Drożdżyca paznokci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-08 13:17
Zbliżenie na dłoń z widoczną drożdżycą paznokci na środkowym palcu.

Grzybica paznokci, a także wałów okołopaznokciowych, jest w przeważającej liczbie przypadków wywołana przez grzyby z rodziny Candida, czyli drożdżaki. Na to schorzenie najczęściej cierpią kobiety. Same zmiany, jak głosi nazwa, dotyczy paznokci, a także okalających ich fragmentów skóry, które nazywamy wałami paznokciowymi. Jakie są dokładne przyczyny drożdżycy paznokci? W jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?

Drożdżyca paznokci – co to jest?

Drożdżycą nazywamy rodzaj grzybicy, który wywołany jest drożdżakami, czyli grzybami z rodziny Candida. Zmiany wywołane przez chorobę dotyczą przede wszystkim paznokci, a także wałów paznokciowych. Niestety jest to stosunkowo częsta przypadłość, na którą cierpią przeważnie kobiety, których praca wiąże się ze stale wilgotnymi dłońmi (np. pranie, zmywanie, sprzątanie). Zmiany chorobowe utrzymują się bardzo długo na paznokciach i mogą być źródłem zakażenia osób zdrowych.

Drożdżyca paznokci – przyczyny

Za infekcję odpowiada w 70% przypadków Candida albicans. Dużo rzadziej choroba jest wywołana przez grzyby C. parapsilosis, C. krusei czy też C. tropicalis. Najczęściej do rozwoju grzybicy dochodzi w wyniku długiego i ciągłego przebywania w miejscach, w których grzyby te mają odpowiednie warunki do rozwoju, czyli w miejscach o wysokiej wilgotności (basen, sauna, siłownia czy klub fitness). Z tego powodu, jednym ze sposobów na uniknięcie zakażenia jest stosowanie przewiewnego obuwia, a także unikanie skarpet wykonanych z syntetycznych materiałów, aby nie stwarzać warunków korzystnych do rozwoju drożdżaków.

Na uwagę zasługuje również fakt, że drożdżyca może dotyczyć nie tylko paznokci, ale także skóry i błon śluzowych.

Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko zakażenia zaliczamy:

 • otyłość,
 • ciążę,
 • niedobory witamin (przeważnie z grupy B),
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • cukrzycę,
 • uszkodzenia skóry,
 • długotrwałą terapię sterydami.

Objawy drożdżycy paznokci

Na samym początku drożdżycy paznokci dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wałów paznokciowych, który charakteryzuje się zaczerwienieniem, bolesnością i obrzękiem. Do powyższych objawów z czasem dochodzi dodatkowo powstanie ropnej wydzieliny pomiędzy płytką paznokciową a wałem paznokciowym.

W momencie, kiedy dojdzie do zakażenia macierzy paznokcia, możemy zaobserwować dystrofię brzegów płytki, a także zmiany struktury powierzchni całego paznokcia – dochodzi do jego zmatowienia, barwa zmienia się na szarożółtą, a cały paznokieć sprawia wrażenie chropowatego.

Długo nieleczona choroba powoduje powstanie bruzd na paznokciu, zarówno poprzecznych, jak i podłużnych.

Drożdżyca paznokci – diagnostyka

Powstałe zmiany są na tyle charakterystyczne, że nie ma większych problemów z ich rozpoznaniem przez lekarza. Dodatkowe badania przeprowadza się jedynie w przypadku podejrzenia równoczesnej infekcji wywołanej grzybami i bakteriami. 

Drożdżyca paznokci – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie drożdżycy paznokci, to jest ono znacznie łatwiejsze niż leczenie grzybicy paznokci. W trakcie leczenia miejscowo stosuje się preparaty zawierające w swoim składzie azole (ketokonazol), alliloaminy (terbinafina) czy też antybiotyki polienowe (natamycyna) – leki te często występują w formie maści, ponieważ w celu uzyskania jak najlepszej skuteczności, muszą one penetrować głęboko pod wał okołopaznokciowy. Sama terapia trwa zazwyczaj 4 tygodnie.

W bardzo ciężkich przypadkach konieczne może się okazać leczenie ogólne. Wówczas sięga się po doustne preparaty zawierające w swoim składzie itrakonazol lub flukonazol.

Dostępność wybranych preparatów w aptece w Twojej okolicy możesz w łatwy sposób sprawdzić i zarezerwować przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.

Domowe sposoby na drożdżycę paznokci

W trakcie leczenia farmakologicznego warto również sięgnąć po domowe sposoby na leczenie, które będą działać uzupełniająco do terapii zapisanej przez lekarza.

Same domowe sposoby będą także skuteczną profilaktyką drożdżycy paznokci – powinniśmy dbać o to, aby nasze stopy były stale suche. Aby to zagwarantować, warto pamiętać o:

 • dokładnym wycieraniu stóp po kąpieli;
 • sięganiu po skarpetki z naturalnych włókien;
 • regularnej zmianie obuwia i sięganiu przede wszystkim po buty wykonane ze skóry;
 • stosowaniu talku do stóp – dotyczy to osób z nadmierną potliwością;
 • unikaniu przegrzewania się stóp.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów