Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Termometr bezdotykowy - jak mierzyć nim temperaturę? Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-29 16:12
Termometr bezdotykowy na błękitnym tle.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Termometry bezdotykowe to nowoczesne urządzenia, które miały zastąpić dotychczas znane klasyczne, rtęciowe lub galinstanowe termometry. Wiele użytkowników skarży się jednak na niedokładne pomiary i małą powtarzalność. Jak powinno się mierzyć poprawnie temperaturę bezdotykowym termometrem i jaki wybrać?

Termometr bezdotykowy - budowa, zasada działania

Termometr bezdotykowy to małe, przenośne urządzenie służące do pomiaru temperatury ciała. Co ciekawe, wiele z nich jest w stanie zmierzyć także temperaturę powierzchni przedmiotów lub nawet cieczy (np. mleka). Składa się z uchwytu i końcówki z sensorem, wyglądem przypomina najczęściej rękojeść pistoletu.  

Mierzy promieniowanie podczerwone, emitowane przez wszystko, co posiada jakąkolwiek temperaturę - w tym i skórę człowieka. Niestety technologia ta posiada swoje wady, dlatego aby poprawnie wykonać pomiar należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Wady i zalety termometru bezdotykowego

Jeszcze nie tak dawno temu gdy chcieliśmy sprawdzić czy mamy gorączke korzystaliśmy z klasycznych cieczowych termometrów rtęciowych. Ich zaletą była dokładność i niski koszt. Niestety rtęć, a dokładniej jej pary, są bardzo trujące, a do uszkodzeń i pęknięć termometrów dochodziło dość często. Po ich wycofaniu pozostały bezpieczne termometry dotykowe elektroniczne, klasyczne cieczowe (zawierające alkohol lub stop galu w miejsce rtęci) albo wcześniej wspomniane - termometry bezdotykowe.

Wśród zalet termometrów bezdotykowey należy wyróżnić:

 • higienę - pomiar następuje bezdotykowo;
 • szybkość - na wynik czekamy maksymalnie kilka sekund;
 • możliwość pomiaru u osoby, która śpi (ważne u dzieci);
 • wygodę - nie wymaga strzepywania, jak termometry cieczowe;
 • możliwość zmierzenia temperatury innym obiektom - powierzchniom, cieczom. Przydaje się np. do sprawdzenia, czy woda nadaje się do kąpieli dla dziecka;
 • opcjonalną możliwość wykonania pomiaru w uchu.

Do wad termometrów bezdotykowych zaliczamy:

 • konieczność ścisłego stosowania się do zasad pomiaru określonych w instrukcji;
 • większą niepewność pomiaru;
 • wyższy koszt urządzenia i eksploatacji.

Jak zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Niestety, termometry bezdotykowe nie należą do najprostszych w obsłudze urządzeń. Każdy z nich ma określone warunki, w jakich powinien zachodzić pomiar. Uwzględniają one nie tylko miejsce pomiaru (czoło, skroń, powieka oka, ucho), ale także:

 • temperaturę otoczenia; 
 • stan fizjologiczny skóry; 
 • obecność potu czy makijażu; 
 • konieczność pozostania w bezruchu; 
 • odległość od mierzonego miejsca.

Jeśli chcemy prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, najlepiej zastosować się do kilku prostych punktów:

 1. Kup termometr wcześniej, gdy jeszcze nie jest potrzebny. Zapoznaj się z instrukcją, poćwicz stosowanie na zdrowych osobach. 
 2. Sprawdź, jaką temperaturę fizjologiczną mają dzieci i inni domownicy, zobacz jak zmienia się w ciągu dnia. Porównaj wynik z drugim termometrem, np. cieczowym.
 3. Pomiaru dokonuj na skórze suchej, bez makijażu, nieprzegrzanej (czyli nie po kąpieli, uprawianiu sportu czy też po opalaniu).
 4. Zachowaj odległość od skóry wskazaną przez producenta.
 5. Mierz w miejscu określonym przez instrukcję urządzenia (środek czoła, skroń, skanowanie określonej powierzchni czoła, ucho).
 6. Osoba, której mierzymy temperaturę, musi być spokojna - szczególnie ważne u dzieci - odpada pomiar po płaczu, wysiłku czy podczas jedzenia.
 7. Jeżeli termometr nie posiada funkcji ręcznej kalibracji, odczekaj przynajmniej pół godziny po przeniesieniu termometru z miejsca ciepłego do zimnego i na odwrót, by mógł osiągnąć temperaturę otoczenia i wskazać poprawny wynik.

Jeśli zastosujesz się do tych rad i uwzględnisz zalecenia producenta, pomiary termometrem elektronicznym staną się nie tylko pewne, ale także szybkie i komfortowe.

Jak wybrać termometr bezdotykowy?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do pomiaru temperatury bezdotykowo. Chociaż większość wygląda podobnie i mogłoby się wydawać, że oferują to samo, to jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Autokalibracja

Termometry elektroniczne bezdotykowe są wrażliwe na warunki, w jakich odbywa się pomiar. Szczególnie widoczne jest to przy przeniesieniu termometru między pomieszczeniami o różnych temperaturach (np. z suchego salonu, do gorącej, zaparowanej łazienki). Te, które posiadają zdolność do autokalibracji dostosowują się do warunków otoczenia dłużej niż te z kalibracją ręczną, ale nie musisz pamiętać, by wykonywać ją za każdym razem!

Termometry z kalibracją automatyczną:

Termometry z kalibracją ręczną:

Dźwięki i światło

W przypadku małych dzieci, dobrze by termometr miał funkcję wyłączenia wszelkich “przeszkadzaczy”. Dzięki temu spokojnie zmierzymy temperaturę dziecka w nocy, bez konieczności budzenia go.

Termometry w których da się wyłączyć dźwięki:

Serwis i gwarancja

Bezdotykowe termometry elektroniczne to wrażliwe urządzenia. W przypadku ich awarii warto mieć pewny serwis, który będzie w stanie szybko zdiagnozować usterkę i ją usunąć. Pamiętaj o zachowaniu paragonu i opakowania!

Termometry z 5-letnią gwarancją:

Dodatkowe funkcje

Niektóre termometry oferują więcej niż inne. Może być to na przykład możliwość pomiaru w uchu (Visiofocus 06400, Vitammy Sky), kalibrację pomiaru w zależności od wieku dziecka (Braun BNT 400) czy wskaźnik odległości, ułatwiający poprawny pomiar (Visiofocus Smart 06400).

Dostępność poszukiwanych termometrów w najbliższej aptece sprawdzisz nie wychodząc z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Chabiński, A. (2015). Rodzaje termometrów lekarskich i ich cechy. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy
 2. Novamed Thermoflash Evolution LX-26. Instrukcja obsługi. Dostępne na: https://novamed.pl/media/product_files//v/i/visiomed_lx-26_evolution_pl-instrukcja-obslugi_3.pdf. (Dostęp: maj 2022).
 3. Intec HM - 488 PRO. Instrukcja obsługi. Dostepne na: https://www.intecmedical.pl/edc_media/Node/Item-00177/Href/Upload.pdf. (Dostęp: maj 2022).
 4. Visiofocus 06400.Instrukcja obsługi. Instrukcja obsługi. Dostępne na: INSTRUKCJA OBSŁUGI Novamed ® Sp. z o.o. ul. Traktorowa ...https://novamed.pl › data › file › get. (Dostęp: maj 2022).
 5. Braun bnt 400. Instrukcja obsługi. Dostępne na: Braun BNT400 - Novamedhttps://novamed.pl › media › product_files › instr…. (Dostęp: maj 2022).
 6. Vitammy sky. Instrukcja obsługi. Dostępne na: Instrukcja Vitammy SKY 02.03 - BabyNOVA.plhttps://babynova.pl › data › file › get (Dostęp: maj 2022).
 7. Geratherm Non Contact. Instrukcja obsługi. Dostępne na: non_contact-instrukcja.pdf - Gerathermhttps://geratherm.pl › uploads › 2014/09 › non_c…. (Dostęp: maj 2022).
 8. Microlife NC 100. Instrukcja obsługi. Dostępne na: IB NC 100 EN-PL 2313.pdf - Microlifehttps://www.microlife.com › media › download. (Dostęp: maj 2022)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów