Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jaskółcze ziele (Glistnik) – właściwości i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-20 15:30
Jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele to roślina wykazująca wszechstronne właściwości lecznicze. Stosowana jest w leczeniu kurzajek oraz brodawek. Posiada również działanie łagodzące w menstruacyjnym bólu brzucha. Jakie jeszcze właściwości posiada glistnik jaskółcze ziele? Gdzie znalazł on swoje zastosowanie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jak rozpoznać jaskółcze ziele?

Glistnik jest byliną występującą w wielu rejonach Europy. W Polsce licznie porasta skraje lasów, łąk oraz brzegi akwenów wodnych. Roślina ta kwitnie od maja do września, natomiast kwiaty charakteryzują się żółtą barwą. Ziele to ścina się przed lub w trakcie kwitnienia. Następnie, suszy się je w piekarniku lub tradycyjnie w ciepłym, suchym pomieszczeniu. Można również kupić już gotowe, ususzone zioło w sklepach zielarskich lub aptekach. Występuje ono w postaci herbatki do zaparzania, np.: Glistnik ziele herbatka ziołowa Herbapol, Zioł. Kosmetyczne ziele glistnika

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Jakie właściwości posiada glistnik jaskółcze ziele?

Jaskółcze ziele wykazuje wiele właściwości korzystnie wpływających na organizm człowieka. Sok z glistnika ma działanie bakterio- oraz wirusobójcze – przez co tak często wykorzystuje się go przy leczeniu kurzajek i brodawek. W swoim składzie glistnik zawiera alkaloidy: 

 • koptyzynę, 
 • sangwinarynę, 
 • chelidoninę, 
 • chelerytrynę, 

które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Ponadto napar z liści jaskółczego ziela reguluje pracę układu pokarmowego poprzez pobudzenie produkcji żółci. Wykazuje również działanie przeciwalergiczne. Dzięki właściwościom grzybobójczym okazuje się być skuteczny w leczeniu zakażeń skóry wywołanych grzybami Candida albicans.

Zastosowanie jaskółczego ziela

Glistnik polecany jest osobom borykającym się z problemem bezsenności – ziele to działa silnie uspokajająco, nasennie oraz odprężająco (hamuje skurcze mięśni).  Posiada również działanie:

 • obniżające ciśnienie krwi;
 • ułatwiające oddychanie;
 • przeciwbólowe i znieczulające;
 • moczopędne;
 • przeciwobrzękowe;
 • regulujące wypróżnianie;
 • detoksykujące.

Jaskółcze ziele – skuteczny sposób na kurzajki?

Kurzajki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV można skutecznie leczyć stosując sok z przełamanej łodygi glistnika. Już kilkudniowa fitoterapia przynosi zaskakujące efekty. W bardzo krótkim czasie można pozbyć się tego nieestetycznego oraz niejednokrotnie bolesnego problemu. Podczas stosowania kuracji należy zachować szczególną ostrożność, aby preparat nie dostał się do oczu i jamy ustnej, gdyż wtedy może okazać się bardzo niebezpieczny. Metoda ta jest alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem ciekłego azotu, stosowanego w celu wymrażania kurzajek. 

Jaskółcze ziele w walce z bólami brzucha

Glistnik poprzez swoje właściwości rozkurczowe, łagodzi uporczywe bóle brzucha pojawiające się u kobiet w trakcie miesiączki. Skutecznie łagodzi dolegliwości podczas kolek oraz zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jest również często stosowany podczas problemów z wypróżnianiem – przyspiesza perystaltykę jelit, przez co zapobiega zastojom mas kałowych.

Jak stosować jaskółcze ziele?

Napar

Do przygotowania naparu potrzebujemy czubatą łyżkę jaskółczego ziela, którą zalewamy 2 szklankami wrzącej wody. Po 30 minutach zaparzania pijemy 3-4 razy dziennie po 100 ml naparu. 

Wywar

Do przygotowania wywaru potrzebujemy 1 łyżkę jaskółczego ziela, które zalać należy 2 szklankami wrzątku. Tak przygotowaną mieszankę należy gotować przez 5 minut na małym ogniu. Następnie odstawiamy do przestygnięcia i po przecedzeniu pijemy 3-4 razy na dobę po 100 ml.

Przeciwwskazania do stosowania jaskółczego ziela

Aby stosowanie jaskółczego ziela było bezpieczne, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Glistnik zabroniony jest u kobiet w ciąży, osób chorujących na jaskrę oraz zaćmę. Jaskółcze ziele wchodzi w interakcje z różnymi lekami, dlatego też osoby stosujące jakąkolwiek farmakoterapię, przed jego zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie glistnika musi być prowadzone z dużą rozwagą. Nadużywanie tej rośliny może być przyczyną zapalenia wątroby oraz jej uszkodzenia.

Glistnik jaskółcze ziele posiada wiele dobroczynnych właściwości. Szczególnie ceniony jest dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym. Pamiętajmy! Umiar jest bardzo ważny. Nieumiejętne stosowanie oraz nadużywanie jaskółczego ziela może szkodzić naszemu zdrowiu. Jak mawiał Paracelsus: Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów