Jak wybrać właściwy syrop na kaszel dla dziecka?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-03-01 17:42
Mama podaje córce syrop na kaszel dla dzieci.

Kaszel jest odruchową reakcją organizmu na występowanie ciała obcego w drogach oddechowych, gromadzącą się wydzielinę w przebiegu infekcji lub zanieczyszczenie powietrza. Kluczowe przy zakupie odpowiedniego preparatu jest rozróżnienie kaszlu suchego i mokrego, co stanowi problem dla wielu rodziców. Jak zatem wybrać właściwy syrop na kaszel dla dziecka?

Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?

Kaszel jest fizjologiczną reakcją organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych, znajdujących się w górnych drogach oddechowych. Pozwala na pozbycie się z układu oddechowego zanieczyszczeń, ciał obcych i nadmiaru zalegającej wydzieliny. Receptory kaszlu są rozmieszczone głównie w nabłonku dróg oddechowych, tkance płucnej i ścianie oskrzeli, ale można je znaleźć również w zatokach przynosowych, przełyku czy żołądku. Receptory kaszlu są aktywowane m.in. przez:

  • nadmiar wydzieliny powstającej w wyniku infekcji, 
  • dym papierosowy 
  • zanieczyszczone powietrze
  • silne emocje, 
  • wysiłek fizyczny, 
  • ciała obce (zadławienie).

Jak odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego?

Odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest zadaniem, z którym zmaga się wielu rodziców. Kaszel mokry (produktywny) charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny i uczuciem jej zalegania w drogach oddechowych. Występuje głównie rano po przebudzeniu i często towarzyszy mu katar. Kaszel mokry występujący w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych jest spowodowany nadprodukcją śluzu, który gromadzi się tam wskutek reakcji zapalnej. Kaszel produktywny występuje również w przebiegu zaostrzenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), mukowiscydozy czy zapalenia płuc i oskrzeli.  

Leczenie kaszlu mokrego towarzyszącego infekcji wirusowej ma zwykle krótkotrwały charakter i polega na stosowaniu leków wykrztuśnych lub odpowiednich inhalacji.

Kaszel suchy (nieproduktywny) jest reakcją obronną organizmu na obecność ciała obcego w drogach oddechowych lub zanieczyszczone powietrze (także dymem tytoniowym). Ma miejsce w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, astmy oraz choroby refluksowej. Kaszel suchy charakteryzuje męczący, napadowy charakter, podrażnienie gardła oraz brak odkrztuszania wydzieliny. Po przebyciu infekcji kaszel suchy może utrzymywać się nawet do 4 tygodni - mamy wtedy do czynienia z tzw. kaszlem poinfekcyjnym, który wynika z podrażnienia błony śluzowej gardła i nie jest powodem do niepokoju. 

Leczenie kaszlu suchego w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych ma ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie i powinno być stosowane możliwie jak najkrócej. Jeśli kaszlowi suchemu towarzyszy wysoka gorączka, “świszczący” oddech, krwioplucie i wymioty lub świst krtaniowy, należy udać się do lekarza.  

Syrop na suchy kaszel dla dziecka

Lekami pierwszego wyboru w leczeniu kaszlu suchego u dziecka są: lewodropropizyna, dekstrometorfan oraz butamirat. Butamirat jest dostępny w syropie, który mogą stosować dzieci od drugiego roku życia oraz w kroplach, wskazanych w leczeniu kaszlu suchego od drugiego miesiąca życia. Syropy z dekstrometorfanem i lewodropropizyną są wskazane dla dzieci powyżej życia.
 
Pomocniczo można stosować leki pochodzenia roślinnego, zawierające w składzie substancje śluzowe, które powlekają podrażnioną błonę śluzową, i zmniejszając podrażnienie, łagodzą kaszel suchy. Do surowców śluzowych należą m.in.:

Ulgę w kaszlu suchym mogą przynieść również inhalacje z soli fizjologicznej, także w połączeniu z substancjami nawilżającymi, np. kwasem hialuronowym lub ektoiną.  

Syrop na mokry kaszel dla dziecka

W leczeniu kaszlu mokrego u dzieci wykorzystuje się substancje takie jak: ambroksol, N-acetylocysteina, karbocysteina, bromheksyna oraz wyciągi z bluszczu.

Ambroksol występuje w syropie lub kroplach, dopuszczonych do stosowania u dzieci od 1. roku życia. Syropy na kaszel z bromheksyną lub na bazie bluszczu mogą być stosowane od 2. roku życia, zaś acetylocysteina w postaci syropu lub tabletek do rozpuszczania w wodzie jest dostępna od 3. roku życia. Korzystając z substancji o działaniu wykrztuśnym warto dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka, gdyż zwiększa to skuteczność leczenia i wpływa pozytywnie na upłynnienie wydzieliny. Pomocnicze w kaszlu mokrym mogą być także nebulizacje z użyciem hipertonicznej soli. 

Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Który syrop na kaszel wybrać na dzień, a który na noc?

Dziecku, któremu towarzyszy kaszel mokry, w ciągu dnia warto podawać syropy na kaszel dla dzieci o działaniu wykrztuśnym, by pomóc mu pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Jeśli kaszel nasila się wieczorem i utrudnia spokojny sen, należy sięgnąć po syropy przeciwkaszlowe. W przebiegu kaszlu suchego warto zwrócić także uwagę na stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, gdyż zbyt suche powietrze będzie przyczyniać się do zwiększenia napadów kaszlu.  

Bibliografia:

  1. Krenke, K., Kulus, M., i in. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja. Lekarz POZ, 3, s. 173-192.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów