Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: seria leku Ozzion wycofana z aptek

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-12 15:22
Blister leku i tabletki na białym tle.

9 lipca 2021 r. na mocy decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Ozzion, który stosuje się m.in. refluksowym zapaleniu przełyku. Co było przyczyną wycofania?

Lek Ozzion – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Ozzion jest pantoprazol – inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek ten u dorosłych pacjentów wskazany jest w następujących przypadłościach:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
  • eradykacja zakażenia bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową związaną ze współistniejącym zakażeniem H. pylori;
  • zespół Zollingera i Ellisona oraz inne stany związane z nadmiarowym wydzielaniem kwasu solnego.

Zarówno u dzieci powyżej 12 lat, jak i dorosłych preparat Ozzion stosuje się w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę.

Dlaczego wycofano serię leku Ozzion?

Zgodnie z informacją zawartą w komunikacie GIF, wycofanie serii leku Ozzion nastąpiło na wniosek przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego. Powodem był wynik poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania.

Według informacji udostępnionych przez serwis KtoMaLek.pl, każdego miesiąca pacjenci kupują około 55-60 tysięcy opakowań tego leku. W czerwcu w aptekach sprzedano ponad 55 tysięcy opakowań tego preparatu. Pacjenci stosujący ten lek powinni sprawdzić, czy nie posiadają w swojej apteczce jego wadliwej partii.

Zgodnie z decyzją z dnia 9 lipca 2021 roku wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Ozzion (Pantoprazolum), 40 mg, tabletki dojelitowe o numerze serii ARL2P2 i terminie ważności 07.2022 r.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska.

Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4267 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów