Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Syrop z sosny - właściwości zdrowotne. Jak samodzielnie przygotować syrop z pędów sosny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-04-14 16:51
Młode pędy sosny w syropie.

Z nadejściem wiosny przyroda budząca się do życia, niesie wiele cennych surowców do wytwarzania naturalnych lekarstw. Jednym z przykładów jest syrop z pędów sosny. Jakie właściwości zdrowotne kryje w sobie syrop z pędów sosny? Jak samodzielnie go przygotować?

Sosna - charakterystyka

Sosna jest to zimozielone drzewo iglaste, rosnące w strefie klimatu umiarkowanego. Można wyróżnić aż 115 gatunków drzew i krzewów zaliczanych do rodzaju Pinus - sosna. W Polsce sosna tworzy zwarte lasy, gdzie wysokość drzew dochodzi nawet do 40 metrów. Rozległe stanowiska sosny zwiastują czyste powietrze, dlatego liczne ośrodki zdrowotne zlokalizowane są w otoczeniu lasów sosnowych. Z sosny pozyskać można kilka surowców: pączki sosny, pędy sosny, balsam sosnowy, kora oraz igliwie

Jakie właściwości zdrowotne ma syrop z sosny?

Jako kluczową właściwość syropu z pędów sosny należy wymienić działanie wykrztuśne. Syrop ma działanie pobudzające czynności wydzielnicze błon śluzowych w górnym odcinku dróg oddechowych oraz rozkurczowe. Ponadto, syrop z pędów sosny stymuluje ruch nabłonka rzęskowego, przez co odruch wykrztuśny jest potęgowany i ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny. Sosna ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe - działa odkażająco na jamę ustną oraz gardło. Potocznie nazywany jest naturalnym antybiotykiem, gdyż stosowany w przeziębieniach przyspiesza powrót do pełni zdrowia. Syrop z pędów sosny poza wieloma właściwościami prozdrowotnymi posiada również walory smakowe i zapachowe. Przepiękny zapach wiosennego lasu oraz słodki smak pozytywnie oddziaływują na nasze zmysły. Syrop z pędów sosny ma barwę herbacianą, żółtą. W butelce można zaobserwować na dnie osad, świadczący o dużej zawartości pyłków oraz żywicy. Taką butelką przed wypiciem należy potrząsnąć.

Pędy sosny - bogactwo składników prozdrowotnych

Młode pędy sosnowe zawierają takie składniki jak:

  • olejki eteryczne - α-pinenu, β-pinenu, limonenu, borneolu;
  • substancje żywiczne;
  • substancje goryczkowe;
  • garbniki;
  • witaminę C.

Dzięki nim syrop z pędów sosny był szeroko rozpowszechniony jako metoda leczenia kaszlu oraz nieżytu górnych dróg oddechowych przez nasze babcie. Dzisiaj syrop z pędów sosny możemy znaleźć również na półkach aptecznych. Są to między innymi: Syrop z pędów sosny, Polska Róża Syrop z pędów sosny, Syrop Pędy sosny.

Jak samodzielnie przygotować syrop z pędów sosny?

Młode pędy sosny zbiera się od kwietnia do maja, aby pokryte były jeszcze łukami i żywicą. Należy wybierać pędy długości około 10 cm, gdyż te zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości. Najlepszym materiałem będą pędy rosnące z dala od ruchliwych ulic i spalin.

Do przygotowania syropu potrzebne będą:

  • pędy sosny;
  • miód lub cukier;
  • słoik.

Pół szklanki świeżych, umytych i drobno posiekanych pędów sosny przekładamy do słoika. Szklankę miodu lub cukru dodajemy do pędów, po czym energicznie zagniatamy przez kilka minut. Tak powstałą mieszankę odstawiamy do 7 dni, aż pędy puszczą sok. Gotowy syrop przechowujemy w lodówce, każdorazowo używając czystej łyżeczki. Jest to konieczne, aby nie doprowadzić do zepsucia syropu przez bakterie, które mogą zostać wprowadzone wraz ze śliną.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania syropu z pędów sosny?

Syropu z pędów sosny nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby z reakcją alergiczną na preparaty zawierające sosnę. Poza tymi wyjątkami syrop z pędów sosny stosowany w odpowiednich ilościach, nie będzie wywierał negatywnego wpływu na organizm człowieka. 

Syrop z pędów sosny najlepiej przygotować na wiosnę, a jego dobroczynnymi właściwościami po odpowiedniej pasteryzacji, możemy cieszyć się do późnej zimy. Przed przystąpieniem do regularnego stosowania syropu z pędów sosny warto sięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, aby ograniczyć interakcje między innymi farmaceutykami. Powszechne występowanie oraz łatwość w przygotowaniu syropu z pędów sosny powinny stać się zachętą do wykorzystania starych metod leczniczych.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl

Bibliografia:

  1. Pirożnikow E. (2008). Tradycje użytkowania dziko rosnących roślin leczniczych i pokarmowych wschodniego Podlasia. Parki Krajobrazowe Puszczy Knyszyńskiej w systemie ochrony przyrody i edukacji środowiskowej, str. 64-80.
  2. Rutkowski A. (2018). Pędy sosny na trawienie i odporność. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 5, s.43.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów