Erytrodermia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Obecnie problemy skórne, spowodowane przeróżnymi przyczynami, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Najczęstszym objawem towarzyszącym zmianom skórnym jest stan zapalny (zaczerwienienie, ocieplenie). Ogólne zjawisko występowania stanu zapalnego skóry zostało opisane jako erytrodermia. Należy jednak zaznaczyć, że erytrodermia jest jedynie objawem, a nie przyczyną pojawiających się symptomów. Czym dokładnie jest erytrodermia? Jaka jest jej przyczyna oraz jak sobie z nią radzić?
Czym jest erytrodermia?
Erytrodermia to termin opisujący uogólniony stan zapalny skóry. Najczęściej dotyczy on całego ciała (twarz, tułów, kończyny), ale może również obejmować konkretne i pojedyncze rejony. Może występować z różnym nasileniem oraz być spowodowany różnymi przyczynami.
Objawy erytrodermii
Niezależnie od występującej przyczyny, obraz kliniczny erytrodermii jest najczęściej podobny. Podstawowe symptomy świadczące o erytrodermii dzieli się na skórne oraz uogólnione. Wśród najczęstszych objawów zaobserwować można:
1. Zmiany skórne
- zaczerwienienie, błyszczenie i ocieplenie skóry,
- łuszczenie się skóry,
- uczucie napięcia skóry,
- wysięki,
- zmiany troficzne paznokci,
- towarzyszące wypadanie włosów.
2. Uogólnione objawy świadczące o toczącym się stanie zapalnym
- powiększenie węzłów chłonnych,
- gorączka,
- dreszcze,
- spadek masy ciała,
- ogólne złe samopoczucie.
Diagnostyka erytrodermii
Erytrodermia może stanowić wyzwanie dla dermatologów, gdyż najważniejszym i równocześnie najtrudniejszym etapem diagnostyki tej choroby jest znalezienie jej przyczyny. Najbardziej istotny podczas diagnostyki jest obszerny wywiad z pacjentem i obserwacja obecnych na ciele zmian skórnych, które często stanowią charakterystyczny obraz dla danej jednostki chorobowej. Przydatne w niektórych przypadkach staje się również wykonywanie dodatkowych badań diagnostycznych, np. histopatologicznych oraz badań krwi, które mogą wspomóc i przyspieszyć proces rozpoznania przyczyny.
Przyczyny erytrodermii
Odnalezienie przyczyny występowania erytrodermii jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia to zastosowaniem odpowiedniego leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn stanu zapalnego skóry (o różnym nasileniu) wyróżnia się:
- reakcję na przyjmowane leki,
- reakcja na alergeny kontaktowe,
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczycę,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- zmiany nowotworowe.
W przypadku, gdy lekarz nie jest w stanie rozpoznać konkretnej przyczyny pojawienia się stanu zapalnego, erytrodermię określa się mianem idiopatycznej.
Leczenie erytrodermii
Leczenie choroby zapalnej skóry jest uwarunkowane przyczyną jego wystąpienia, dlatego diagnostyka poprzedzająca terapię jest ogromnie ważna.
Erytrodermia może stanowić poważne zagrożenie zdrowia pacjenta, jeśli nie zostanie poprawnie zdiagnozowana. Najczęściej dotyczy to pacjentów starszych, u których wskutek choroby dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych. W zaawansowanych przypadkach, pacjenci wymagają hospitalizacji.
Rozpoznanie przyczyny i zastosowanie odpowiedniej terapii erytrodermii, np. kortykosteroidami przynosi szybki efekt. Idiopatyczna postać choroby może powodować liczne zaostrzenia, co najczęściej powoduje wydłużenie i utrudnienie leczenia.
W przypadku najczęstszej – łuszczycowej – postaci erytrodermii, lekarze rozpoczynają leczenie od zalecenia cyklosporyny, infliksymabu lub metotreksatu. W dalszej kolejności stosuje się etanercept oraz leczenie skojarzone. Erytrodermia jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do poważnych skutków, które mogą pogorszyć zdrowie pacjenta.
Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Erytrodermia – podsumowanie
Rokowanie oraz powodzenie zastosowanej terapii uzależnione jest od prawidłowo postawionej diagnozy. Należy pamiętać, że pacjenci borykający się z erytrodermią powinni również zostać objęci opieką psychologiczną, gdyż w tym przypadku nie zmagają się jedynie z problemami zdrowotnymi, ale również estetycznymi, co może generować trudności w życiu codziennym.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.