Aktualna lista antywywozowa (wrzesień 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-23 15:00
Przewrócony, zabawkowy wózek sklepowy, a w nim blistry różnych tabletek i kapsułek.

Co dwa miesiące Ministerstwo Zdrowia aktualizuje wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, potocznie nazywany listą antywywozową. Wrześniowy wykaz przynosi pozytywną zmianę, gdyż uległ znacznemu skróceniu, choć nie brakuje na nim nowych leków. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Lista antywywozowa w liczbach – co się zmieniło?

Od pewnego czasu możemy obserwować pozytywną tendencję spadkową przy kolejnych nowelizacjach listy antywywozowej. Lista lipcowa względem majowej skurczyła się o przeszło 100 pozycji – znalazło się wówczas na niej 278 produktów. Również tym razem lista znacząco zmniejszyła swoją objętość, gdyż wykreślono z niej aż 96 produktów leczniczych. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiły się na niej nowe preparaty, jednak jest ich zaledwie 15. W sumie w najnowszym wykazie leków zagrożonych wywozem znalazło się 197 pozycji.

Co nowego znalazło się w wykazie?

W związku z nadchodzącym sezonem grypowym i większym zainteresowaniem szczepionkami przeciw grypie na liście znalazły się trzy szczepionki, które są aktualnie dostępne w Polsce. Nadzorem objęto zarówno podawane domięśniowo szczepionki Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra, jak również donosową szczepionkę Fluenz Tetra. Warto dodać, że wszystkie warianty szczepionek przeciw grypie zostały objęte refundacją.

Do listy dołączyły również kolejne opakowania insulin Gensulin M30, Gensulin M40, Gensulin M50 oraz Gensulin N i Gensulin R, a także kolejne dawki leku Trulicity, który stosowany jest u pacjentów w przebiegu cukrzycy typu 2.

Dna liście znalazły się także dwa leki przeciwastmatyczne i stosowane w terapii POChPFostex i Trimbow. Ponadto zdecydowano o objęciu dodatkowym nadzorem leku Sirdalud MR.

Wiele leków usunięto z wykazu

W porównaniu z wykazem lipcowym lista wrześniowa zauważalnie się skurczyła. Wśród wykreślonych preparatów znalazły się m.in.:

Z wykazu zniknął także lek Prolia, który stosuje się u pacjententów z osteoporozą, kapsułki dojelitowe Kreon 25 000 (stosowane u osób z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki) czy szczepionka przeciw pneumokokom Prevenar 13.

Jakie leki zostały na liście?

Z listy usunięto sporo preparatów, które widniały na niej od wielu miesięcy. Mimo to nadal istnieją grupy leków, które wymagają dodatkowego nadzoru, w tym:

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków o graniczonej dostępności w aptekach bywa dla pacjentów trudny i niejednokrotnie bardzo uciążliwy. Konieczność telefonicznego kontaktowania się z poszczególnymi aptekami lub wielogodzinne wycieczki po okolicznych placówkach narażają na stratę cennego czasu i często spełzają na niczym. Szukając trudno dostępnego leku warto skorzystać z wyszukiwarki KtoMaLek.pl, dzięki której znalezienie potrzebnego leku zajmuje zaledwie chwilę. Wystarczy podać nazwę miejscowości i wpisać nazwę leku, by wyszukiwarka wygenerowała listę pobliskich aptek, które zadeklarowały posiadanie wskazanego produktu. Możliwość rezerwacji leku w aptece daje pewność, że będzie on na nas czekał i nikt go wcześniej nie wykupi.

Źródłohttp://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2021/71/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów