Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Erytrodermia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-18 09:46
Kobieta drapie się po ręce. Swędzi ją skóra, bo cierpi na erytrodermię.

Obecnie problemy skórne, spowodowane przeróżnymi przyczynami, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Najczęstszym objawem towarzyszącym zmianom skórnym jest stan zapalny (zaczerwienienie, ocieplenie). Ogólne zjawisko występowania stanu zapalnego skóry zostało opisane jako erytrodermia. Należy jednak zaznaczyć, że erytrodermia jest jedynie objawem, a nie przyczyną pojawiających się symptomów. Czym dokładnie jest erytrodermia? Jaka jest jej przyczyna oraz jak sobie z nią radzić?

Czym jest erytrodermia?

Erytrodermia to termin opisujący uogólniony stan zapalny skóry. Najczęściej dotyczy on całego ciała (twarz, tułów, kończyny), ale może również obejmować konkretne i pojedyncze rejony. Może występować z różnym nasileniem oraz być spowodowany różnymi przyczynami.

Objawy erytrodermii

Niezależnie od występującej przyczyny, obraz kliniczny erytrodermii jest najczęściej podobny. Podstawowe symptomy świadczące o erytrodermii dzieli się na skórne oraz uogólnione. Wśród najczęstszych objawów zaobserwować można:

1. Zmiany skórne

  • zaczerwienienie, błyszczenie i ocieplenie skóry,
  • łuszczenie się skóry,
  • uczucie napięcia skóry,
  • wysięki, 
  • zmiany troficzne paznokci, 
  • towarzyszące wypadanie włosów.

2. Uogólnione objawy świadczące o toczącym się stanie zapalnym

Diagnostyka erytrodermii

Erytrodermia może stanowić wyzwanie dla dermatologów, gdyż najważniejszym i równocześnie najtrudniejszym etapem diagnostyki tej choroby jest znalezienie jej przyczyny. Najbardziej istotny podczas diagnostyki jest obszerny wywiad z pacjentem i obserwacja obecnych na ciele zmian skórnych, które często stanowią charakterystyczny obraz dla danej jednostki chorobowej. Przydatne w niektórych przypadkach staje się również wykonywanie dodatkowych badań diagnostycznych, np. histopatologicznych oraz badań krwi, które mogą wspomóc i przyspieszyć proces rozpoznania przyczyny.

Przyczyny erytrodermii

Odnalezienie przyczyny występowania erytrodermii jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia to zastosowaniem odpowiedniego leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn stanu zapalnego skóry (o różnym nasileniu) wyróżnia się:

W przypadku, gdy lekarz nie jest w stanie rozpoznać konkretnej przyczyny pojawienia się stanu zapalnego, erytrodermię określa się mianem idiopatycznej.

Leczenie erytrodermii

Leczenie choroby zapalnej skóry jest uwarunkowane przyczyną jego wystąpienia, dlatego diagnostyka poprzedzająca terapię jest ogromnie ważna.

Erytrodermia może stanowić poważne zagrożenie zdrowia pacjenta, jeśli nie zostanie poprawnie zdiagnozowana. Najczęściej dotyczy to pacjentów starszych, u których wskutek choroby dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych. W zaawansowanych przypadkach, pacjenci wymagają hospitalizacji. 

Rozpoznanie przyczyny i zastosowanie odpowiedniej terapii erytrodermii, np. kortykosteroidami przynosi szybki efekt. Idiopatyczna postać choroby może powodować liczne zaostrzenia, co najczęściej powoduje wydłużenie i utrudnienie leczenia.

W przypadku najczęstszej – łuszczycowej – postaci erytrodermii, lekarze rozpoczynają leczenie od zalecenia cyklosporyny, infliksymabu lub metotreksatu. W dalszej kolejności stosuje się etanercept oraz leczenie skojarzone. Erytrodermia jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do poważnych skutków, które mogą pogorszyć zdrowie pacjenta.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Erytrodermia – podsumowanie

Rokowanie oraz powodzenie zastosowanej terapii uzależnione jest od prawidłowo postawionej diagnozy. Należy pamiętać, że pacjenci borykający się z erytrodermią powinni również zostać objęci opieką psychologiczną, gdyż w tym przypadku nie zmagają się jedynie z problemami zdrowotnymi, ale również estetycznymi, co może generować trudności w życiu codziennym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów