Zmiany na liście leków refundowanych (wrzesień 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-24 15:05
Białe tabletki oraz niebieskie tabletki i kapsułki rozsypane na białym tle.

Z końcem sierpnia żegnamy się z wakacjami i beztroskim odpoczynkiem. Początek września wiąże się nie tylko z powrotem do szkół, lecz również z publikacją zaktualizowanej listy refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jakie nowe leki znalazły się w wykazie?

Wrześniowa lista refundacyjna w liczbach

Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest publikować zaktualizowaną listę leków refundowanych co dwa miesiące. Najnowszy wykaz zacznie obowiązywać już od 1 września.

Tym razem podjęto decyzję o objęciu refundacją 75 nowych leków bądź wskazań, z kolei w przypadku 33 produktów skrócono decyzję o objęciu refundacją lub termin obowiązywania decyzji refundacyjnej upłynął.

Wraz z początkiem września zmniejszy się odpłata pacjentów dla 150 produktów na liście, a w przypadku 13 obniżka będzie wynosiła więcej niż 10 złotych. Najbardziej odczują to pacjenci stosujący lek Okteva, w którego przypadku obniżka dopłaty pacjenta wynosi 51,03 zł. Zauważalnie mnie zapłacą też osoby stosujące żel Daivobet (obniżka o 37,99 zł), przeciwzakrzepowy preparat Xarelto 15 mg (obniżka o 20,60 zł) czy przeciwbólowy, opioidowy lek Effentora 200 µg (obniżka o 19,87 zł).

Dla 374 produktów zwiększy się dopłata pacjenta, jednak podwyżka przekraczająca więcej niż 10 zł dotyczy zaledwie 19 produktów. Największa podwyższa dotyczy leku Sandostatin LAR 30 mg, 20 mg i 10 mg, które zdrożeją odpowiednio o 683,05 zł, 454,09 zł i 224,84 zł. Zwiększy się również dopłata pacjenta do wyciągu alergenowego roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot i to o 452,70 zł, co oznacza, że pacjent zapłaci za ten lek 486,30 zł. Zauważalnie wzrosły też ceny przeciwzapalnych czopków z mesalazyną (Pentasa, Asamax, Salofalk).

Co nowego w refundacji?

Od września refundacją objętych będzie 75 nowych preparatów i wskazań. Wśród ich znalazł się m.in. preparaty:

  • Rupaller (rupatadyna) – refundowany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia śluzówki nosa i pokrzywki u młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych;
  • Trulicity (dulaglutyd) – refundacją objęto trzy kolejne dawki leku (0,75 mg/0,5 ml, 3 mg/0,5 ml i 4,5 mg/0,5 ml);
  • Insulina degludec Tresiba – lek będzie refundowany także dla dzieci powyżej 1. roku życia chorujących na cukrzycę typu I;
  • Salaza (mesalazyna) – czopki dla pacjentów zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Jest też dobra wiadomość dla młodych pacjentów chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Do refundacji wszedł bowiem lek Kymriah, który jest formą terapii typu CAR-T.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Zmiany na liście Ciąża Plus

Nowa lista leków refundowanych zwiera istotną zmianę dotyczącą kobiet w ciąży. Dopłatą ze strony państwa objęto czterowalentną szczepionkę przeciw grypie Influvac Tetra, co oznacza, że w najbliższym sezonie grypowym ciężarne będą miały bezpłatny dostęp do szczepionki przeciw grypie.

Leki, które zniknęły z wykazu

Z wykazu znikają 33 pozycje na skutek skrócenia decyzji o objęciu refundacją lub braku kontynuacji refundacji. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 września przestanie być refundowany lek Erwinase, który stosuje się w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci. Jako przyczynę braku refundacji wskazano skrócenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku w Polsce. Możliwa będzie jednak procedura importu docelowego dla tego leku.

Z wykazu zniknie również między innymi lek Febuxostat Accord (stosowany w leczeniu pacjentów z przewlekłą hiperurykemią), Tamsulid (wskazany w terapii przerostu gruczołu krokowego), przeciwpadaczkowy Vimpat w formie tabletek powlekanych (pod postacią syropu lek jest nadal refundowany).

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-sierpnia-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2021-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów