Rzęsistkowica (rzęsistek pochwowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zarazić się rzęsistkowicą?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-22 12:26
Grafika 3D przedstawiająca rzęsistka pochwowego.

Rzęsistkowica jest jedną z częstych chorób przenoszonych drogą płciową. Choroba wywoływana jest przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego (łac. Trichomonas vaginalis). Niegroźna z pozoru choroba może wiązać się z wystąpieniem poważnych konsekwencji. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza ? Jak powinno wyglądać skuteczne leczenie? Na te jak i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Rzęsistkowica – co to za choroba?

Rzęsistkowica, jest schorzeniem wywoływanym przez rzęsistka pochwowego, który jest pierwotniakiem należącym do grupy wiciowców. Bytuje on w układzie moczowo-płciowym człowieka. U kobiet zwykle występuje w pochwie, w cewce bądź pęcherzu moczowym. Natomiast u mężczyzn może znajdować się w cewce moczowej, a także w gruczole krokowym czy w pęcherzykach nasiennych.

Jak można zarazić się rzęsistkiem pochwowym?

Do zakażenia dochodzi głównie podczas stosunku płciowego z osobą zarażoną bądź będącą nosicielem. Rzadziej do zakażenia może dojść poprzez używanie z chorym tych samych ręczników czy korzystanie z toalet publicznych, basenów lub saun. Możliwe jest również przeniesienia zakażenia z matki na dziecko podczas porodu.

Jak objawia się rzęsistkowica?

Choroba wywołana przez rzęsistka pochwowego jest znacznie częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Wyróżnić można postać ostrą oraz przewlekłą

Niekiedy chorobotwórczy pierwotniak może bytować w drogach moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn przez kilka lat i nie wywoływać objawów. Mówimy wówczas o przewlekłej postaci rzęsistkowicy, a kobieta bądź mężczyzna staje się bezobjawowym nosicielem.

Ostra postać rzęsistkowicy u kobiet objawia się obfitymi, pienistymi, zielonkawo-żółtymi upławami o dość nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo, chora może odczuwać świąd oraz pieczenie pochwy. Mogą pojawić się też plamienia z pochwy, dyzuria oraz parcie na mocz. Odczuwane mogą być także bóle w podbrzuszu o różnym stopniu nasilenia. 

U mężczyzn rzęsistkowica ma najczęściej przebieg bezobjawowy lub daje objawy związane zapaleniem napletka, żołędzi, cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Objawia się to wówczas:

  • bólem oraz pieczeniem podczas oddawania moczu,
  • białym śluzowo-ropnym wyciekiem z cewki moczowej,
  • częstym oddawaniem moczu.

Objawy ostrej postaci rzęsistkowicy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawiają się zwykle w ciągu od 4 do 28 dni po zakażeniu rzęsistkiem pochwowym.

Jak wygląda leczenie rzęsistkowicy?

W momencie wystąpienia niepokojących objawów, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa lub dermatologa-wenerologa. Specjalista już na podstawie zebranego wywiadu może podejrzewać zakażenie rzęsistkiem pochwowym. 

W celu potwierdzenia diagnozy może zostać pobrana wydzielina z pochwy u kobiety lub z cewki moczowej u mężczyzny. W momencie potwierdzenia przypuszczeń lekarz przedstawia odpowiedni schemat leczenia. 

W leczeniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, głównie metronidazol. Lek ten podaje się zwykle doustnie, ponieważ badania ukazują, iż stosowanie metronidazolu w formie globulek dopochwowych nie przynosi zadowalających rezultatów. W czasie leczenia metronidazolem, należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może wystąpić reakcja disulfiramowa.

Pamiętaj, że dostępność w aptece leku stosowanego w terapii zakażenia rzęsistkiem pochwowym sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Dodatkowe zalecenia związane z rzęsistkowicą

Leczeniu powinni zostać poddani także wszyscy partnerzy seksualni osoby zakażonej. Pomimo iż nie występują u nich żadne objawy, to i tak mogą zarażać, ponieważ mogą być bezobjawowymi nosicielami.

Zaleca się, aby u kobiet zakażonych rzęsistkiem pochwowym, trzy miesiące po skończonej kuracji, ponownie wykonać badanie w kierunku rzęsistkowicy, by sprawdzić czy leczenie było skuteczne oraz czy nie ma nawrotu choroby. Nieleczona rzęsistkowica niesie za sobą przykre konsekwencje, takie jak bezpłodność czy powikłania ciążowe.

Czy można uniknąć zakażenia rzęsistkiem pochwowym ?

Rzęsistkowica jest to choroba przenoszona drogą płciową, dlatego aby uniknąć zakażenia należy unikać przygodnych kontaktów seksualnych. Nie powinniśmy współżyć z osobami w trakcie leczenia rzęsistkowicy, ponieważ ryzyko zakażenie jest wtedy bardzo wysokie. Unikać należy także pożyczania innym osobom swoich przyborów toaletowych, tj. gąbki do mycia czy ręczników, bielizny czy kostiumów kąpielowych.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów