Pieluszkowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić? Skuteczne sposoby na odparzenia pieluszkowe

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-03-03 14:47
Niemowlę w białej pieluszce.

Bardzo delikatna skóra dziecka jest nieustannie narażona na czynniki mogące wywoływać podrażnienia. Jednym z powikłań pozornie delikatnych podrażnień może być pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Jak pielęgnować skórę dziecka, aby nie doprowadzić do wystąpienia PZS? Co robić w przypadku jego pojawienia się?

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to choroba zapalna skóry, objawiająca się podrażnieniem, wysypką czy zaczerwienieniem. Najczęściej występuje w okolicy pieluszkowej. Dotyka głównie niemowląt w wieku od 7. do 12. miesiąca życia, jednak może rozwinąć się także u młodszych, jak i starszych dzieci. Co więcej, zdarza się, iż występuje nawet u osób dorosłych, mających problem z nietrzymaniem moczu i stolca.

Jakie są rodzaje i przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest zbiorczym określeniem dla wielu zmian skórnych pojawiających się w okolicy pieluszkowej. Ze względu na przyczynę rozwoju można wyróżnić kilka typów pieluszkowego zapalenia skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia

Jest to najczęstsza z postaci pieluszkowego zapalenia skóry u dzieci. Powstaje w wyniku mechanicznego podrażnienia skóry w okolicy pieluszkowej. Najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko zbyt długo nosi wilgotną i brudną pieluszkę. Za główną przyczynę powstawania odparzeń pupy z podrażnienia uważa się:

 • zbyt długi czas przebywania w brudnej pieluszce - kontakt skóry z kałem i moczem;
 • środki chemiczne mogące podrażniać skórę;
 • zbyt wysokie pH skóry;
 • przewodnienie skóry.

Zmiany skórne w kontaktowym zapaleniu skóry pojawiają się wszędzie, gdzie skóra miała kontakt z mokrą i zabudzoną pieluszką, nie występują w fałdach skórnych. Objawy mogą zaostrzać się u dzieci z chorobami, w przebiegu których występuje zwiększona częstotliwość oddawania stolca i moczu. Możemy tu zaliczyć wirusowy nieżyt żołądka, przewlekłą antybiotykoterapię powodującą biegunki czy infekcje pęcherza moczowego.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Jest to druga co do częstości, po kontaktowym zapaleniu skóry, dermatoza występująca u małych dzieci w okolicy pieluszkowej. Pojawia się najczęściej po wprowadzeniu nowego kosmetyku do pielęgnacji. Jest to reakcja alergiczna na substancje znajdujące się w dermokosmetykach, głównie substancje zapachowe czy konserwanty. Może rozwinąć się nawet do 3 tygodni od zastosowania środka uczulającego.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry również może rozwinąć się w okolicy pieluszkowej. Najczęściej dotyka dzieci w wieku od 6. do 9. miesiąca życia, a w kolejnych latach zachorowalność na tą chorobę znacznie spada. Charakterystycznym objawem są zmiany skórne o charakterze rumienia, pokryte tłustą łuską. Za główną przyczynę rozwoju łojotokowego zapalenia skóry uważa się grzyby z rodzaju drożdżaków bytujące na skórze. Zmiany te są bardzo podobne do łuszczycy. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż rok, należy wdrożyć diagnostykę w kierunku tej choroby.

Kontaktowe zapalenie skóry z wtórnym zakażeniem

Zakażenie jest najczęstszym powikłaniem nieleczonego kontaktowego lub alergicznego pieluszkowego zapalenia skóry. Na skutek uszkodzenia bariery ochronnej może rozwinąć się infekcja bakteryjna lub grzybicza. Objawia się krostkami wypełnionymi płynem lub ropą. W przypadku powikłań tego typu należy niezwłocznie udać się do dermatologa lub pediatry w celu wdrożenia leczenia miejscowego za pomocą antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych lub sterydów, w zależności od przyczyny odparzeń pieluszkowych. Doustne antybiotyki są zlecane w ostateczności, ponieważ mogą wywoływać biegunkę, która może zaostrzyć przebieg choroby.

Jakie są ogólne objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Do najczęstszych objawów odparzeń pieluszkowych należą:

 • zaczerwienienie,
 • nadżerki,
 • grudki i pęcherzyki z płynem,
 • łuszczenie się naskórka,
 • obrzęk,
 • świąd.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów pieluszkowego zapalenia skóry?

Na odparzenia pupy u małych dzieci świetnie sprawdzają się maści na pieluszkowe zapalenie skóry. Często są to tłuste emolienty, mające za zadanie łagodzenie objawów odparzenia pieluszkowego. Tego typu preparaty można nabyć w aptekach bez recepty, są to między innymi kosmetyki z serii Bepanthen, jak Bepanthen Sensiderm czy Bepanthen Baby Maść ochronna. Łagodzą one świąd i powodują szybszą regenerację podrażnionej skóry. Maści na odparzenia pieluszkowe zawierają w swoim składzie dodatkowe substancje łagodzące, jak alantoina czy dekspantenol. Częstym wyborem przy pieluszkowym zapaleniu skóry jest również Linomag Bobo A+E Krem ochronny lub specjalnie dedykowane dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji podrażnionej okolicy pieluszkowej, jak EMOLIUM DERMOCARE Krem przeciw odparzeniom.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Aby zapobiec powstawaniu odparzeń pieluszkowych, należy zadbać o odpowiednią higienę i natłuszczenie okolicy pieluszkowej dziecka. Bardzo ważne jest:

Dostępność wybranych leków w najbliższych aptekach sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Pustkowski, M., Kisiel, K. (2017). Diagnostyka różnicowa pieluszkowego zapalenia skóry. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/167773,diagnostyka-roznicowa-pieluszkowego-zapalenia-skory.
 2. Czarnecka-Operacz, M., Jenerowicz, D. (2016). Pieluszkowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów