Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria kropli Sudafed XyloSpray HA wycofana z obrotu

2019-01-28 12:01
Krople Sudafed XyloSpray HA wycofane z obrotu

25 stycznia 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii popularnych kropli na katar - Sudafed XyloSpray HA. Krople te zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwiają odpływ wydzieliny. Dlaczego GIF zdecydował o ich wycofaniu z aptek? O którą serię leku chodzi?

Krople Sudafed XyloSpray HA – kiedy się stosuje?

Lek Sudafed XyloSpray HA ma postać aerozolu do nosa, którego substancją czynną jest ksylometazolina. Wykazuje ona działanie obkurczające naczynia krwionośne nosa, zmniejszające obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz ograniczające ilość wydzieliny. Lek Sudafed XyloSpray HA wskazany jest w leczeniu pomocniczym:

  • ostrych stanów zapalnych śluzówki nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego,
  • ostrych lub przewlekłych zaostrzających się zapaleń zatok przynosowych,
  • alergicznego zapalenia śluzówki nosa,
  • ostrego zapalenia ucha środkowego.

Kropli tego typu nie wolno stosować długotrwale, gdyż mogą doprowadzić do przekrwienia błony śluzowej nosa lub niedrożności nosa.

Dlaczego wycofano serię kropli Sudafed XyloSpray HA?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, że konkretna seria leku Sudafed XyloSpray HA może nie spełniać wymagań jakościowych w zakresie sterylności. Jeżeli lek nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, GIF wydaje decyzję o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu danego produktu leczniczego.

Zgodnie z decyzja nr 5/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Sudafed XyloSprawy HA (Xylometazolini hydrochloridum), aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml x 10 ml o numerze serii F143280A i dacie ważności 30.08.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest McNeil Healthcare (Ireland) Limited z siedzibą w Irlandii. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1389,Decyzja-Nr-5WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów