O czym świadczą podwyższone lub obniżone neutrofile? Funkcje neutrofili i normy

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-10-19 15:40
Neutrofile widoczne pod mikroskopem.

Neutrofile stanowią najliczniejszą grupę leukocytów w naszym organizmie, a od ich ilości zależy jak skutecznie zwalczane będą drobnoustroje. Ich poziom znajduje się na badaniu morfologii krwi obwodowej, jednak co oznacza, kiedy neutrofile są podwyższone lub obniżone? Co mogło spowodować taki wynik? Co zrobić żeby poprawić ich poziom?

Co to są neutrofile?

Neutrofile, inaczej granulocyty obojętnochłonne, są jednym z rodzajów leukocytów - białych krwinek pełniących rolę w odpowiedzi naszego organizmu na kontakt z patogenami. Produkowane są przez szpik kostny, z którego dostają się do krwi. W normalnych warunkach przebywają we krwi do 5 dni, jednak w czasie zakażenia wędrują do wnętrza chorej tkanki, w której mogą przebywać kolejne 5 dni.

Funkcje neutrofili

Neutrofile w trakcie choroby są jak wojsko, którego celem jest zniszczyć wroga za wszelką cenę. Wrogiem tym są drobnoustroje, które przedarły się przez bariery naszego organizmu. Mechanizm działania neutrofilii nazywa się fagocytozą i polega na „pożeraniu” patogenów. W ciągu minuty jeden neutrofil jest w stanie pochłonąć nawet kilkanaście bakterii.

Normy neutrofili

Każde laboratorium wyznacza własną wartość normy w badaniu morfologii krwi obwodowej. Najczęściej poziom ten wynosi 1800-8000 neutrofili/µL, co powinno stanowić 60-70% wszystkich leukocytów

Należy pamiętać, że poziom neutrofili zależy od wielu czynników, w związku z tym każde odchylenie od normy powinno być skonsultowane z lekarzem. Odpowiednie normy dla neutrofili zależą od wieku i został przedstawiony w tabeli:

WIEK NORMA JEDNOSTKA
do 28. dnia życia 1,5 - 10 109/Litr (103/µL)
28. dzień życia - 1 rok 1,5 - 9 109/Litr (103/µL)
1 - 5 lat 1,5 - 7 109/Litr (103/µL)
5 - 9 lat 2 - 9 109/Litr (103/µL)
9 - 15 lat 2 - 7,5 109/Litr (103/µL)
powyżej 15 lat 2 - 7,5 109/Litr (103/µL)

Podwyższony poziom neutrofili

Poziom neutrofili powyżej 8000/µL nazywany jest neutrofilią. Podwyższony poziom może być wynikiem fizjologicznym organizmu, jednak może świadczyć również o stanach chorobowych.

Przyczyny neutrofilii

Wyróżniamy fizjologiczne przyczyny neutrofilii oraz neutrofilię związaną z chorobą. Do naturalnych sytuacji, w których obserwuje się podwyższoną ilość neutrofili zaliczamy:

  • ciążę,
  • palenie tytoniu,
  • wykonany wysiłek fizyczny,
  • sytuacje stresowe,
  • odbyte operacje,
  • zjedzenie bardzo sycącego posiłku.

Zaobserwowany podwyższony poziom, który został spowodowany czynnikiem zewnętrznym, możemy z kolei podzielić dalej na związany oraz niezwiązany z przyczynami hematologicznymi.

Pierwszy podział odnosi się bezpośrednio do zaburzeń produkcji neutrofili i może świadczyć o:

  • białaczkach,
  • przełomie hemolitycznym,
  • stosowaniu czynników wzrostu i/lub katecholamin,
  • częściowym lub całkowitym usunięciu śledziony,
  • chłoniaku Hodgkina.

Do przyczyn niehemolitycznych natomiast zaliczane są najczęstsze przyczyny neutrofilii – zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, ale także:

Jak postępować kiedy neutrofile są za wysokie?

Każdy wynik stwierdzający neutrofile powyżej normy należy skonsultować z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny takiego stanu oraz dalszych kroków diagnostycznych.

Obniżone neutrofile

Neutrofile za niskie, czyli poniżej 1500/µL, to neutropenia i jest znacznie bardziej niebezpiecznym stanem w porównaniu z neutrofilią. Spadek ich poziomu poniżej 500/µL zwany jest agranulocytozą, a towarzysząca temu gorączka >38,5°C świadczy o gorączce neutropenicznej i wymaga natychmiastowej interwencji.

Jeżeli stwierdzono niski poziom neutrofili, ale utrzymujący się w przedziale 500-1000/µL, nie ma powodów do obaw, jednak dobrze go monitorować i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn neutropenii.

Przyczyny neutropenii

Neutropenię możemy podzielić na neutropenię wrodzoną oraz neutropenię nabytą. Neutropenia wrodzona występuje niezwykle rzadko, jednak, kiedy w pierwszym badaniu krwi stwierdza się neutrofile poniżej normy u dziecka lekarz może zlecić dalsze badania w jej kierunku. 

Zdecydowanie częściej można spotkać się z neutropenią nabytą, która najczęściej może pojawić się w wyniku:

  • infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • przyjmowania niektórych grup leków, np. antybiotyków i kortykosteroidów,
  • przyjmowania chemioterapii.

Do innych sytuacji, w której możemy spotkać się z obniżonym poziomem neutrofili zalicza się:

  • ostre białaczki,
  • choroby szpiku,
  • układowe choroby tkanki łącznej, np. RZS,
  • niedobór witaminy B12.

Jak zwiększyć liczbę neutrofili?

Należy pamiętać o konieczności konsultacji przyczyny obniżonego poziomu neutrofili oraz dalszych podejmowanych kroków. Warto jednak zadbać niezależnie od powodu neutropenii o odpowiednią dietę bogatą we wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy oraz dodatkową suplementację witaminy B12. 

Przykładowe suplementy diety, jak np.: 

znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą strony KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Haematology Normal Adult Reference Ranges. Dostępne na: https://www.royalwolverhampton.nhs.uk/services/service-directory-a-z/pathology-services/departments/haematology/haematology-normal-adult-reference-ranges/. (Dostęp: 08.2023)
  2. Solnica, B. (2021). Neutrofile. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.V.27.1.118. (Dostęp: 08.2023)
  3. Gołąb, J., Jakóbisiak, M., Lasek, M., Stokłosa, T. (2017). Immunologia. Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa, s. 235-237.
  4. Segel, G., Halterman, J. (2009). Neutropenia w praktyce pediatrycznej. Pediatria po dyplomie, vol. 13(5). s.47-60.
  5. Potemski, P., Czyżykowski, R. (red. Potemski, P., Krzakowski, M.). (2020). Leczenie wspomagające. Neutropenia. Onkologia w praktyce klinicznej – Edukacja, 6(3). s.133-142.
  6. Stefaniuk, P., Szymczyk, A., Podhorecka, M. (2018). Neutropenia dorosłych jako istotny problem diagnostyczny. Pielęgniarstwo XXI wieku, 17, 1(62). s. 37-43.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów