Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Morsowanie – jak zacząć, jak się przygotować? Czy morsowanie jest zdrowe?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-16 13:17
Mężczyzna w czapce i rękawiczkach. Morsuje w jeziorze zimą.

Morsowanie jest aktywnością znaną od wieków, natomiast dopiero niedawno zaczęła być ona bardzo popularna. Morsowanie ma coraz więcej zwolenników, ale czy należy się do niego przygotować w specjalny sposób? Jakie choroby uniemożliwiają wykonywanie tej formy kąpieli wodnej?

Morsowanie – oczekiwania i rzeczywistość

Wydaje się, że nie ma nic prostszego. Wystarczy odpowiednia temperatura powietrza, zbiornik z wodą, np. jezioro i śmiało można się rozbierać i zaczynać morsowanie. Niestety, od podjęcia decyzji o chęci morsowania do pierwszego wejścia do wody powinno minąć trochę czasu. Jest on potrzebny do tego, żeby odpowiednio przygotować się na tą aktywność.

Morsowanie – od czego zacząć?

Dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z morsowaniem jest znalezienie w swojej okolicy grupy osób uprawiających ten sport i przyłączyć się do niej. Ewentualnie mieć nad sobą chociaż jednego doświadczonego morsa, ponieważ nie warto zaczynać morsowania w pojedynkę. Ułatwi to zebranie informacji z pierwszej ręki, niezbędnych do tego, aby opracować plan przygotować i zacząć kompletować niezbędny sprzęt. Dodatkową korzyścią będzie oczywiście poznanie nowych osób i możliwość przyjemnego spędzenia czasu. Oczywiście może się okazać, że stwierdzimy, iż morsowanie nie jest dla nas. Dlatego lepiej przekonać się o tym wcześniej niż dopiero po pierwszym zderzeniu z lodowatą wodą.

Morsowanie – domowe przygotowania

Jedną z pierwszych i prostych rzeczy, którą powinniśmy testować podczas codziennej kąpieli jest strumień zimnej wody. Powinno polewać się nim na koniec kąpieli zaczynając od stóp i przechodząc stopniowo do wyższych partii ciała. Dobrym pomysłem jest również zapisanie się na basen. Pomoże to nie tylko oswoić się z wodą, ale też przygotuje na zmiany temperatur. 

Morsowanie – konsultacja lekarska 

Każdy przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem powinien skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Doradzi on, czy jest to bezpieczna forma aktywności biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta. Może zlecić również wykonanie badań profilaktycznych jak morfologia krwi i badanie ogólne moczu, aby mieć dobry obraz kondycji naszego zdrowia.

Morsowanie – przeciwwskazania

Niestety w przypadku poniższych chorób morsowanie nie będzie korzystne dla zdrowia i należy go bezwzględnie unikać:

Morsowanie – wpływ na organizm

Morsowanie to nic innego jak kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze, ale fachowo jest to forma krioterapii ogólnoustrojowej. W naszym organizmie po wejściu do lodowatej wody zachodzi szereg zmian: uaktywniają się termoreceptory w skórze i obniża się jej temperatura, następnie dochodzi do zwężenia obwodowych naczyń krwionośnych oraz mięśni i stawów. Krew transportowana jest do głębiej położonych tkanek i narządów, przez co organizm dłużej utrzymuje ciepło. Kolejny etap to zwiększenie się napięcia mięśni szkieletowych, a ciśnienie tętnicze i żylne ulega podwyższeniu. Kilka minut później dochodzi do natychmiastowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi. Efekt tego jest taki, że tkanki i narządy są lepiej odżywione i dostają większą ilość tlenu. Po zakończeniu morsowania człowiek czuje się zrelaksowany dzięki obniżeniu napięcia mięśni szkieletowych oraz spadku ciśnienia krwi.

Morsowanie – korzyści dla zdrowia

Do udowodnionych zalet cyklicznego wchodzenia do zimnej i lodowatej wody (poniżej 4 stopni) należy:

 • wzmacnianie układu odpornościowego;
 • statystycznie osoby morsujące cieszą się lepszym zdrowiem od innych (trzeba tu jednak brać pod uwagę, że wiele osób z powodu chorób nie może zażywać takiej kąpieli wodnej);
 • wzmocnienie pracy układu krwionośnego poprzez nagłe zmiany temperatury – poprawa krążenia;
 • zwiększenie ukrwienia skóry, które przyczynia się do opóźnienia procesów jej starzenia;
 • poprawia insulinowrażliwość i wspomaga normalizację poziomu cholesterolu w organizmie.

Jakie rzeczy zabrać ze sobą na morsowanie?

Plusem tej aktywności fizycznej jest to, że nie wymaga ona dużych nakładów finansowych. Oprócz pozytywnego nastawienia do morsowania potrzebne są:

 • strój kąpielowy/kąpielówki;
 • ręcznik;
 • sucha bielizna na zmianę;
 • czapka i rękawiczki;
 • ciepłe ubranie;
 • termos z ciepłą herbatą.

Uwaga! 

Zabronione jest spożywanie alkoholu podczas morsowania, dlatego nie należy zabierać ze sobą “herbat z prądem”. Oprócz zwykłej czarnej herbaty można śmiało wybrać w alternatywie herbatę owocową jeżeli jest bardziej lubiana. Sprawdzi się np. Herbata Malinowa, Herbata czarna z trawą cytrynową, Herbata Aronia, Herbata z owoców leśnych. Dostępność wybranych produktów w najbliższej aptece można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Morsowanie – krok po kroku

Jeżeli mamy w planach morsowanie trzeba pamiętać, żeby przed kąpielą wypocząć, nie spożywać alkoholu i nie przejadać się. Morsowanie rozpoczyna się od rozgrzewki biegowej i ćwiczeń angażujących duże partie mięśni. Po takiej trwającej około 20 minut solidnej rozgrzewce, należy szybko się rozebrać i wejść do wody. Ważne jest aby ręce trzymać w górze. Zaleca się, aby zamoczyć się jedynie po pachy, ponieważ zapobiegnie to obkurczaniu naczyń w odcinku szyjnym, które biorą udział w regulacji oddechu i tętna. Dla początkujących wystarczy od kilku do kilkudziesięciu sekund w wodzie. Po wyjściu z wody trzeba wytrzeć się do sucha, a ubieranie zaczynać od góry. Do dyspozycji czasowej jest tzw. “złote pięć minut”, w czasie których organizm nie odczuwa chłodu. Nawet jednokrotne morsowanie poprawia nastrój poprzez uwolnienie dużej ilości endorfin, które są nazywane hormonami szczęścia. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów