Oksytocyna – czym jest i kiedy się wydziela? Poród a oksytocyna?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-23 11:57
Wzór chemiczny oksytocyny na różowym tle.

Oksytocyna to hormon pełniący liczne funkcje regulacyjne w organizmie. Nazywany jest także hormonem miłości i szczęścia – towarzyszy nam podczas najpiękniejszych chwil życia. Czym jest oksytocyna? Kiedy następuje jej wydzielanie oraz jaka jest zależność między porodem a oksytocyną?

Czym jest oksytocyna?

Oksytocyna to hormon peptydowy, którego synteza zachodzi w jądrze przykomorowym i nadwzrokowym podwzgórza, a magazynowany jest w tylnym płacie przysadki mózgowej. Jest to neurohormon – wydzielany przez komórki nerwowe do krwioobiegu, występuje tylko u ssaków. Oksytocyna jest ściśle powiązana z wazopresyną – mają podobną strukturę oraz wspólnego prekursora. Działanie pobudzające do wydzielania oksytocyny wykazują estrogeny, natomiast hamujące progesteron. Oksytocyna wydziela się podczas porodu, aby przyspieszyć przebieg akcji porodowej oraz w czasie stosunku, aby umożliwić przedostanie się nasienia w stronę jajowodów. Jest ona inaktywowana w wątrobie oraz nerkach, a podczas ciąży jej rozkład zachodzi przede wszystkim w łożysku.

Oksytocyna – kiedy się wydziela?

Oksytocyna wydziela się głównie podczas porodu – wzmożone jej uwalnianie powoduje skurcze macicy, co wpływa na przebieg akcji porodowej. Odpowiedzialna jest także za kształtowanie się przywiązania matki i dziecka, dlatego podczas wzajemnego kontaktu wydzielanie oksytocyny wzrasta. Matka podczas karmienia oraz przytulania dziecka jest bardziej spokojna oraz zrelaksowana, co sprzyja opiekuńczym zachowaniom. Wzmożone wydzielanie oksytocyny występuje także podczas wytwarzania mleka z gruczołu mlekowego – laktacji. Dzieje się tak poprzez stymulację czuciową sutków. Wsparciem podczas karmienia piersią będą także preparaty dostępne w aptece np. Lactosan fix, Femaltiker, Herbi Baby Herbatka wspomagająca laktację d/kobiet karmiących, Prolaktan Prenalen. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Oksytocyna uczestniczy również podczas takich zachowań jak:

 • zakochiwanie się;
 • orgazm;
 • zazdrość;
 • rywalizacja;
 • złość.

Zalecenia oraz przeciwwskazanie do stosowania oksytocyny

Oksytocynę stosuje się w sytuacjach:

 • przyspieszenia akcji porodowej;
 • cukrzycy matki lub dziecka;
 • konfliktu serologicznego;
 • stanu przedrzucawkowego;
 • leczeniu chorób psychicznych – autyzm, zaburzenia lękowe, schizofrenii, utracie osobowości.

Po oksytocynę nie należy sięgać w przypadku;

 • zaburzeń sercowo - naczyniowych;
 • złych proporcji w czasie ciąży między miednicą matki, a główką dziecka;
 • nieprawidłowego ułożenia się płodu;
 • wypadnięcia pępowiny;
 • nadwrażliwości na oksytocynę.

Poród a oksytocyna

Oksytocyna jest silnym hormonem obkurczającym macicę – posiada zdolność do stymulowania jej skurczów. Mimo, że jest ona wydzielana w organizmie kobiety podczas porodu istnieją sytuacje, gdzie musi zostać podana z zewnątrz w celu prowokacji akcji porodowej. Oksytocyna uwalniana jest pulsacyjnie pod wpływem kortyzolu oraz stresu, a jej ilość jest różna w zależności od fazy i rytmu porodu. Największa ilość oksytocyny wydzielana jest w ostatniej fazie parcia. Aby zapobiec zbyt niskiemu poziomowi oksytocyny podczas porodu i ewentualnym podaniu jej w formie syntetycznej należy w ostatnich chwilach ciąży stymulować jej produkcję. Zwiększone wydzielanie oksytocyny występuje podczas:

 • współżycia;
 • masturbacji;
 • drażnienia piersi poprzez dotyk.

Oksytocyna kojarzona jest głównie z momentem przyjścia dziecka na świat. To prawda, w tym czasie odgrywa ona kluczową rolę. Są jednak sytuacje w których jest wykorzystywana w celach leczniczych. W przypadku występowania chorób na tle psychicznym jest podawana w celu łagodzenia stresu oraz objawów choroby. Oksytocyna jest również cudownym hormonem, dzięki któremu zakochiwanie się jest przyjemnym uczuciem. Należy pamiętać, że substancji zawierających hormony nie wolno przyjmować na własną rękę. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem, aby ewentualnie dobrać odpowiedni preparat oraz dawkę leku.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów