Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Trymestry ciąży – jak przygotować się do każdego z nich?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-10 15:41
Trymestry ciąży – jak przygotować się do każdego z nich?

Zdrowa ciąża o prawidłowym przebiegu trwa od 38 do 42 tygodni. To wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio przygotować się do nowego rozdziału w życiu, jakim jest rodzicielstwo. Każdy trymestr to nowe wyzwania nie tylko dla organizmu kobiety, ale także relacji między przyszłymi rodzicami. Boisz się o siebie, o dziecko i o swój związek? Dowiedz się, jak przygotować się do każdego trymestru ciąży.

Według powszechnej opinii ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Bicie serca, pierwsze kopniaczki, to piękne momenty, na które rodzice czekają z niecierpliwością. W tym czasie możesz odczuwać nie tylko radość i miłość, ale także strach i niepewność o dziecko i swoją przyszłość. To normalne uczucia, które towarzyszą większości kobiet. Sprawdź, jak się przygotować do każdego trymestru, aby zmniejszyć swój niepokój.

O czym pamiętać przed I trymestrem?

Przygotowania do ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem warto rozpocząć na kilka miesięcy przed zrobieniem testu ciążowego, aby wszystko przebiegło prawidłowo, a maluch urodził się zdrowy i silny. To także istotne dla Ciebie. Im lepiej przygotujesz się fizycznie i psychicznie, tym łatwiej zniesiesz trudy noszenia maleństwa pod sercem oraz sam poród. Dobrym pomysłem jest także poszukanie sprawdzonego źródła informacji o tajemniczym czasie, jakim jest ciąża. Kalendarz internetowy np. od Lovi to dawka ciekawych treści na temat zmian u kobiety i rozwoju płodu. Warto się z nim zapoznać. Oprócz tego przed ciążą pamiętaj o:

 • wizycie u ginekologa – wylecz infekcje intymne, zadbaj o odpowiednią florę okolic intymnych i wykonaj niezbędne badania np. cytologię czy USG piersi,
 • kontroli u stomatologa – wykonaj niezbędne zabiegi, jak leczenie kanałowe, czy usunięcie ósemek i wylecz próchnicę,
 • rezygnacji z używek – alkohol, tytoń i substancje psychoaktywne obniżają płodność i mogą być powodem poronienia oraz komplikacji,
 • szczepieniach – ospa, różyczka, grypa, świnka i wirusowe zapalenie wątroby typu B to niebezpieczne choroby dla kobiety w ciąży i jej dziecka. Jeśli nie byłaś szczepiona, warto to zrobić na kilka miesięcy przed ciążą,
 • kwasie foliowym – to witamina z grupy B, której organizm nie potrafi sam wytworzyć[1]. Wspiera redukcję ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, związanych z nieprawidłowym zamykaniem cewy nerwowej, dlatego przyjmowanie go jest bardzo ważne[2].

Szczegółowe wskazówki z pewnością otrzymasz od swojego ginekologa na wizycie kontrolnej.

Jak przygotować się do II trymestru?

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy oswajasz się z tym, że zostaniesz mamą. Aby wiedzieć, jak zmienia się Twoje ciało w tym czasie, sprawdź kalendarz ciąży. W nim sprawdzisz przewidywaną datę porodu i dowiesz, jak rozwija się płód. Znajdziesz tam także wskazówki dotyczące zdrowia i diety. Pokaż kalendarz ciążowy partnerowi, aby mógł aktywnie uczestniczyć w tym radosnym okresie.

Przed drugim trymestrem:

 • wybierz położną środowiskową – pamiętaj, że nie ma rejonizacji, więc możesz wybrać taką osobę, która Ci odpowiada,
 • sprawdź przepisy prawne dotyczące zwolnienia lekarskiego w ciąży,
 • zgromadź informacje na temat badań prenatalnych i zdecyduj, które z nich wykonasz[3] – Twój ginekolog z pewnością wskaże, które z nich należy zrobić najpierw,
 • poszukaj szkoły rodzenia i zapisz się na zajęcia – koniecznie zapoznaj się z harmonogramem i upewnij się u specjalisty, że możesz aktywnie uczestniczyć w spotkaniach. Pamiętaj o tym, że udział w zajęciach organizowanych przez państwowe placówki jest darmowy[4].

Rozpocznij także poszukiwania odzieży ciążowej. Z pewnością przyda Ci się w drugim trymestrze.

Na co zwrócić uwagę przed trzecim trymestrem?

Drugi trymestr to zazwyczaj czas, kiedy kobieta czuje się najlepiej. Mały brzuszek nie ogranicza ruchów, ustały wymioty, poprawia się samopoczucie i zwiększają możliwości, dlatego to doskonały moment na to, żeby przygotować się na najtrudniejszy i często subiektywnie najdłuższy trymestr ciąży.

W tym okresie:

 • sięgnij po tematyczne książki i poradniki na temat opieki nad dzieckiem – koniecznie przedyskutuj ich treść z partnerem, aby ustalić wspólne zasady zajmowania się maleństwem,
 • rozpocznij poszukiwania szpitala, gdzie chcesz rodzić – jeśli jest to możliwe, odwiedź wybraną placówkę i sprawdź panujące tam warunki. Zasięgnij także opinii kobiet, które rodziły na danym oddziale. Mamy z pewnością podzielą się informacjami na temat opieki, zachowania personelu, menu czy zasad panujących podczas pobytu,
 • zastanów się, jak chciałabyś, żeby wyglądał okres bezpośrednio po porodzie – czy chcesz, żeby malucha kangurował tata, czy ma być pobrana krew pępowinowa, kto ma towarzyszyć Ci na sali porodowej.

Jeśli masz wystarczająco siły, zaplanuj przemeblowanie domu, aby stworzyć w nim przestrzeń dla dziecka i na jego rzeczy.

Trzeci trymestr to czas, który należy poświęcić na przygotowania do porodu. Skompletuj wyprawkę, spakuj torbę do szpitala i dużo odpoczywaj. To ostatnie chwile, zanim mały człowiek wywróci Twój świat do góry nogami. Wykorzystaj je na relaks!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy
[2] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=479
[3] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne
[4] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/72199,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iiitrymestr-ciazy


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów