóra powoli traci swój młodzieńczy blask, staje się mniej elastyczna, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Aby opóźnić ten proces, skóra potrzebuje zastrzyku witamin i minerałów. W zasadzie wszystkie wcześniej wspomniane witaminy mają korzystny wpływ również na cerę. Warto jednak podkreślić działanie witaminy E, zwanej też witaminą młodości. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. W lekach (Vitaminum A+E) i suplementach często łączy się ją z witaminą A (Witamina A+E Avet, Capivit A+E, Gold-Vit A+E).
Skład oraz dostępność wskazanych preparatów można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.