Czy Twoja domowa apteczka jest dobrze wyposażona?

2017-05-09 10:34
apteczka pierwszej pomocy

Ponieważ wypadki i choroby dopadają nas niezapowiedzianie, warto działać prewencyjnie poprzez kompletne wyposażenie domowej apteczki. Mając w zanadrzu zestaw materiałów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, będziemy mogli działać skuteczniej.

Najważniejsze, aby domowa apteczka była dokładnie dostosowana do potrzeb każdej rodziny. Należy uwzględnić potrzeby domowników, ponieważ inne medykamenty będą potrzebne w domu, w którym przebywają małe dzieci, a inne w miejscu zamieszkania seniorów. Jest jednak jedna zasada, która dotyczy każdej domowej apteczki. Mianowicie, w środku powinny się znaleźć środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku małych urazów i skaleczeń oraz leki na popularne i częste dolegliwości członków rodziny.

Aby móc szybko zaradzić drobnym urazom, dobrze jest zaopatrzyć się w:

  • Kompresy i bandaże.
  • Plastry z opatrunkiem oraz bez opatrunku.
  • Woda utleniona lub lepiej Octenisept, który jest nowoczesnym środkiem dezynfekcyjnym. Niepiekącym, a jednocześnie wykazującym duże szersze spektrum działania niż woda utleniona. Jest bezpieczny nawet dla noworodków!
  • Przydatna także jest sól fizjologiczna w ampułkach używana do przemywania ran lub oczu, gdy ulegnie ono podrażnieniu.
  • Opcjonalnie warto mieć specjalne paski do zamykania brzegów ran, które są bardzo skuteczne w głębszych ranach ciętych. Ich szybkie zastosowanie może zapobiec wizycie u chirurga.
  • Dobrze jest także mieć maści na bazie allantoiny czy dekspantenolu, które są bardzo skuteczne w przyspieszaniu gojenia drobnych otarć, ran a nawet lekkich oparzeń.

Spośród pozostałych leków, które często przydają się w warunkach domowych są:

  • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadku dzieci warto mieć produkty w czopkach lub syropach. Dla osób starszych lub cierpiących na bóle stawów poza tradycyjnymi tabletkami, dobrze się zaopatrzyć w maści przeciwbólowe.
  • Warto także posiadać leki stosowane w przebiegu przeziębienia. Krople na katar, tabletki na ból gardła czy syrop na kaszel.
  • Częstą dolegliwością są problemy żołądkowe, dlatego warto mieć w swojej apteczce krople żołądkowe, a także środki przeciwbiegunkowe czy przeciw wzdęciom. Przy zatruciach często dochodzi do odwodnienia organizmu, więc apteczka powinna zawierać saszetki z elektrolitami, które uratują nas przed nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi skutkami zatrucia.

Dodatkowo apteczkę należy wyposażyć w termometr. Jeśli ktoś z domowników choruje na nadciśnienie lub cukrzycę, to należy uwzględnić także aparat do mierzenia ciśnienia i glukometr.

Jak prawidłowo przechowywać leki?

Przy okazji tematu opcjonalnego wyposażenia apteczki, warto wiedzieć w jakich warunkach przechowywać leki. Po pierwsze, należy je trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamykanej szafce lub osobnym pudełku. Należy także zwrócić uwagę, że większość leków powinna być przechowywana w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, poza nielicznymi wyjątkami, które trzeba trzymać w lodówce. Informacja o warunkach przechowywania poszczególnych preparatów zawsze zawarta jest w ulotce lub na opakowaniu. Cyklicznie należy wykonywać przegląd dat ważności przechowywanych środków, aby nie zastosować przeterminowanego preparatu – to może bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc. Należy pamiętać, że leki utylizować można jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach, które znajdują się w wyznaczonych aptekach. Nigdy nie wyrzucamy przeterminowanych leków bezpośrednio do kosza!

Mając pewność, że nasza apteczka jest dobrze wyposażona lepiej poradzimy sobie ze stresującą sytuacją. Jak wiemy, opanowanie i brak paniki są najlepszym sojusznikiem w udzielaniu pierwszej pomocy. Jeżeli właśnie dotarło do Ciebie, że Twoja apteczka nie jest kompletna, sprawdź na www.KtoMaLek.pl, w której z pobliskich aptek znajdziesz brakujące preparaty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów