Dermatofitoza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-17 15:17
Kobieta drapie się po łydce, cierpi na dermatofitozę.

Dermatofitozą nazywamy infekcje grzybiczą, która jest spowodowane przez Dermatofity, czyli grzyby, które infekują naszą skórę, włosy czy też paznokcie. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt ze skażoną glebą lub z zarażonym człowiekiem czy zwierzęciem. Jakie są inne przyczyny dermatofitozy? W jaki sposób się ją diagnozuje oraz leczy?

Czym jest dermatofitoza?

Dermatofitoza to choroba skóry. Jest ona wywoływana przez dermatofity, czyli grzyby, które mogą infekować naszą skórę, włosy i paznokcie. Z tego powodu możemy spotkać się z dermatofitozą na całej powierzni naszego ciała – dotyka ona zarówno owłosioną, jak i nieowłosiona skórę, a także włosy (w tym zarost) i paznokcie.

Dermatofitoza – przyczyny i czynniki ryzyka

Dermatofitoza jest niezwykle często występującym schorzeniem skóry. Na szczęście spośród kilkudziesięciu, do tej pory poznanych gatunków dermatofitów, jedynie niektóre doprowadzają do zakażenia. Ze względu na drogę zakażenia, dermatofity możemy podzielić na:

 • dermatofity antropofilne – są to dermatofity, którymi możemy się zakazić od innego człowieka. W przeważającej liczbie przypadków wywołują one nieznaczną odpowiedź immunologiczną naszego organizmu; 
 • dermatofity zoofilne – są to grzyby, które bytują na zwierzętach i to właśnie przez kontakt ze zwierzęciem możemy się nimi zarazić. U zwierząt nie wywołują one wyraźnych objawów lub też nie wywołują ich wcale. U ludzi natomiast można zaobserwować wyraźny odczyn zapalny w trakcie infekcji;
 • dermatofity geofilne – występują w glebie i to właśnie poprzez kontakt ze skażoną glebą może dojść do infekcji. Na ogół bardzo rzadko spotykane źródło dermatofitozy.

Bardzo istotnymi czynnikami wpływającymi na ryzyko infekcji jest wiek, stan naszego układu odpornościowego, a także przynależność etniczna.

Co więcej, dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko dermatofitozy, to:

 • mikrouszkodzenia skóry,
 • okluzja,
 • ciągłe przebywanie w otoczeniu o wysokiej wilgotności,
 • maceracja skóry.

Z rzadziej występujących czynników zwiększających ryzyko wystąpienia u człowieka dermatofitozy wymienić można dodatkowo niskie stężenie transferyny (jest to enzym, którego niskie stężenie obserwuje się w przypadku podniesienia stężenia żelaza we krwi).

Objawy obecne w dermatofitozie

Najczęstszym objawem zakażenia dermatofitami jest zmiana skórna, która charakteryzuje się tym, że jest umiejscowiona asymetrycznie, a także jest płaska, owalna lub okrągła. Rozszerza się obwodowo, a jej obrzeża łuszczą się i są zmienione przez stan zapalny. Centrum zmiany skórnej sprawia wrażenie gojenia się. Dodatkowo, cała zmiana może mieć budowę współcentyczną – oznacza to, że przypomina ona wyglądem tarczę strzelniczą. 

Najczęstsza lokalizacja zmian skórnych w przypadku dermatofitozy, to:

 • twarz,
 • broda,
 • owłosiona skóra głowy,
 • tułów,
 • stopy,
 • paznokcie,
 • dłonie,
 • pachwiny.

Dermatofitoza – diagnostyka

W celu diagnostyki grzybicy skóry przeprowadza się badanie mikrobiologiczne z użyciem odczynu PAS lub też z użyciem metody H+E. Można również sięgnąć po impregnację srebrem przy użyciu metody Gomoriego-Grocotta.

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy zawsze powinniśmy udać się do naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie potrzeby skieruje nas do dermatologa. Nigdy nie powinniśmy sami diagnozować zmian skórnych, a w szczególności grzybiczych, które bardzo łatwo pomylić z łuszczycą lub też wypryskiem.

Postawienie odpowiedniej diagnozy jest niezbędne do wdrożenia skutecznego leczenia.

Leczenie chorych z dermatofitozą

Po postawieniu diagnozy, lekarz wdraża leczenie z użyciem leków o działaniu przeciwgrzybiczym. Postać leku, a także rodzaj zastosowanej substancji czynnej jest uwarunkowany rodzajem dermatofitozy. Do najczęściej stosowanych w schorzeniach grzybiczych, w tym dermatofitozie, leków zaliczamy itrakonazol, flukonazol i terbinafinę. W niektórych przypadkach może być również wskazane zastosowanie leków zawierających w swoim składzie oktopiroks lub klotrimazol.

Dostępność niezbędnych preparatów w aptece w Twojej okolicy możesz w łatwy sposób i bez wychodzenia z domu sprawdzić z wykorzystaniem portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów