Woda utleniona do płukania gardła? Nietypowe zastosowania wody utlenionej

2018-10-01 14:39
woda utleniona

Woda utleniona to znany i powszechnie stosowany produkt w Polskich domach. Przeważnie służy do przemywania i dezynfekcji ran. Okazuje się jednak, że dzięki swoim właściwościom może mieć znacznie więcej zastosowań niż do tej pory.

Woda utleniona w każdej apteczce

Woda utleniona to potoczna nazwa nadtlenku wodoru (H2O2) w stężeniu 3-procentowym. Dostępna jest bez recepty, w każdej aptece. To nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków, wykazujący silne działanie utleniające. Przy kontakcie np. z raną, silnie się pieni wydzielając tlen, co przyczynia się do mechanicznego oczyszczenia tego miejsca. Sprawdza się zwłaszcza przy ranach, które trudno się goją lub są zainfekowane. Jednak w najnowszych standardach medycznych nie poleca się stosowania wody utlenionej na rany. Dostępne są jednak inne środki do odkażania uszkodzeń skóry, jak Octenisept czy Rivanol.

Ale oczyszczanie zranionej skóry to tylko jedno z wielu zastosowań wody utlenionej. Jak jeszcze można wykorzystać ten popularny produkt?

Woda utleniona na ból gardła i katar

Woda utleniona wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego może być bardzo skutecznym składnikiem płukanki na bolące gardło. Odkazi zainfekowane miejsce, zmniejszy ryzyko rozprzestrzenienia się patogenów i uśmierzy dotkliwy ból gardła. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę 3% wody utlenionej ze szklanką letniej wody. Takim roztworem możemy płukać gardło kilka razy dziennie.

Z wody utlenionej przygotujemy również mieszankę pomocną w leczeniu nieżytów nosa. Należy przygotować roztwór z 5 ml soli fizjologicznej oraz 7 kropli wody utlenionej. Możemy podawać go formie kropli lub aerozolu. Złagodzi on nieco objawy kataru oraz pomoże w przy infekcjach zatok przynosowych.

woda utleniona do odkażania

Woda utleniona do higieny jamy ustnej

Antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości wody utlenionej można również wykorzystać do higieny jamy ustnej. Rozcieńczona z wodą może służyć jako płukanka jamy ustnej w chorobach przyzębia oraz do płukania kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych. Zmniejszy również ból przy uporczywych aftach. Dodatkowo roztwór z wody utlenionej pomaga pozbyć się przykrego zapachu z ust.

Choć niektórzy przekonują, że woda utleniona może być skutecznym specyfikiem do wybielania zębów, dentyści nie polecają tej metody, gdyż może prowadzić do uszkodzenia szkliwa lub błony śluzowej jamy ustnej. Można jednak wykorzystać wodę utlenioną do dezynfekcji szczoteczki do zębów.

Woda utleniona na trądzik

Woda utleniona może się okazać pomocna osobom walczących z trądzikiem. Działa odkażająco, więc złagodzi stan zapalny i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii. Można nią przemywać twarz lub stosować miejscowo na większe zmiany. Do tego celu odpowiedni będzie 1,5-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Trzeba mieć jednak świadomość, że woda utleniona przesusza skórę, więc lepiej stosować tę metodę maksymalnie dwa razy w tygodniu i stosować kosmetyki nawilżające.

Woda utleniona jako wybielacz i odplamiacz

Właściwości wody utlenionej można wykorzystać również w domu. Dzięki swoim właściwościom utleniający może być skutecznym wybielaczem. Nie tylko utrzyma biel tkanin, ale również wybieli te zżółknięte. Co ciekawe, woda utleniona może być pomocna np. w usuwaniu plam z krwi. Wystarczy wlać kilka kropli na plamę lub przygotować roztwór, w którym namoczymy i wypierzemy zabrudzony materiał.

Woda utleniona do czyszczenia

Wspomniano wcześniej, że dzięki wydzielaniu tlenu i silnemu spienianiu woda utleniona sprawdza się przy mechanicznym oczyszczaniu zranień. Tę właściwość można wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni w kuchni lub łazience. Nie tylko pomoże w usuwaniu różnych zabrudzeń (kamienia, przypalonego tłuszczu), ale również zdezynfekuje czyszczone miejsca.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów