Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kolejna aktualizacja listy antywywozowej (styczeń 2023 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-27 16:44
Rozmaite leki wsypane do kartonowego pudełka.

Nie minęły dwa tygodnie od momentu obowiązywania nowej listy antywywozowej, a Ministerstwo Zdrowia opublikowała kolejny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Nie sposób przeoczyć, że wykaz znacznie się wydłużył – dodatkowym nadzorem objęto ponad 50 nowych preparatów. Jednocześnie żaden z dotychczas figurujących na liście leków nie został wykreślony. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono na kolejnej, styczniowej liście.

Lista antywywozowa – styczniowa aktualizacja

Aktualizacja listy antywywozowej pojawiła się dosyć niespodziewanie, bo po zaledwie kilkunastu dniach od momentu obowiązywania poprzedniego wykazu. Zmianą jest wprowadzenie kolejnych leków do wykazu, który za sprawą tego działania znacząco się rozszerzył.

Lista, którą opublikowano jeszcze w grudniu ubiegłego roku, liczyła 216 pozycji (w sumie 261 produktów leczniczych o różnych wielkościach opakowań i formach podania). Teraz na wykazie znajduje się 269 pozycji (w sumie  318 produktów).

Znaczny wzrost udziału przeciwbólowych leków opioidowych

Listę uzupełniono o 57 nowych produktów leczniczych, które nie były dotąd objęte dodatkowym nadzorem. Wspomniane leki należą do grupy silnych, opioidowych leków przeciwbólowych i zawierają dwie substancje czynne – fentanyl i oksykodon

Wśród preparatów zawierających fentanyl znalazły się:

Do wykazu dodano także 4 leki zawierające oksykodon w szerokim wyborze dawek:

Prócz tych dwóch substancji czynnych na wykazie są także inne opioidowe leki przeciwbólowe, które objęto dodatkowym nadzorem w ostatnich miesiącach, takie jak DHC Continus, MST Continus czy Sevredol. Braki tych leków w aptekach pacjenci zgłaszają w serwisie Zapytaj Farmaceutę już od wielu tygodni.

Czy poprawia się dostępność leków zagrożonych wywozem?

Lista leków zagrożonych wywozem nie jest dokumentem, który przedstawia leki o ograniczonej dostępności w aptekach. Faktem jest jednak, że w przypadku wielu preparatów, które na liście się znalazły, dostępność jest niska, a często niemal zerowa. Dotyczy to zwłaszcza nowo dodanych preparatów z oksykodonem i fentanylem. Na przestrzeni ostatnich czterech tygodni ich dostępność była bardzo niska i nie przekraczała 5% wszystkich aptek w kraju.

Wśród preparatów, których dostępność poprawiła się w ostatnich czterech tygodniach, ponownie znalazły się wziewne leki przeciwastmatyczne oraz jedna insulina. Największa poprawa dotyczy roztworu do nebulizacji Berodual – lek jeszcze na początku stycznia dostępny był w mniej niż 15% aptek, a aktualnie dostępność przekracza 60% aptek w całym kraju. Znacząco poprawiła się również dostępność heparyny drobnocząsteczkowej Clexane – dawka 10 amp.-strz. po 0,4 ml (0,04 g/0,4ml (4 000 j.m.) jest dostępna w ponad 90% aptek, a 10 amp.-strz. po 0,6 ml (0,06 g/0,6ml (6000 j.m.) w przeszło 70%.

Wykresy obrazujące poprawiającą się dostępność niektórych leków.

Dane z KtoMaLek.pl na podstawie stanów magazynowych 10 496 aptek

Leki trudno dostępne - jak ich szukać?

Jeżeli nasz lek od dłuższego czasu jest trudno dostępny, a na jego poszukiwania tracimy zbyt wiele czasu, warto sobie pomóc i skorzystać z wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Dzięki niej w kilka chwil możemy sprawdzić dostępność leku w blisko 10 500 aptekach w całym kraju!

Jak to zrobić? To proste! Wystarczy wskazać lokalizację oraz podać nazwę leku, a system wygeneruje listę najbliższych aptek, w których produkt jest dostępny.

Mój lek jest niedostępny! Co robić?

Jeżeli naszego leku brakuje w aptekach, warto skorzystać z systemu powiadomień na KtoMaLek.pl. Wystarczy podać swój adres e-mail, a KtoMaLek.pl poinformuje użytkownika, gdy produkt pojawi się w pobliskich aptekach.

Źródło: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/7/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów