Nowa lista leków refundowanych (lipiec 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-24 13:03
Kapsułki i tabletki leków na żółtym tle.

Projekt lipcowej listy leków refundowanych został opublikowany 15 czerwca, a już 21 czerwca Ministerstwo Zdrowia opublikowało ten dokument w jego ostatecznym brzmieniu. Oznacza to, że od 1 lipca zacznie obowiązywać znowelizowany wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Lipcowy wykaz refundacyjny w liczbach

Od kilku tygodni szeroko omawianym tematem jest nowelizacja ustawy refundacyjnej, której jednym z założeń jest wydłużenie czasu obowiązywania list refundacyjnych. W efekcie wykazy leków refundowanych pojawiałyby się nie sześć, a cztery razy w roku. Prace nadal jednak trwają i nie wiadomo, kiedy nowe prawo wejdzie w życie. Tymczasem resort zdrowia zobowiązany jest do publikowania wykazu leków refundowanych co dwa miesiące, a najnowszy będzie obowiązywał już od 1 lipca.

Od przyszłego miesiąca refundacją objętych będzie 78 nowych leków, wyrobów medycznych i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W przypadku 60 preparatów zdecydowano o skróceniu decyzji o objęciu refundacją lub braku kontynuacji refundacji.

W przypadku 219 preparatów pacjenci zapłacą mniej. Najbardziej odczują to pacjenci stosujący wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot (2 fiol. Po 4,5 ml), którego cenę obniżono o 452,70 zł, co oznacza, że koszt dla pacjenta to 33,60 zł. Od lipca mniej zapłacą również pacjentki stosujące lek Gonal F (obniżka o 100,67 zł), a także pacjenci stosujący czopki Salofalk 1g (obniżka o 70,02 zł) i Pentasa 1 g (obniżka o 65,08 zł). 

Podwyżki dopłat pacjenta dotyczą 365 preparatów, jednakże tylko w przypadku 12 z nich dopłata ta przekracza 10 zł. Największe podwyżki dotyczą leków Rekovelle (wzrost o 58,16 zł) i Okteva (wzrost o 51,03 zł).

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Nowe leki objęte refundacją

Wśród preparatów, które trafiły na lipcową listę refundacyjna, znalazły się m.in.:

  • Eferox 50 i 100 μg - kolejny lek z lewotyroksyną stosowany w terapii niedoczynności tarczycy;
  • Metcrean w dawkach 500, 850 i 100 mg oraz Metceran XR w dawkach 500, 750 i 100 mg – metformina stosowana w leczeniu cukrzycy;
  • Afenix (solifenacyna ), Uroflow SR (tolterodyna) i Zevesin (solifenacyna) – preparaty wskazane w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego;
  • Telam (telmisartan i amlodypina) – kolejna opcja dla pacjentów leczących nadciśnienie tętnicze;
  • Brintellix (wortioksetyna) w dawce 5 mg – preparat wskazany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych, dotychczas refundowana była dawka 10 mg.

Nowy program lekowy

W ramach najnowszej listy leków refundowanych utworzono nowy program lekowy B.120 „Leczenie pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Pacjenci będą mieli dostęp do leków na bazie bewacyzumabu (Avastin, Mvasi, Zirabev) i afliberceptu (Eylea), a także deksametazonu w postaci implantu do ciała szklistego (Ozurdex).

Bez zmian na liście Ciąża Plus i darmowych leków dla seniorów

Zarówno na liście „S”, jak i liście bezpłatnych leków dla kobiet ciężarnych nie znalazła się żadna nowa substancja czynna. Jednocześnie żadna substancja nie straciła finansowania.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-czerwca-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-lipca-2021-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów