Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

5 sposobów na opryszczkę

2017-11-23 15:51
opryszczka jak leczyc

Opryszczka, zwana potocznie zimnem, jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2. My znamy ją jako uciążliwą zmianę na ustach, która potrafi dać się we znaki - nie dość, że wygląda nieestetycznie, to towarzyszy jej również uczucie pieczenia i lekka bolesność. Raz zarażeni wirusem, nie mamy większych szans, aby uniknąć zapalnych pęcherzyków, szczególnie w okresach obniżonej odporności. Możemy jednak spróbować sobie z nimi poradzić. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak wyeliminować przykrego wroga.

Opryszczka – objawy

Osoby chorujące na opryszczkę nie pomylą jej prawdopodobnie z żadnym innym schorzeniem. Jej nadejście zwiastuje delikatne swędzenie na granicy błony śluzowej jamy ustnej i warg. Po chwili w drażliwym miejscu pojawiają się drobne pęcherzyki zapalne wypełnione początkowo treścią surowiczą, a następnie ropną. Po kilku dniach ich miejsce zajmuje strupek. Opryszczka znika po około tygodniu, nie pozostawiając żadnego śladu. Do jej nawrotów dochodzi zazwyczaj podczas stanów gorączkowych, okresów przewlekłego stresu i przemęczenia, a u kobiet w trakcie miesiączki.

Opryszczka na ustach – 5 domowych sposobów

Zanim sięgniemy po apteczne preparaty, możemy spróbować zwalczyć opryszczkę domowymi sposobami. Niektóre z potrzebnych składników, mamy z pewnością pod ręką – jeśli nie w kuchennej szafce, to w apteczce lub kosmetyczce.

 1. Olejek z drzewa herbacianego

  Olejek z drzewa herbacianego stosować możemy samodzielnie lub łącząc go z kremem. Nałożony na zmianę, działa antywirusowo, odkażająco i przyspiesza proces gojenia się ranki.

 2. Czosnek i cebula

  Pomocne okazać mogą się również okłady z przekrojonego czosnku lub kawałka cebuli. Oba warzywa działają antyseptycznie i przeciwbakteryjnie.
 3. Miód

  W swojej kuchni z pewnością znajdziemy również miód, który charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a dodatkowo skutecznie nawilża podrażnioną skórę ust.
 4. Cytryna

  Cytryna ma właściwości oczyszczające i antyseptyczne. Zawiera również witaminę C i kwasy przydatne w walce z chorobą. Jak wykorzystać ją w efektywnym leczeniu? Wystarczy przyłożyć jej świeży plasterek do ust i powtarzać czynność kilka razy dziennie.
 5. Melisa

  Melisa działa przeciwwirusowo i łagodzi zmiany na naszych ustach. Okłady z jej naparu warto wykonywać co kilka godzin do momentu aż opryszczka nie zniknie.

Opryszczka – leczenie farmakologiczne

Jeżeli domowe sposoby zawiodą, wybrać możemy się do apteki. Znajdziemy tam kremy na opryszczkę: Hascovir Pro, Zovirax Intensive, Erazaban, Zovirax Duo czy Herpex, płyny: Sonol i Tanno Hermal Lotio, plastry: Pasocare Specialist Plus i Compeed. Dodatkowo lekarz przepisać może nam leki dostępne na receptę, np. Heviran z substancją czynną acyklowirem. Wszystkie te preparaty znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl. Przez nią zarezerwujemy je również wygodnie w najbliższej aptece.

wirus opryszczki

Uważaj na powikłania i nie zarażaj innych

Aby uchronić się przed powikłaniami, zachowajmy szczególną ostrożność i myjmy ręce po każdorazowym dotknięciu opryszczki lub nałożeniu na nią kremu. Unikajmy także dotykania oczu, a do wycierania twarzy używajmy osobnego ręcznika. Jeśli nie chcemy zarazić swoich bliskich, w okresie aktywności wirusa nie całujmy ich oraz nie jedzmy tymi samymi sztućcami i z tych samych naczyń.

Opryszczka wargowa nie jest groźna, ale potrafi być uciążliwa. Im wcześniej stawimy jej czoła, tym większe mamy szanse na to, że leczenie, domowe lub farmakologiczne, okaże się skuteczne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów