Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie. Czy warto pić syrop z mniszka lekarskiego?

Redakcja K. 2019-10-01 13:55
mlecz

Mniszek lekarski to jedna z najbardziej znanych i powszechnie występujących roślin w Polsce. Jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie został już dawno doceniony i z tego też powodu znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. A jakie właściwości posiada mniszek lekarski? Przy jakich schorzeniach może nam pomóc? Czy warto po niego sięgać?

Kilka słów o mniszku lekarskim

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) należy do bylin z rodziny astrowatych. W zależności od regionu Polski możemy spotkać go pod też innymi nazwami - lwi lub wilczy ząb, dmuchawiec, mlecz, pępawa - a to tylko kilka przykładów powszechnie funkcjonujących nazw zwyczajowych. Surowiec farmaceutyczny stanowi korzeń, ziele, liść i kwiatostan mniszka. Skład chemiczny poszczególnych części rośliny jest różny, jednak wszystkie łączy obecność substancji aktywnych o nazwie terpeny. Korzeń mniszka zawiera szczególnie duże ilości garbników oraz inulinę, fitosterole i fenolokwasy. Z kolei liście i kwiaty bogate są we flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy, także sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B oraz olejek eteryczny.

Właściwości i zastosowanie

Mniszek lekarski jest rośliną jadalną, często wykorzystywaną w kuchni jako dodatek do sałatek. Może być spożywany na surowo, po ugotowaniu, usmażeniu, w postaci soku czy też w chyba najbardziej znanej formie naparów. Do użytku zewnętrznego można stosować go w postaci okładów, kompresów oraz jako dodatek do kąpieli.

Działanie żółciopędne i żółciotwórcze

Wyciąg z mniszka oraz jego świeży sok pobudzają czynność wątroby powodując zwiększenie wydzielania żółci, biorącej udział w rozkładzie tłuszczów. Działanie żółciopędne następuje dzięki zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich oraz oporów w drogach żółciowych. Mniszek zwiększa również wydzielanie kwasu solnego w żołądku, stymulując procesy trawiennie już na tym etapie.

mniszek lekarski

Działanie antyoksydacyjne

Właściwości przeciwutleniające mniszka wynikają z obecności dużej ilości związków polifenolowych, które hamują powstawanie wolnych rodników.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

W ekstraktach z liści mniszka obecne są związki, które wspomagają organizm w walce z drobnoustrojami. Dzięki tej właściwości polecany jest w czasie zwiększonej zapadalności na infekcje oraz w procesach rekonwalescencji, zwłaszcza u osób starszych.

Działanie hipolipidemiczne

Nadmiar cholesterolu w organizmie przyczynia się do stłuszczenie wątroby, sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej i miażdżycy. Mniszek lekarski posiada właściwości obniżające poziom LDL-C - zwanego “złym cholesterolem” - przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu HDL-C - czyli tego “dobrego cholesterolu”. Dzięki temu korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Działania niepożądane mniszka lekarskiego

Ze względu na obecność substancji goryczkowych, mniszek może powodować dolegliwości żołądkowe i nadkwasotę. Dodatkowo u osób szczególnie wrażliwych może doprowadzić do reakcji alergicznych objawiających się m. in. wysypką.

Kto powinien szczególnie uważać na mniszka?

Przeciwwskazaniem do stosowania mniszka lekarskiego są choroby nerek, niedrożność i kamica dróg żółciowych, a także ropniak pęcherzyka żółciowego. Osoby z chorobą wrzodową i nadkwasotą również nie powinny ich stosować.
Jak każdy surowiec roślinny mniszek może powodować interakcje z lekami, dlatego zanim go użyjesz warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Picie syropu z kwiatów mniszka lekarskiego zaleca się szczególnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych i kaszlu. To naturalne lekarstwo wykazuje działanie przeciwzapalne i dostarcza organizmowi wielu witamin wspomagających walkę z drobnoustrojami. Polecany jest również w infekcjach dróg moczowych. Syrop z kwiatów mniszka możesz przygotować samodzielnie, albo kupić gotowy produkt w aptece (Syrop z kwiatu mniszka z wit.C, Mniszek sok,Syrop Mniszek lekarski z cytryną).

Mniszek lekarski w aptece

W aptece mniszek lekarski kupisz w postaci ziół do zaparzania (Mniszek Lekarski Zielnik Świata), herbatki (MNISZEK KORZEŃ Herbatka ziołowa, DOZ ZIELNIK Mniszek lekarski) oraz miodu (Miód mniszek lekarski).
Dostępność tych preparatów w ponad 8500 aptekach sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów