Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Maść ichtiolowa - właściwości, wskazania i przeciwwskazania, jak stosować

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-30 16:12
Tubka maści ichtiolowej.

Maść ichtiolowa to bardzo popularny, dostępny bez recepty preparat. Chętnie stosowana jest na niewielkie wypryski skórne, stany zapalne czy czyraki. Czy jest to jej właściwe zastosowanie? Jak działa oraz w jakich przypadkach stosuje się maść ichtiolową?

Czym jest maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa to preparat, w którego skład wchodzą sulfobituminian amonowy, inaczej zwany ichtiolem, oraz podłoże - wazelina żółta i lanolina. Ma ciemną barwę i charakterystyczny zapach, przypominający nieco zapach asfaltu. Jest to bardzo popularny preparat, dostępny bez recepty oraz stosunkowo niedrogi.

Główny składnik maści ichtiolowej - ichtiol, był wykorzystywany często do produkcji leków recepturowych. Jest to składnik pochodzenia naturalnego. Dawniej otrzymywano go poprzez suchą destylację określonego rodzaju skały osadowej pochodzącej z ery mezozoicznej. Dziś wykorzystuje się ichtiol sztuczny, pozyskiwany w przebiegu reakcji chemicznych. Ichtiol jest gęstą, ciągnącą się mazią o ciemnobrązowym zabarwieniu i ostrym zapachu. Sam w sobie jest mieszaniną kilku substancji, takich jak:

 • siarka,
 • siarczan amonu,
 • zasady azotowe,
 • wodorowęglany.

Jakie właściwości ma maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa dzięki obecności ichtiolu wykazuje właściwości:

 • ściągające;
 • łagodzące stan zapalny;
 • przeciwbakteryjne;
 • przeciwłojotokowe;
 • lekko rozgrzewające.

Maść ichtiolowa biała

W niektórych kremach czy dermokosmetykach do skóry problematycznej z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry czy AZS możemy się natknąć na ichtiol jasny czy inaczej biały. Maść ichtiolowa biała ma bardzo podobne właściwości lecznicze do ichtiolu ciemnego, jednak jest dużo wygodniejsza w stosowaniu.

Ichtiol jasny otrzymywany jest nieco inną metodą niż ichtiol “klasyczny”, nie posiada charakterystycznego, ostrego zapachu i ciemnej barwy. Sprawia to, że nie brudzi ubrań a jego zapach jest dużo przyjemniejszy. Możemy znaleźć go między innymi w kosmetykach, kremach lub szamponach, na przykład Vitella Ictamo, SEBORADIN ICHTHYOL 2 w 1 szampon i żel czy Mediderm szampon.

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez konieczności wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Jakie zastosowanie ma maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa stosowana jest jako tradycyjny produkt leczniczy, znalazła głównie zastosowanie w leczeniu:

 • czyraczności;
 • trądziku;
 • wyprysku skórnego;
 • stanów zapalnych;
 • niewielkich ropni skórnych;
 • trądziku różowatego.

Stosowany jest jako środek bakteriostatyczny oraz ułatwiający odchodzenie ropy.

Maść ichtiolowa na odciski

Maść ichtiolowa pomimo swojego szerokiego zastosowania niestety nie wykazuje skuteczności w likwidowniu odcisków. W tym przypadku sprawdzą się lepiej preparaty złuszczające na bazie kwasów salicylowego oraz mlekowego.

Maść ichtiolowa na włókniaki

Włókniaki to pojedyncze, niewielkie wyrostki skórne o ciemnym lub jasnym zabarwieniu. Jedyną skuteczną metodą usuwania ich jest wycięcie chirurgiczne czy krioterapia po konsultacji z dermatologiem. Maść ichtiolowa nie będzie miała tu zastosowania. 

Maść ichtiolowa na ropień

Maść ichtiolowa może być zastosowana na ropień w przypadku gdy nie jest to duża zmiana i nie wymaga ona konsultacji lekarskiej. Gdy mamy do czynienia z niewielką zmianą, która jest bolesna i sprawia nam dyskomfort, możemy zastosować maść ichtiolową. Pomoże ona “wyciągnąć” treść ropną do wierzchu, co w przypadku bolesnych zmian może przynieść ulgę. Dodatkowe działanie przeciwbakteryjne i ściągające pozwoli złagodzić stan zapalny.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści ichtiolowej?

Maść ichtiolowa może być bezpiecznie stosowana u dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych, o ile nie istnieją inne przeciwwskazania. Maści ichtiolowej nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na składniki preparatu oraz na otwarte rany.

W przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących stosowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jakie działania niepożądane może powodować maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa może powodować podrażnienia skóry i alergie. Jeśli zauważysz u siebie tego typu reakcje, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.

Bibliografia:

 1. Kietzmann, M., Lubach, D., Swoboda, M., Geisler, A. (1995). Effects of Pale Ichthyol in a Model of Impaired Wound Healing. Wound Healing and Skin Physiology, s. 609–615. https://doi.org/10.1007/978-3-642-77882-7_59
 2. Maciejewska J., (2013). Włókniaki miękkie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/87109,wlokniaki-miekkie.
 3. MAŚĆ ICHTIOLOWA Ammonii bituminosulfonatis unguentum FP 10%, maść. Ulotka informacyjna.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów