2 serie leku Flutixon Neb wycofane
14 czerwca 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego Flutixon Neb – leku stosowanego w terapii astmy oskrzelowej. Co było przyczyną wycofania tego leku i których serii preparatu dotyczy decyzja GIF?
Lek Flutixon Neb – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Flutixon Neb jest propionian flutykazonu, preparat ma formę zawiesiny do nebulizacji. Lek stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat w ramach leczenia zaostrzeń astmy oskrzelowej, a także u młodzieży w wieku powyżej 16 lat i dorosłych w terapii ciężkiej, przewlekłej astmy oskrzelowej, gdy wymagane jest stosowanie dużych dawek kortykosteroidów wziewnych lub doustnych.
Lek Flutixon Neb dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza.
Dlaczego wycofano 2 serie Flutixon Neb?
Wycofanie leku Flutixon Ned nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Przyczyną wycofania wskazanych serii było otrzymanie wyniku poza specyfikacją w zakresie substancji pokrewnych.
Według danych serwisu KtoMaLek.pl każdego miesiąca pacjenci kupują około 80-150 opakowań leku Flutixon Neb. W maju sprzedano ponad 150 opakowań tego leku.
Zgodnie z decyzją z dnia 14 czerwca 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze:
- Flutixon Neb (Fluticasoni propionas), zawiesina do nebulizacji, 0,5 mg/2 ml
numer serii: 1151118, termin ważności: 09.2021
- Flutixon Neb (Fluticasoni propionas), zawiesina do nebulizacji, 2 mg/2 ml
numer serii: 1160418, termin ważności: 09.2021
Podmiotem odpowiedzialnym jest Adamed Pharma S.A., Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów (KRS: 0000116926). Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło:
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4263
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4262
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.