Jak dobrać syrop na kaszel?

Wybranie odpowiedniego syropu na kaszel dla pacjenta, to zadanie, przed którym codziennie staje wielu farmaceutów. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu jest podstawą w dobraniu odpowiedniego lekarstwa. Jak odróżnić kaszel mokry od suchego? Czy istnieje syrop, który jednocześnie działa na kaszel suchy i mokry? 

Buteleczki zawierające różne rodzaje syropu na kaszel.

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel jest fizjologiczną reakcją organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych, znajdujących się w drogach oddechowych. Receptory kaszlu są zlokalizowane głównie w górnych drogach oddechowych, ale można je także znaleźć w żołądku, przełyku i zatokach przynosowych. Kaszel jest odruchem obronnym, do którego dochodzi w wyniku aktywacji receptorów kaszlu przez następujące sytuacje i substancje:

  • dym papierosowy, 
  • zanieczyszczenia powietrza, 
  • ciała obce, 
  • silne emocje,
  • wysiłek,
  • nadmiar wydzieliny charakterystycznej dla infekcji.

Jak odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego?

Rozróżnienie, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia jest podstawą w doborze właściwego syropu na kaszel.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, inaczej nazywany produktywnym, charakteryzuje się występowaniem nadmiaru wydzieliny, którą organizm stara się usunąć. Towarzyszy mu także uczucie zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Kaszel mokry jest najbardziej nasilony rano, tuż po przebudzeniu, dodatkowo często towarzyszy mu katar. Występowanie kaszlu mokrego wiąże się z występowaniem stanu zapalnego w drogach oddechowych, czego skutkiem jest nadprodukcja śluzu. Poza infekcjami górnych dróg oddechowych kaszel mokry może świadczyć o przebiegu mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy zaostrzeń astmy.

Kaszel suchy

Kaszel suchy (nieproduktywny) jest najczęściej odpowiedzią organizmu na dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych. Występuje również przy oddychaniu zanieczyszczonym powietrzem i wdychaniem dymu papierosowego. Kaszel suchy ma charakter napadowy, męczący i nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Z kaszlem suchym mamy też często styczność w ostatniej fazie infekcji, gdy występuje on w skutek podrażnienia gardła i uszkodzenia jego błony śluzowej. Kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet do 4 tygodni po przebytej chorobie i nie jest to powód do niepokoju.

Jaki syrop na kaszel suchy dla dziecka?

Przy występowaniu kaszlu suchego można sięgnąć po syropy o działaniu przeciwkaszlowym. Do skutecznych substancji występujących w syropach na kaszel suchy zalicza się m.in.: butamirat, lewodropropizynę czy dekstrometorfan. Butamirat w postaci kropli można stosować u dzieci już od 2. miesiąca życia. Z kolei syropy na kaszel z lewodropropizyną są odpowiednie dla dzieci od 2. roku życia, a te z dekstrometorfanem powyżej 6. roku życia.  

Przy łagodzeniu kaszlu suchego można stosować także naturalne syropy na kaszel, oparte o surowce roślinne. Można do nich zaliczyć syropy zawierające w składzie babkę lancetowatą, porost islandzki, prawoślaz czy podbiał, które są źródłem substancji śluzowych, powlekających podrażnioną błonę śluzową dróg oddechowych. Działanie przeciwkaszlowe wykazuje także syrop sosnowy.  

Wybrane leki znajdziesz i zarezerwujesz przez portal KtoMaLek.pl.

Jaki syrop wybrać na kaszel mokry dla dziecka?

W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się syropy wykrztuśne, które mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę oraz ułatwić jej usunięcie z dróg oddechowych. Syropy wykrztuśne dla dzieci mogą zawierać w składzie np. ambroksol, bromoheksynę, erdosteinę czy acetylocysteinę. U dzieci od 2. roku życia można stosować ambroksol, bromoheksynę oraz erdosteinę, a od 3. roku życia acetylocysteinę. Młodsze dzieci mogą skorzystać z inhalacji solami fizjologicznymi oraz hipertonicznymi. 

Działanie wykrztuśne posiadają także naturalne syropy na kaszel, zawierające np. tymianek lub bluszcz pospolity, po który mogą sięgnąć dzieci od 1. roku życia.

Które syropy na kaszel można podawać na noc, a które na dzień?

Przyjmuje się, że syropy wykrztuśne, czyli te działające na kaszel mokry można przyjmować przez cały dzień, ale ostatnią dawkę na 3 godziny przed snem, z kolei syropy przeciwkaszlowe są odpowiednie do stosowania zarówno w dzień, jak i wieczorem. 

Bibliografia

  1. Krenke, K., Kulus, M., i in. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja. Lekarz POZ, 3, s. 173-192.
  2. Wiercińska M. "Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie". Medycyna Praktyczna dla Pacjentów. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel-rodzaje-przyczyny-leczenie
  3. ACC classic, 20 mg.ml, roztwór doustny. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2023)
  4. Flavamed max, 30 mg/5 ml, roztwór doustny. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2023)
  5. Sinecod, 1,5 mg/ml, syrop. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2023)
  6. DEXAPINI, (426 mg+65 mg+6,5 mg)/5 ml, syrop. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2023)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów