Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Laktator elektryczny czy ręczny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-01 12:54
Laktator ręczny i pojemniczek wypełniony odciągniętym mlekiem. Obok kosz z ubrankami dziecięcymi.

Jednym z dylematów, przed którymi stają przyszli rodzice podczas kompletowania wyprawki jest to, czy warto kupić laktator i czy aby na pewno będzie on konieczny. Pomimo dobrych chęci, początki karmienia piersią niestety często odbiegają od naszych oczekiwań. Czy warto mieć laktator w swojej szpitalnej torbie? Czy konieczny jest zakup laktatora elektrycznego?

Laktator – czym jest i jakie są rodzaje?

Laktator jest urządzeniem służącym do odciągania mleka z piersi. Najprostszym podziałem jest ten na urządzenia ręczne i elektryczne. Każdy z nich służy oczywiście do tego samego celu, jednak różnią się w codziennym użytkowaniu. Wybór powinien być składową wielu czynników przedstawionych poniżej w artykule. Nie bez znaczenia jest chociażby głośność urządzenia. Pomimo, że laktator elektryczny sprawniej odciąga pokarm, to trzeba mieć na uwadze, że laktator ręczny pracuje ciszej, co może pozwolić na komfortowe odciąganie pokarmu nawet poza domem.

Kiedy warto używać laktatora?

Bazując na zdobytej wiedzy czy ewentualnym doświadczeniu należy zastanowić się do czego może się nam przydać laktator. Jest to o tyle ważne, że to właśnie od naszych indywidualnych potrzeb będzie zależeć jego wybór. Powodem odciągania pokarmu może być:

 • zainicjowanie i utrzymanie laktacji, jeśli dziecko od urodzenia nie może ssać piersi (z różnych przyczyn) lub matka jest oddzielona od dziecka;
 • stymulacja laktacji, kiedy karmienie piersią jest niewystarczające;
 • pozyskanie pokarmu u mam, które mają prawidłową laktację, ale np. chcą mieć zapas pokarmu na czas swojego wyjścia z domu;
 • współpraca z bankiem mleka;
 • odbarczenie piersi w przypadku nawału, przepełnienia, obrzęku;
 • przygotowanie piersi do karmienia (u mam, które mają zbyt wolny lub zbyt szybki przepływ albo „trudne” brodawki).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Ta decyzja zależy przede wszystkim od tego, do którego z powyższych celów laktator będzie używany, czyli jak często trzeba będzie z niego korzystać. Jeżeli laktator ma być używany sporadycznie, w awaryjnych sytuacjach, wystarczyć powinien laktator ręczny. Laktator elektryczny świetnie sprawdzi się dla mam, które będą potrzebowały częstego lub stałego odciągania w warunkach domowych. Warto też wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki – cenę i wygodę. Oczywiście w większości przypadków odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym jest łatwiejsze i sprawniejsze, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup ze względu na jego cenę. W zależności jaki sprzęt chcemy kupić trzeba pamiętać, że:

 • Przy wyborze laktatora ręcznego warto sprawdzać siłę ssania – najlepiej sprawdzają się laktatory dwufazowe, które w pewien sposób odwzorowują ssanie dziecka. Jedna z faz jest dość szybka i ma pobudzić laktację, druga zaś jest wolniejsza, ściągająca pokarm.
 • Przy wyborze laktatora elektrycznego trzeba zwrócić uwagę na prędkość pracy, którą określa się cyklami na minutę. Do częstego użytkowania najlepiej sprawdzi się taki, który posiada od 35 do 60 cykli na minutę. Jednak do sporadycznego stosowania wystarczy laktator z cyklami od 30 do 35.

Czy kupować laktator przed porodem?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nawet wśród ekspertów zajmujących się laktacją, zdania są podzielone. W wielu książkach, magazynach czy blogach znajdzie się informację, że warto laktator spakować do torby do porodu i mieć go ze sobą nawet “na wszelki wypadek”. Z drugiej strony łatwo znaleźć opinię, że nie należy zapeszać i lepiej nastawić się na wyłączne karmienie piersią. Decyzja powinna należeć do przyszłych rodziców. Jednak, gdy już na początku wiadomo, że w trakcie karmienia piersią potrzebne będzie odciąganie pokarmu, z racji np. konieczności wychodzenia mamy na uczelnię/do pracy, warto zaopatrzyć się na starcie w laktator. Może on przydać się również podczas nawału nawet dla kobiet, które bez problemów karmią piersią.

Higiena laktatora – jak czyścić i dezynfekować?

Przed każdym odciąganiem należy dokładnie umyć ręce. Nie jest konieczne mycie piersi. Po odciąganiu należy umyć wszystkie części laktatora, które miały kontakt z mlekiem – ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń (najlepiej takim specjalnie przeznaczonym dla akcesoriów niemowlęcych), a potem dokładnie wypłukać. Dopuszczalne jest mycie w zmywarce w temperaturze 60 stopni, jeśli pozwala na to producent sprzętu. Następnie części należy zdezynfekować przez całkowite zanurzenie we wrzątku na 5-10 minut lub przy użyciu specjalnego wyparzacza lub torebek do sterylizacji w kuchence mikrofalowej.

Jak często należy dezynfekować części laktatora?

U dzieci urodzonych o czasie:

 • w przypadku noworodków przed każdym użyciem;
 • dzieci w 2. miesiącu życia 1 raz dziennie;
 • dzieci od 3. miesiąca życia 2-3 razy w tygodniu. 

Jeśli chodzi o dzieci urodzone przedwcześnie dezynfekcje powinniśmy przeprowadzać przed każdym użyciem. Po czyszczeniu części należy osuszyć, a osuszone przechowywać w zamkniętym pojemniku.

Czy można używać laktatora po innej osobie?

Tak, można, ale koniecznie należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi higieny. Te części urządzenia, które miały kontakt z mlekiem powinny być wysterylizowane w temperaturze 134 stopni Celsjusza lub alternatywą jest dokupienie nowych części. 
Przy problemach z rozkręceniem laktacji, oprócz wspomagania się laktatorem, sprawdzą się także suplementy diety zawierające słód jęczmienny, które można znaleźć w aptece ogólnodostępnej np. Femaltiker,  Prolaktan, Prenalen. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów