Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Gradówka (guzek na powiece) przyczyny powstawania, domowe sposoby leczenia. Czy gradówka jest groźna?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-24 15:46
Zbliżenie na oko. Widoczna gradówka na górnej powiece.

Zarówno jęczmień jak i gradówka są częstą dolegliwością pojawiającą się na powiece oka. Jest kilka przyczyn powodujących powstawanie zmian na powiece. Jednak czy gradówka jest dla nas groźna? Do jakiego specjalisty udać się gdy zauważymy zmianę? Jakie domowe sposoby można wykorzystać przy pojawieniu się gradówki?

Czym jest gradówka?

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego czyli gruczołu Meibona. Jest to gruczoł łojowy, który odpowiada za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu. Chroni przed utratą wilgotności i naruszenia filmu łzowego. Gradówka występuje jako nieduży ropno-krwisty guzek, który pojawia się na górnej lub dolnej powiece. Sam w sobie nie sprawia bólu jednak ze względu na umiejscowienie może sprawiać dyskomfort. Duża zmiana może uciskać rogówkę powodując astygmatyzm. Czasami może zdarzyć się, że gradówka przechodzi w jęczmień wewnętrzny, który wymaga konsultacji lekarskiej.

Gradówka – przyczyny powstawania

Gradówka na powiece pojawia się gdy dojdzie do zamknięcia przewodów odprowadzających wydzielinę produkowaną przez gruczoł Meibona. Prowadzi to do zaostrzenia lub pojawienia się stanu zapalnego. Szczególnie gradówka może pojawiać się u osób, które chorują na łojotokowe zapalenie skóry oraz zmagają się z trądzikiem różowatym. Upośledzenie odporności w wyniku wielu chorób przewlekłych, anemii lub cukrzycy może powodować na powiekach kolonizację patogennej mikroflory bakteryjnej i powodować stany zapalne. Gradówka może także pojawić się jako skutek niewyleczonego do końca jęczmienia. Soczewki kontaktowe są kolejną przyczyną pojawienia się zapalenia gruczołu tarczkowego. Ważne jest aby zachować szczególną higienę w trakcie zakładania jak i ściągania soczewek. Przed ich umieszczeniem w oku należy dokładnie umyć dłonie. Warto także nawilżać narząd wzroku gdy odczuwasz jego zmęczenie.

Gradówka – domowe sposoby leczenia

Gdy na powiece pojawia się gradówka można wykonać delikatny masaż w kierunku ujścia gruczołu tarczkowego. Dzięki uciskowi dochodzi do odblokowania ujścia i wydalenia zalegającej wydzieliny. Drugim domowym sposobem na leczenie gradówki jest stosowanie ciepłych kompresów na oczy. Przykłada się je cztery razy w ciągu doby na około 5 minut. Podniesiona temperatura wydzieliny może ją rozrzedzić i ułatwić pozbycie się jej z gruczołów. Osoby, które mają skłonności do występowania gradówek powinny zadbać o dodatkową pielęgnację oczu. Oczy powinny być przemywane higienicznym wacikiem nasączonym ciepła wodą. Zabieg ten zminimalizuje ryzyko zatkania ujścia gruczołu Meibona. Ważne jest aby dokładnie wykonywać codzienny demakijaż oczu

UWAGA! 

Nie należy nakłuwać oraz wyciskać zmian na oku samodzielnie. Może prowadzić to do występowanie blizn oraz do wydłużenia procesu leczenia. Jeśli masz problem z częstym występowaniem gradówek lub niepokoisz się zmianą należy udać się do okulisty.

Czy gradówka jest groźna?

Gradówka sama w sobie nie jest groźna. Jednak gdy dojdzie do zakażenia w obrębie guzka może tworzyć się zaczerwienienie i obrzęk. W takiej sytuacji lekarz okulista może zalecić stosowanie miejscowo maści z antybiotykiem aby zlikwidować ognisko zakażenia. Jeśli gradówka ponownie się zakazi konieczny może być antybiotyk doustny. Zdarza się, że zmiany na powiece są niepokojąco duże. Wykonuje się wtedy zabieg chirurgiczny polegający na wyłyżeczkowaniu zmiany. Blizna po zabiegu może powodować dyskomfort. Wokół powiek po zabiegu może dojść do występowaniu krwiaka, który będzie utrzymywał się przez kilka dni po zabiegu. Jednak na zabieg chirurgiczny lekarz decyduje się w ostateczności. U większości osób gradówka ustępuje samoistnie lub z pomocą nieinwazyjnych, domowych sposobów leczenia. Jeżeli grudki na powiece utrzymują się przez długi czas i ciągle nawracają, warto skonsultować się z specjalistą aby ocenił przyczynę pojawiania się zmian i dobrał odpowiednie leczenie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów