Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Daltonizm – czym jest? Test na daltonizm. Jak widzą daltoniści?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-13 16:19
Rozmyte, wielokolorowe światła na ciemnym tle.

Już od najmłodszych lat życia dziecka, kontroluje się, czy posiada ono prawidłowo ukształtowany narząd wzroku (bez żadnych zaburzeń). Jedną z częstszych wad wzroku jest daltonizm. Czym on się objawia? W jaki sposób widzą daltoniści?

Czym jest daltonizm?

Daltonizm to upośledzenie prawidłowego odczytywania barw. Za prawidłowe widzenie barw w naszym narządzie wzroku odpowiadają receptory zwane czopkami, znajdujące się w siatkówce oka. Ich prawidłowe funkcjonowanie warunkuje odbieranie różnych długości fal widma światła widzialnego i dzięki temu odczytywanie barw. Bodźce odbierane przez oko są łączone, dzięki czemu człowiek widzi różnorodne barwy.

Daltonizm jest to zaburzenie funkcjonowania czopków, a więc i percepcji barw – szczególnie zielonej, czerwonej, żółtej i pomarańczowej.

Daltonizm – przyczyny

Daltonizm może być wrodzony lub nabyty. Za daltonizm wrodzony odpowiada dziedziczenie recesywne sprzężone z chromosomem X. Mężczyźni, z racji posiadania tylko jednego chromosomu X w kodzie genetycznym, są bardziej narażeni na występowanie tego schorzenia.

Daltonizm nabyty występuje najczęściej:

 • po urazach w okolicy oczu (uszkodzenie siatkówki),
 • przy niektórych schorzeniach oczu (zaćma, jaskra, zwyrodnienia plamki żółtej),
 • przy przyjmowaniu substancji psychoaktywnych.

Rodzaje daltonizmu. Jak widzą daltoniści?

Istnieje wiele rodzajów zaburzenia widzenia barw. Wśród nich wyróżnia się:

 • monochromatyzm – najcięższa z form daltonizmu, gdyż oznacza całkowite zaburzenie odczytywania barw. Osoba z tym rodzajem daltonizmu odczytuje świat jedynie w kolorach czarno-szaro białych; 
 • dichromatyzm – zaburzenie odczytywania barw związane z brakiem lub uszkodzeniem jednego rodzaju czopków. Można rozróżnić tutaj:
  • protanopię – nierozpoznawanie barwy czerwonej,
  • deuteranopię – nierozpoznawanie barwy zielonej,
  • tritanopię – zaburzenie rozpoznawania barwy żółtej i niebieskiej;
 • nieprawidłowy trichromatyzm – zaburzenie nasycenia barw, w tym:
  • protanomalia – zaburzenia widzenia ostrości i jaskrawości koloru czerwonego,
  • deuteranomalia – zaburzenia widzenia nasycenia koloru zielonego,
  • tritanomalia – zaburzone odczytywanie barwy niebieskiej.

Jak wygląda rozpoznanie choroby i test na daltonizm?

Do rozpoznania daltonizmu zazwyczaj dochodzi przypadkowo, np. w czasie badań kontrolnych dzieci w szkole. Zdarza się także, że w trakcie zabaw rodzice zauważają nieprawidłowości w zachowaniu dziecka i domyślają się, iż ich pociecha nie widzi barw we właściwy sposób. W celu sprawdzenia, czy dziecko lub osoba dorosła cierpi na daltonizm, należy udać się do okulisty. Specjalista przeprowadzi specjalne testy, niezbędne do prawidłowej diagnostyki – niektóre z nich są ogólnodostępne i można wykonać je samemu w warunkach domowych, a dopiero w drugiej kolejności udać się do okulisty (konieczności odbycia konsultacji lekarskiej nie należy jednak lekceważyć.

Testy na daltonizm

Wśród testów na daltonizm można wyróżnić:

 • test za pomocą tablic Ishihary, czyli tablic składających się z koła utworzonego z różnych wielkości kropek o nieznacznie odmiennych odcieniach barw. Wśród kropek “ukryta” jest liczba, litera lub kształt. Test ten wykrywa zaburzenia widzenia barwy czerwonej i zielonej;
 • test Farnswortha – to test oceniający percepcje barwy zielonej, czerwonej i niebieskiej. Pacjent ma za zadanie ułożyć barwne klocki tak, aby kolory płynnie przechodziły jeden w drugi;
 • badanie anomaloskopem – takie badanie wykonuje się u okulisty. Jest najprecyzyjniejszym badaniem w kierunku upośledzenia widzenia barw i zaburzeń z nim związanych.

Daltonizm – leczenie

Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia daltonizmu. Jedynie w przypadku zaburzeń wzroku związanych z jakąś chorobą (np. zaćmą) przeprowadza się operacje. Istnieją jednak udogodnienia dla pacjenta z daltonizmem, które mają ułatwić mu odczytywanie barw, z którymi ma problem. 

Okulary dla daltonistów

Do wspomnianych udogodnień należą m.in. specjalne nakładki z filtrami na szkła okularowe czy soczewki pokryte filtrem korygującym percepcję barw. Osoby chore mogą zakupić także specjalne okulary dedykowane daltonistom, które posiadają szkła umożliwiające skorygowanie zaburzenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów