Moczówka prosta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-17 13:07
Grafika 2D nerek i lekarzy przeprowadzających diagnostykę moczówki prostek.

Moczówka prosta – jak sama nazwa wskazuje – związana jest z moczem, a dokładniej z jego nadmierną produkcją. Choroba ta znana od stuleci jest dość rzadką przypadłością ale jeśli występuje, daje nieprzyjemne konsekwencje. Jakie są zatem przyczyny oraz objawy tej choroby? Jak przebiega diagnostyka i leczenie moczówki prostej?

Czym jest moczówka prosta?

Moczówka prosta jest chorobą związaną z niedoborem hormonu antydiuretycznegowazopresyny lub brakiem reakcji nerek na ten hormon. Skutkiem tych nieprawidłowości jest upośledzenie zagęszczania moczu, przez co wydalany jest on w dużych ilościach (od 3 do nawet 25 l na dobę). Zjawisko to określa się również mianem poliurii.

Moczówka prosta – przyczyny

Wyróżnia się dwie odmiany choroby:

  • ośrodkową – spowodowaną guzem lub przerzutami nowotworowymi w okolicach przysadki mózgowej;
  • nerkopochodną – spowodowana jest uszkodzeniem cewek nerkowych lub jest dziedziczona genetycznie.

Hormon odpowiedzialny za regulację pracy nerek (wazopresyna) produkowany jest w podwzgórzu, a magazynowany w przysadce mózgowej. W sytuacji, gdy organizm odwadnia się, hormon ten powoduje zatrzymanie wody w organizmie, przez co mocz poddawany jest procesowi zagęszczania. Podczas nieprawidłowego wydzielania lub braku odpowiedzi ze strony nerek na działanie wazopresyny dochodzi do sytuacji, gdzie mocz nie zostaje zagęszczony. Wynikiem tego zjawiska jest wydalanie dużej ilości niezagęszczonego moczu co skutkować może odwodnieniem organizmu.

Jakie są objawy moczówki prostej?

Objawami jakie mogą wskazywać na rozwój choroby są między innymi:

  • wzmożone pragnienie;
  • nadmierne wydalanie moczu;
  • moczenie nocne;
  • przesuszona skóra;
  • ból głowy;
  • niezaplanowany spadek masy ciała;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • suchość w jamie ustnej.

Moczówka prosta – diagnostyka

Podstawą diagnostyki moczówki prostej jest wykluczenie cukrzycy oraz niewydolności nerek. Chorobę diagnozuje się na podstawie niskiego ciężaru właściwego moczu oraz niskiej osmolalności moczu porannego. Innym sposobem jest wykonanie testu odwodnieniowego polegającego na niepodawaniu płynów w warunkach szpitalnych od samego rana i ważnienie pacjenta co pół godziny. Równocześnie monitoruje się także parametry stanu zdrowia odpowiedzialne za odwodnienie. Na zakończenie określa się poziom wazopresyny we krwi oraz procent spadku masy ciała. Kolejnym etapem badania jest przeprowadzenie testu wazopresynowego. Pod koniec testu odwodnieniowego podaje się wazopresynę po czym określa zagęszczenie wydalanego z organizmu moczu.

Leczenie moczówki prostej

Postać ośrodkową moczówki prostej przebiegającej ze zbyt niskim poziom wydzielania wazopresyny leczy się podając lek zawierający desmopresynę. Dawkowanie oraz rodzaj preparatu ustala indywidualnie lekarz endokrynolog. Preparaty zawierające desmopresynę mogą występować w postaci aerozolu, iniekcji oraz tabletek. Postać nerkową moczówki prostej leczy się w zależności od przyczyny choroby. Jedną z metod jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety niskosodowej. Ograniczeniu w tym przypadku podlega szczególnie sól kuchenna oraz produkty z dużą jej zawartością. Z diety należy wykluczyć słone przekąski, konserwy oraz produkty wysokoprzetworzone. W aptekach dostępna jest również sól odpowiednia dla osób zmagających się z moczówką prostą: Sól Niskosodowa Dr. Jacobs, Sól niskosodowa jodowana

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Moczówka prosta jest chorobą niebezpieczną, gdyż może doprowadzić do nadmiernego odwodnienia organizmu poprzez duże wydalanie moczu w ciągu doby. Leczenie choroby jest dobierane do każdego pacjenta bardzo indywidualnie, gdyż przyczyn choroby może być wiele. Gdy zaobserwujemy u siebie nadmierne wydalanie moczu nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, gdyż tylko dzięki jego pomocy nasz organizm będzie mógł funkcjonować prawidłowo. Pamiętajmy o regularnych badaniach zarówno moczu jak i krwi – im wcześniej zostanie zaobserwowana jakaś nieprawidłowość tym szanse na poprawę stanu zdrowia będą większe.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów