Ból głowy z przodu — co może być przyczyną? Objawy, diagnostyka, leczenie

Ból głowy z przodu przytrafił się na pewno chociaż raz w życiu każdemu z nas. Pojawia się w pojedynczych sytuacjach, ale może być również przewlekły. Co może być przyczyną bólu z przodu głowy? Jak objawia się ten ból, jak go zdiagnozować i leczyć? Odpowiedź na te oraz inne pytania dotyczące bólu głowy z przodu poznasz w poniższym artykule.

Kobieta chwyta się za czoło, odczuwa ból głowy z przodu.

Ból głowy z przodu — rodzaje i przyczyny

Ból głowy z przodu może zostać wywołany przez wiele różnych chorób lub urazów. Do najczęstszych przyczyn tego rodzaju bólu należy zaliczyć migrenę, bóle napięciowe oraz związane z przemęczenia wzroku. Codzienna praca przy ekranie komputera lub długie przebywanie z niebieskim światłem telefonu czy telewizora mogą prowadzić do zmęczenia naszych oczu, a w konsekwencji prowadzić do wystąpienia bólu głowy z przodu.

Ból głowy z przodu może zostać wywołany również zapaleniem zatok, które często towarzyszy różnego rodzaju infekcjom sezonu jesienno-zimowego. Również inne stany zapalne mogą wywołać ból z przodu głowy. Poza zatokami zapalenie tętnicy skroniowej często powoduje występowanie bólu głowy z przodu.

Ból głowy z przodu rzadko, ale również może być spowodowany urazami mózgu. Należą do nich między innymi tętniaki mózgu, ale również udar, czy obecność guza mózgu. Ból mogą również powodować uszkodzenia nerwów, takie jak neuralgia nerwu trójdzielnego, unerwiającego większość część naszej twarzy. Dzieli się on na nerw żuchwowy, szczękowy oraz oczny i właśnie uszkodzenia tego ostatniego mogą być odpowiedzialne za występowanie bólu głowy z przodu. 

Ból głowy z przodu — objawy

Ból głowy z przodu w zależności od przyczyny może mieć różny charakter i występować samodzielnie lub z innymi objawami towarzyszącymi. Warto zwrócić uwagę, jakiego rodzaju ból nam doskwiera, czy jest on jednostajny, pojawia się i znika falowo, czy może jest narastający.

Ból głowy z przodu wywołany migreną często wiąże się z charakterystycznymi innymi objawami, takimi jak na przykład zaburzenia widzenia. Migrenowym bólom głowy często towarzyszą również zawroty głowy, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ból ten również ma charakterystyczny, pulsacyjny charakter.

Ból głowy z przodu — diagnostyka

Ból głowy z przodu, szczególnie bardzo silny oraz ciągły wymaga pilnej diagnostyki w celu wykluczenia przyczyn zagrażających życiu i zdrowiu. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w trakcie diagnostyki przeprowadzi wywiad mający na celu dokładne określenie siły bólu oraz miejsca jego występowania. Ważne w diagnostyce są również objawy towarzyszące bólowi głowy, częstotliwość jego występowania oraz ewentualnego nawracania.

Ból głowy z przodu wywołany urazami mózgu lub nerwów może wymagać dodatkowej, specjalistycznej diagnostyki. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, jeżeli tylko opisane objawy mogą wskazywać na problemy neurologiczne, może wystawić skierowanie na badanie szczegółowe, jak na przykład badanie za pomocą tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego oraz przekazać leczenie specjaliście — neurologowi.

Ból głowy z przodu — leczenie

Ból głowy z przodu może być leczony z użyciem środków dostępnych w aptece bez recepty. Należy pamiętać, że nieodpowiednio leczony ból głowy może powodować powikłania zagrażające życiu i zdrowiu, dlatego, jeżeli pomimo zastosowanej terapii ból nie będzie ustępował, należy natychmiast udać się na wizytę lekarską.

Ból głowy z przodu może zostać zniwelowany podstawowymi lekami działającymi przeciwbólowo oraz dostępnymi bez recepty. Należą do nich paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy metamizol.  

Ostatnio w aptekach zostały dopuszczone również jako leki bez recepty tryptany stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy: sumatryptan oraz almotryptan. Przed ich zastosowaniem należy wypełnić ankietę znajdującą się w środku pudełka w celu potwierdzenia, czy leki te mogą być bezpiecznie użyte. Zaleca się również konsultację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem terapii tryptanami, tym bardziej dostępnymi bez recepty.

Dostępność tryptanów oraz innych leków przeciwbólowych w Twojej okolicy sprawdzisz na stronie KtoMaLek.pl

 

Bibliografia

  1. Różniecki, J.J., Bodzioch, M. (2023). Bóle głowy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na stronie: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.4. (Data dostępu 01.2024)
  2. Siemiński, M. Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 6. str.: 255–262
  3. Domitrz, I. (2017). Rzadkie bóle głowy imitujące migrenę. Neurologia po dyplomie.  Dostępne na stronie: https://podyplomie.pl/neurologia/26138,rzadkie-bole-glowy-imitujace-migrene (Data dostępu 01.2024)
  4. Zielińska-Bliźniewska, H., Kowalski, A.J., Olszewski, J. (2019). Ostry ból głowy - zatokopochodny czy innego pochodzenia? Stany nagłe po dyplomie. Dostępne na stronie: https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/32535,ostry-bol-glowy-zatokopochodny-czy-innego-pochodzenia (Data dostępu 01.2024)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów